melixir

  • 4029
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

yeni anne babalara tavsiyeler

sevgili yeni anne, bunlar sana önerilerim:
tuvalete nadir gidebiliyor, saçını tarayamıyor,duşunu gecenin dibinde almak zorunda kalıyor olabilirsin, normal. en uslu çocuk bile annenin düzenini bi sallıyor.(bkz: kendinden bilmek)
kendinden tiksinebilirsin bir kaç gün, süt kokusu tenine karışacak düzenin sapıtacak, hele yazsa, bir de kanama aman aman... boşvermeye çalış çok az zaman sonra geçecek....
sezaryen ile doğum yaptıysan sütüm gelir mi gelmez mi diye korkma, en geç 3 gün içinde gürül gürül gelecek, memelerin eğer acıdıysa ilk bir iki gün meme kalkanı kullan, hem çocuğa gaz yapmaz, hem de memelerin acımaz, acımayınca krem sürmene gerek kalmaz.
göbeği düşmeden çocuk yıkanmaz diyecek anneler teyzeler, yok öyle bir şey, tertemiz yıkanır o çocuk, benim çocuğumun göbeği bir ayda düştü, bekleme gerek yok.
çocuk sarılık olacak, bu onun ya da senin bi eksiğiniz değil, doğal, biyolojik, emzir bol bol, ilk 3 gün su da verin dediler bana, ilk günlerdeki süt kıvamlı ve su bakımından yetersiz olduğu için.sarılık geçen bir şey ama özellikle bebeğin gözlerinden izle, uzun sürerse tehlikeli olabilirmiş, dikkat et yine de.
ilk 2 hafta gazdan ağlamıyorlar, zaten aslında ağlamıyorlar bağırıyorlar ( yani en azından bizim evdeki model bağırıyor sadece) ağlayıp bağırıyorsa ilk iş altına bak, altı temizse karnı aç olabilir.
gazlı bebek diye bir şey var, senin sütünden de geçen bir şey değil gaz. büyümek için o kadar uğraşıyorken gaz olması normal. sakın yaz günü ayağına patik giydirmeye çalışırlarsa (sen istemiyorsan) dinleme, varsın kızsınlar.
kocana ver çocuğu açsın altını, sakın kontrol etmek için bakma, bırak o da öğrensin, o da sorumluluk alma hakkını kullansın, ver gazını çıkarsın, öyle bir adam olsun ki senden tek eksiği emzirmek olsun.

buralara babayı da ilgilendiriyor:
etraftan kıyafet geliyorsa başka bebeklerin küçülenleri, sakın reddetmeyin, sürekli olarak almanız gerekecek zaten, dolabında öyle bi düzen tutun ki her bir tulumu ,şort tişörtü giyebilsin, dolabını didikleyin sürekli, üşenmeyin yeniden kalıplarsınız.

emzik ilk etapta dayamayın ağzına( şahsen ben dayamadığım için böyle söylüyorum) zaten bir ay sonra meme manyağı olup anneyi koltuğa çivilemeye başladığında vereceksiniz paşa paşa...

bebek arabası: bu konuya çok dikkat edin, ben 700 liralık bir arabayı pahalı bulup 350 liraya aynı modeli buldum diye çok sevinmiştim: sonuç ikinci 350 liralık arabayı almak zorunda kaldım...çünkü, katlandığında araba bagajına sığmıyor, tek başına idare edilmiyor(çok ağır) , otobüse dolmuşa binilmiyor.büyük tekerlekliler saarsaıntıyı çok azaltıyor ama yine de dediğim gibi hızlıca kapatılabilen ve çok küçülebilen bir model bulup alın. quinny ve bebe confort bu konuda iyi ama fiyatlar da ona göre, bak işte bütçene göre,unutma araba annenin tek başına taşıyabileceği bir ağırlıkta olmalı, bebeğin ilk doğduğunda bile kullanılabilecek bir şey olmalı, kumaşı mümkün mertebe plastik/ polyester olmasın bebeğinizi terletir ne kadar üstüne pike nevresim ıvır zıvır da koysanız.

bebeğin herşeyi ama herşeyi yüzde yüz pamuk olmalı! sakın içinde başka katkılar olmasın.

bebeği tek başına yıkayabilir her anne, sakın korkmayın, her gün (yazın) atın suya.

iyi anlaşabileceğiniz ve sizin dilinizi konuşabilen bir doktor bulun, aklınıza gelen tüm soruları yazın ve sorun, soruları cevaplamaya üşenen doktoru stredin gitsin.

herkes( ben de dahil) milyon tane şey söyleyecek, en doğrusunu anne baba olarak siz biliyorsunuz, unutmayın.

devamını okuyayım »
13.06.2012 14:22