oyleolmazboylebelki

  • 12
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

bugün normalleşme süreçlerini konuşurken 102 yıl önce yaşanan normalleşmenin getirdiği felaketi öğrenmek.

tanım işini hallettikten sonra şöyle anlatayım. 102 yıl önce abd'de ortaya çıkan ispanyol gribi, yalnızca 18 ay sonunda 500 milyon insana bulaşıyor ve toplamda 50 milyon insanın ölmesine neden oluyor.

h1n1'in ölümcül bir alt türünün neden olduğu bu hastalık, başladığı ilk dönemlerde tıpkı koronavirüs gibi görece hızlı fakat sınırları 'az çok bilinebilir' bir şekilde yayılım gösteriyor.

virüs yaklaşık bir aylık bir süreçte yükseliş ve düşüş evrelerinin tamamını gösteriyor ve iki ayın sonunda 'artık bitme noktasına geldi' anlayışı belirginleşiyor. yaz aylarının getirdiği 'dışarıda olma isteği' ve iki ayın sonunda 'artık her şey bitme noktasına geldi' düşüncesi tam da bu noktada büyük bir hataya dönüşüyor.

yazdan sonbahara geçişte vakalar artmaya, ölüm grafiği yukarı doğru seyretmeye başlıyor. artış bir noktadan sonra kontrol edilemiyor ve ilk dalganın tam 5 katı sayıda insan hayatını kaybediyor.

o döneme tanıklık edenlerin 70li yıllarda verdiği röportajların büyük kısmı 'bitti sandığımızda her şey daha da kötüleşti' olmuş.

kaynak : svenn-erik mamelund'un 1918 pandemisi: ilk dalga fakirlere, ikinci dalga zenginlere isimli makalesi.

devamını okuyayım »