nbafan

  • anadolu çocuğu (336)
  • 913
  • 19
  • 8
  • 0
  • evvelsi gün

2018 ekonomik krizi

(bkz: 6 şubat 2018 borsaların çökmesi)

bugün bu konu çok popüler oldu,bazı yazarları kriz mi geliyor? bu olay türkiye'yi ne şekilde etkiler? gibi sorulara ittiği için borsalar neden şoka girdi, bu olay ilerde bir krize sebebiyet verir mi ? yazmak istedim.

öncelikle cevap ''hayır'' bu şok bir kriz görüntüsü çizmiyor ama türkiye'de ve dünyada ekonomide her şeyin çok güzel, yolunda olduğu inancının da ne kadar temelsiz olduğunu yüzümüze vurdu.

öncelikle borsalardaki çöküntünün ana hatlarıyla dört sebebi var.

sebep-1: abd'de saatlik kazançların beklenenden fazla artmış olması; öncelikle saatlik kazanç normalde çok önemli bir veri değildir.senelik %2,7 artış beklenirken beklentilerin üzerinde artış 2,9 gerçekleşti. ekonomiyi yakından takip edenler iyi bilir bu sene ciddi etki yapması gereken birçok olay(k.kore,trump,muhteşem büyümeler vs.) borsaların trendini olumlu-olumsuz çok etkilememişken saatlik kazanç gibi nispeten önemsiz bir veri küresel şoka sebep oldu. sebebi nedir diye sorsanız ''enflasyon''. göstergelere göre abd işler yolunda; büyüme, işsizlik,pmı verileri beklenenden iyi geliyor ama enflasyon bir türlü istenen seviyeye çıkamıyor. enflasyona etki etmesi gereken önemli veriler(büyüme,işsizlik oranı) çok iyi geldiği halde enflasyon halen sıkıntılı durumda ama saatlik kazanç tüketicilerin kazancı olduğu için enflasyon ile aralarındaki korelasyon çok yüksek. saatlik kazançların beklenenden iyi gelmesi piyasanın kendini inanmamaya şartladığı enflasyonun yakında ortaya çıkacağı korkusuna sebep oldu.

piyasalara gelince akıl almaz bir iyimserlik var; mesela ağustos 2017 fed'in ( fed,henüz iki defa faiz artırımı yapmıştı) 2017'de toplam üç faiz artırımı yapması sadece %20 ihtimal veriliyordu, fed sözünü tutup üç defa faiz artırdı. aynı piyasaya göre aralık 2017'de 2018 için üç faiz artırım mümkün değildi ( tek faiz artırımı olacak diyenler bile vardı) şubat başında 2018'de dördüncü artırım olur mu diye sormaya başladı!

-konu dışı-
fed'in en güvercin üyesi (n.kashkari)bile dördüncü faizden bahsetti.

-konu dışı-

peki düne kadar enflasyon duasına çıkacak olan fed enflasyona olan güven az biraz artınca neden dördüncü faiz artırımı muhabbetine geçti ? piyasada sadece fed'in basmış olduğu 4,5 trilyon $ para var, yine avrupa merkez bankası 9 trilyon $ civarında para basmış durumda, ingiltere ve japonya da aşağı yukarı aynı durumda. piyasada serseri mayın gibi dolaşan bu paralar bir korku,panik ile anayurtlarına dönse çıkacak kriz (bkz: büyük buhran)'a rahmet okutacak. (bkz: (bkz: #71489440)

merkez bankaları iki dağın arasına ip kurmuşlar, cambazlık yapıyorlar. birkaç sene önce o cambazlar o ipte yürüyemez diyorduk ama görünen biraz şans çokça da yetenekle ip üzerinde koşuyorlar , takla atıyorlar ama en ufak bir hatada yere çakılıp un ufak olma riski hep var. o yüzden en ufak bir şüphede piyasa ciddi tepki verdi muhtemelen bundan sonra da böyle devam edecek.

fed'in çok ciddi enflasyon isteği var ama en ufak bir ısınmada da piyasayı faiz artışıyla hemen soğutuyorlar/ soğutacaklardır.

2. çin : işin politik yanı dışında-(politik kısmıyla ilgili bir girdi yazıp buraya ekleyeceğim) ekonomik olarak bakınca çinin abd tahvilleri ile ilgili eleştirisi bu olayın bir diğer sebebi. çin sene başında abd tahvilleri almayacağı ile alakalı( sonra yalanlandı) bir haber yaydı. 2018 başında abd 10 yıllık(abd için gösterge faizdir) tahvilinin getirisi %2,4 iken 2 yıllık %1,9 civarındaydı. tabii çin bu kadar az getiriye itiraz etti, spekülasyon yaptı abd tarafından da kabul gördü ki bir aydan biraz kısa sürede 10 yıllık tahvillerin getirisi % 2,9 civarına geldi.

bu iki olay bize piyasalar %3 saatlik kazanç ve 10 yıllık tahvil getirisine tepki gösterdiğini/ göstereceğini işaret ediyor.

bu iki olay aynı ana denk gelip borsaların aşırı alım dönemiyle birleşince cuma'dan beri yüksek hacimli işlemler ortaya çıkmaya başladı son sebep olan algoritmalar da (yüksek hacimlere duyarlılar)işin içine girince hisse piyasaları şok yaşandı.

bu olay küresel bir krize sebep olur mu? çok zor ama küresel krizlerin nerden çıkacağı bilinse zaten kriz ortaya çıkmaz. yine borsa(sadece borsa değil kripto paralar ve emtialarda da var) ve diğer balonlar bu haftaki gibi aşırı hızla patlarsa birçok yatırımcının canı ciddi şekilde yanabilir ve iş çığırından çıkabilir. 2008 krizinin başında da benzer durum yaşanmıştı.

küçük yatırımcı açısından balonların sert ya da yavaş yavaş artık söneceği ortaya çıktı, eylül ayında avrupa merkez bankasının da para basmayı keseceği göz önünde bulundurulursa piyasa o günden çok önce makul fiyatlara gelecektir. muhtemelen yaza kadar türkiye ve dünyadaki bütün borsalar makul fiyatlara dönecektir o yüzden grafiklere değil bilançolara bakmakta fayda var.

ekleme: (bkz: #74088831) çin hakkında ekleyeceğim dediğim girdi.

devamını okuyayım »
07.02.2018 00:35