potidik

  • 1901
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

üçün birini almak

bütün deyim ve atasözlerini kıçından anlayan biri olarak en büyük sıçışımı bu sözle yaptım. üçün birini almayı üç parçadan hepsini amaçlatıp birini almak, amacına ulaşamamak, hezimete uğramak sanıyodum bir moron olarak. gerçek anlamını hiç hiç hiç bilmiyordum, lisedeydim.

matematik hocasıyla atışmaya başladık, bir o laf söylüyor, bir ben, aşıklar atışması gibi, sevimlice ilerliyor, ki hep yaparız, sınıf çanak tutuyo, oo moo diyo. bir şey söylüyorum, hatırlamıyorum da güzel bir laf sokuyorum hocaya, gülümsüyor hani "tamam işte göt ettin beni haylaz çocuk" modu olur ya, öyle. heh heh kerata şeklinde.

ve ağzımı açıyorum.

"yaa, benle uğraşmayın demiştim hocam, bu sonu siz istediniz. aldınız işte şimdi üçün birini."

diyorum.

sınıftaki kikirtiler kesiliyor, hoca morarıyor, ben de yanımda oturan çocuğa dönüyorum soran gözlerle, anladım o an salak bir şey yaptığımı da ne yaptığımı anlamadım. soran gözler. hahah. resmen soran gözler ama, bir şey oldu buarada ama ne oldu:(( çocuk diyor "bilmiyosun di mi anlamını, rezil seni" sonra bir, iki diyerek iki bacağını gösteriyor, üçüncüyü göstermesine gerek yok. yerin dibindeyim.

sonra ayağa kalkıp "bilmiyodum bilmiyodum ben bir amaca ulaşamamak, hezimet vsvs" diye vikliyorum. hoca sınıftan çıkıp gidiyor.

atasözlerini götümden anlama üstadı olarak ağzıyla kuş tutmak deyimini de sapıkça anlayıp orada burada kullanmamam ise bu olayın farklı versiyonu. nereden attılar beni buraya, bilmiyorum.

devamını okuyayım »
25.07.2012 17:37