pretendu

  • 200
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

europa universalis iv

oyuncuları en çok sınırlayan mekanizmanın koalisyon olduğu oyun.

aggressive expansion puanınızın -50'den düşük olduğu, negatif bir ilişkiye sahip olduğunuz ve aranızda truce bulunmayan herhangi bir ülke size karşı koalisyona girebiliyor.

bir anlaşma yaptığınız esnada anlaşmanın war score'unun yanında ufak bir bayrak çıkıyor ve anlaşma sonunda hangi ülkelerle aranızda ae puanının -50'yi geçeceğini gösteriyor. bu noktada ae sınırını aşıp almadığınızı kontrol etmek sizi dizginleyebilir. size karşı koalisyona girmesini tolere edebileceğiniz ülkeleri değerlendirip ona göre bir yol izleyebilirsiniz.

ayrıca bir ülke ile +1 ilişkiye sahip olmanız onun size karşı koalisyona girmesini engelliyor. mesela orta avrupada çok fazla ülke olduğu için aslında çok kötü ilişkiye sahip olmadığınız ama ae puani -50'yi geçen ülkeler olabilir. bunlarla aranızı pozitif tutarak koalisyonu engelleyebilirsiniz.

bir ülke ile ilişkiniz +50'den yüksek ise o ülke koalisyondan çıkma eğiliminde oluyor. koalisyona girmiş ama rakip olmadığınız büyük bir ülke var ise aranızı iyileştirerek onu koalisyondan çıkartmaya çalışabilirsiniz.

diğer bir çözümse, koalisyon üyesi olan bir ülkenin koalisyonda olmayan bir müttefikine saldırarak koalisyonundaki ülkeyle dolaylı yolla savaşa girmek. savaş sonunda o ülke ile de aranızda truce olacağı için koalisyondan çıkmış olacak. truce bitene kadar koalisyon sorununa çare arayın.

bazı oyunlarda koalisyon hayatınızın bir parçası haline gelebiliyor. koalisyon genelde sizi yenebileceğini düşündüğü bir güce ulaşmadan saldırmıyor. eğer güçlü müttefikler bulursanız size saldırmazlar. koalisyon saldırısı bekliyorsanız diplomasi puanınızdan feragat ederek müttefik sayınızı arttırabilir ve savaşı geciktirebilirisiniz ama kısa sürede başka çözümler bulmanız gerekir. ancak gerçekten büyük bir koalisyon saldırısı gelirse müttefikleriniz sizi yüz üstü bırakabilir. büyük bir saldırı ile karşı karşıya kalırsanız işgal altındaki müttefik topraklarını onlara vererek barışa ikna etmek de bir taktiktir.

koalisyondaki ülkelerden birbiri ile savaşta olanlar koalisyon savaşlarına katılmıyorlar. eğer birbirine düşman koalisyon üyeleri varsa şanslısınız demektir. bu sayede sayıca eksik oldukları için saldırmaktan kaçınabilirler.

koalisyon eger küçükse büyümeden savaşarak yok etmek güzel bir yol ancak genelde çok hızlı bir şekilde savaşmak istemeyeceğiniz bir büyüklüğe geliyorlar. bu seçenek çoğu zaman mümkün olmuyor.

koalisyondaki tüm ülkeler -50 ae'nin üstüne çıktığında koalisyon dağılıyor. eğer bir ülke ile ae -50'nin üstüne çıkarsa 2 ila 5 yıl arasında koalisyondan ayrılacaktır, tabii rival değilse. eğer böyle üyeler varsa 3-4 sene durumu idare ederek koalisyonu atlatabilirsiniz.

oyunda dengeyi kurmak kolay değil. sürekli aynı yöne büyümek riskleri arttıracaktır. umarım koalisyonların üstesinden gelirsiniz.

düzeltme: trust değil truce olacaktı, uyarı için haluklarin demokratik pandigi'ne teşekkür ederim. imlâ.

devamını okuyayım »