prospero

  • 2943
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

assassin's creed 4 black flag

oyun %97 senkronizasyonla bitti. hayvan gibi entry kasıcam ona göre.

ilk olarak söylemem gereken şeyi söyliyim: ios ve android tablet/telefonlarda çalışan bir companion app'i var bu oyunun. ilk yapmanız gereken şey bu entryi okumayı bırakıp bu uygulamayı indirmek. ben bunun varlığından haberdar olduğumda oyunun %90'ı bitmişti maalesef. uplay şifrenizle kaydolup konsolunuzla senkronize ettiğiniz an haritayı, animus database'i ve en önemlisi gemi filonuzu bu app ile kontrol edebiliyorsunuz. oyunu her açtığınızda filonuzu gönderdiğiniz ticaret rotalarını tek tek temizlemek çok uzun bir süre alacağından bu app ile bu işi konsolun başında olmadan da hallediveriyoruz. bu arada hayvan gibi de para kazanıyoruz tabi. gidin şu an indirin ve kurun.

hikayeden bahsedelim önce biraz.

desmond öldükten sonra dna'sı abstergo tarafından ele geçirilip cloud'a yüklenmiş. bunun sayesinde animus'a bir sürü adam sokup desmond'ın atalarının anılarını incelemeye ve kaydetmeye devam edebiliyorlar. oyunun günümüzde geçen kısmında biz abstergo tarafından bu işi yapmak üzere işe alınan bir elemanı oynuyoruz. işin kılıfı total recall hesabı interaktif bir oyun üretip satmak. gerçekte ise yeni bir artifact'in saklı olduğu the observatory diye bir yerin nerede olduğunu öğrenmek. oyunun başında üretici olarak ubisoft'la birlikte abstergo entertainment yazması da bu işin tuzu biberi zaten. yani animus'a giren harbiden biziz, desmond ya da diğerleri gibi üçüncü bir şahıs değil. bu durum üzerinden baya bi taşşak muhabbeti dönüyor oyun içerisinde. şirket içi mailleri falan okuduğunda bir sonraki oyun nerede ve hangi zamanda geçsin, nası para kazanırız muhabbeti falan dönüyor. hikayenin bu kısmının nasıl ilerlediğini anlatmıyim ki spoiler olmasın. ama abstergo binasındaki bütün sticky note'ları toplayıp, bilgisayarları hackledikten sonra anlarsınız siz de.

gelelim hikayenin geçmişte geçen kısmına. yine assassin dna'sı taşıyan ve bu yüzden oyun içerisinde "the sight" diye de bahsedilen eagle vision ve diğer assassin yeteneklerine sahip olan, bristol kökenli, şan şöhret peşinde bir korsanı oynuyoruz. kendisi bir önceki oyundaki haytham kenway'in babası ve connor'ın da haliyle dedesi. daha önce de birçok filme ve oyuna da konu olmuş, korsanların altın çağı olarak bilinen 17. yüzyılın ortalarındayız. ve tabi diğer oyunlarda da olduğu gibi çağın önemli şahsiyetleri de bu oyunda yer alıyor. (bkz: william kidd), (bkz: blackbeard), (bkz: stede bonnet) vb. oyunun başında templar'lar için çalışan bir assassini öldürüp, ele geçirdiğimiz kıymetli bir belgeyi onun kılığında templar'lara götürüp para kazanma peşinde olan kahramanımız edward, daha sonra bu yaptığından pişman olup assassinlere yardım etmeye karar verir ve olaylar gelişir. oynadıkça anlarsınız. spoiler vermeyeyim.

oyunda üç tane büyük şehir var. havana, kingston ve nassau. diğer mekanlar üzerinde küçük yerleşim yerleri bulunan adalar ve kaleler. ana görevlerin dışında yan görev olarak assassin contract'ler ve naval contract'ler var. hepsini bitirin. ödülü büyük. son iki assassin contract'i bitirmek için diving bell'e ihtiyacınız olacak. niye çıkmıyor diye kasmayın. ana hikayede ilerleyince çıkacak karşınıza. bir mekanda yapılabilecek herşeyi yaptığınıza o mekan ana haritada sarı olarak gözükmeye başlıyor. ordan anlarsınız artık orada yapılacak birşey kalmadığını.

bütün oyun zevkinizi piç etmeden bir kaç tüyo verip kaçıcam:

mürettebatınızın seyir sırasında söylediği shanty'ler çok güzel. bunları peşinden kovalayıp yakalamak yerine ortaya çıktığı yerde bekleyip uçup gittikten sonra yeniden ortaya çıkmasını bekleyin.

fleet: fleet'e toplam 15 gemi ekleyebiliyoruz. ilk 3 gemiyi oyun veriyor. sonrakileri ele geçirdiklerimizle tamamlıyoruz. fakat her yeni gemi için dock space gerekiyor. dock space için de elmas ikonuyla gösterilen mücevherlerden lazım. dock sayısı arttıkça yeni dock eklemek için gereken mücevher miktarı da katlanıyor. mücevherleri aynı zamanda hasarlı gemileri tamir etmekte de kullanıyoruz. o yüzden çok önemliler.

gemi ele geçirip fleet'e yolladıktan sonra fleet'e girdiğimizde, yeni ele geçirdiğimiz gemiyi ne yapmak istediğimizi soruyor. 1. filoya ekleyebiliriz. 2. salvage yapıp mücevher kazanabiliriz. 3. şimdilik bekletebiliriz.
15 geminin en az 2 tanesi 80'lik man o'war, 4 tanesi de 70'lik man o'war olursa iyi olur. geri kalanlardan bir tanesi brig, diğerleri de frigate olsun. bu kadroyu kurduktan sonra gemi ele geçirdiğinizde sadece mücevher miktarı azaladığında salvage edip takviye yapmak adına filoya gemi gönderebilirsiniz.
filoya eklediğiniz herhangi bir gemiyi canınız istediğinde çıkarıp yerine ele geçirdiğiniz başka bir gemiyi ekleyebilirsiniz

legendary ships: bunlar 4 tane çook güçlü gemi. bunları bordolayamıyoruz zaten. direk batırıyoruz. hepsi çok hızlı. temel taktik arkalarına geçmek, yakın dövüşmek ve çarpabildiğiniz kadar çarpmak. geminizin bütün upgradelerini tamamlamadan bulaşmayın derim. en üst seviye upgradeler elite olacağı için hepsi gömülü birer hazine sandığında saklı. bu sandıkların da tamamı su altı mekanlarında. topladığınız haritalara bakarak gidin bulun. upgradeler için hayvan gibi wood ve metal lazım. ele geçirdiklerinizi sakın satmayın. el impoluto sürekli üzerinize gelip size çarpmaya çalışacak, uzaktan mortar, sizi kovalarken da fire barrel ile işini bitirin. becerebilirseniz chain shotlarla yelkenlerine nişan alıp yavaşlatın. hms prince'in bütün olayı mortar. yakın dövüşün. la dama negra aralarında en kolay olanı. paso mortar atacak ama bunun attığı mortarların düşeceği yerler gözükmüyor. yine uzaktan mortar, yakından da normal top ile dövün. çarpabildiğiniz kadar çarpın. zayıf noktaları ortaya çıktığına swivel gun ile işini bitirin. ikizler, hms fearless ve royal sovereign en zorları. ikisiyle de aynı anda kapışıyorsunuz. sizi aralarına almalarına izin vermeyin. ve mortarları idareli kullanın. burdaki püf noktası şu. önce birini halledip diğerini sonra hallederim diye düşünmeyin. sürekli ikisine de aynı hasarı vermeye çalışın. biri battığında diğerinin enerjisi çoksa kazanmanız imkansız gibi birşey çünkü direk üstünüze gelip size çarpıyor ve kurtulmanız mümkün değil. ikisini de batacak duruma getirin. sonra birini batırın. diğeri sizi kovalamaya başladığında uzaktayken mortar, götünüzün dibine geldiğinde de fire barrel ile işini bitirin.

templar armour ve mayan outfit'i ne kadar erken alırsanız o kadar iyi. templar armour'ı almak için oyunun başında sattığınız değerli belgede adı geçen assassinlere yardım ediyoruz ve ele geçirdiğimiz 5 anahtarla evimizdeki kafesi açıyoruz. çok iyi bir zırh bu. mayan outfit'e ise kurşun işlemiyor. oyun boyunca toplamaya devam ettiğimiz maya taşlarının hepsi bitince gidip bir tapınaktan alıyoruz bunu. efsane.

avlanmayla ilgili tek bişey söyliycem. upgradeler için gerekli olan kısımları kullandıktan sonra elinizde birsürü kemik kalacak. satmayın onları. dart yapıcaz onlarla.

sorunuz varsa mesaj atın. oyunu beğendim. bir ay boyunca toplam 100-150 saatimi vermişimdir. önceki oyundan kat kat iyi. şimdi gelsin multiplayer ve additional content.

devamını okuyayım »
03.12.2013 00:19