llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

  • 3706
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 yıl önce

yeni başlayanlar için kemoterapi

korkacak bir şey yok diye düşünmek yanlış. kemoterapi vücudu, ruhsal dengeyi ve akıl yürütmeyi baştan sonra değiştiren, çarpıtan, yamultan ve tüm bunları size rağmen, siz istememenize rağmen yapan çok acaip bir iyileşme yöntemi. kaç kür olursa olsun emend gerçekten hayat (ve mide) kurtaran bir ilaç. kür sonrası ilk 3 gün yiyeceklerin ölü böcek gibi görünüp kokmasını engelliyor. kimyasalların vücuda yayıldığı ilk iki kürden sonra vücut saç ve tüylerini tutamamaya başlıyor ve hoşgeldin bebek poposu pürüzsüzlüğü. normalde isteseniz elde edemeyeceğiniz bu "smooth sailing" cildin de yapısının bozulmasıyla iyice sinir bozuyor. buna yine kemoterapi sayesinde olmadık zamanlarda hıçkırarak ağlayabilme yeteneğini de ekleyin. bundan iyisi şamdak ayısı.

kür aralıkları hastadan hastaya değişse de, örneğin 3 haftada bir kür ilaç zerk ettiriyorsanız, ilk hafta berbat, ikinci hafta ehh işte, üçüncü hafta ise bomba gibi geçiyor ve yeni kür vakti geldiğinde neredeyse ayaklarınız geri geri gidiyor. tüm kürlerin bitmesine yakın saçları, kaşları, kirpikleri tomurcuklanan hastalardansanız bu size fazladan moral dopingi sağlıyor çünkü aynadaki aksiniz artık bir uzaylı değil, insanı çağrıştıran bir görünüme sahip.

kemoterapi sürecinin ortalarında yaşanan bitkinlik, sonlara doğru -bence kesinlikle psikolojik sebeplerle (ehhh yeter be bıktım bu işten demek gibi)- pek kalmıyor, insanın dirayeti ve gücü artıyor, ki bu da genel olarak bünyenin toksin alma-atma süreçlerini hızlandırıyor. ilaç sonrası ilk haftanın ardından iki günde bir yaklaşık 10 km yürüyüp tüm günlük işlerini yapabilen ve tık demeyen hastalar var. siz de onlardan olabilirsiniz. yeter ki kendi bitkinliğinizle savaşacak keskin bir inadınız olsun.

kemoterapi sonrası yeniden doğmuş gibi olmayacaksınız, size onu garanti ederim. ama bambaşka bir insan olacaksınız. daha korkusuz, daha güçlü, daha sağlıklı beslenen, kendini daha çok seven, hatta belki daha çaçaron. sadece bu dönüşüm için bile iyi ki kanser oldum diyebiliyorsanız ne mutlu size.

devamını okuyayım »
29.08.2009 13:29