purple is bliss

  • 2297
  • 0
  • 0
  • 0
  • 8 yıl önce

lost

aylar süren bekleyişin ardından bizleri yeniden o eski heyecan fırtınasına sürükleyen dizidir.*

--- spoiler var burda ---
genelde her bölüm, bitişine dakikalar kala şok etkisi yaratıp bir sonraki haftaya kadar bizleri beklemekten ve teoriler ile üretmekten manyak ederdi ki ben kalıbımı basarım yine edecek. ama bu defa, a tale of two cities'in ilk 5 dakikası içinde şoke olduk. aylarca, the others dedik, kim bunlar dedik, uçaktan kurtulanları birer birer kaçırdıklarında nereye götürdüler acaba dedik, dedik de dedik ama bilemedik tabi. tahminlerden öteye gitmedi düşüncelerimiz. lakin forumları takip eden lostseveler yeni sezonla beraber ortaya yeni karakterler çıkacağını biliyordu elbet. juliet ile tanışmamıza vesile olan şu kitap toplantısının hemen akabinde düşen uçak, sahte henry olarak bildiğimiz ben'in birkaç saniyelik şaşkınlığı sonrasında goodwin ile ethan'a, o şaşkınlığın zerresini barındırmayan bir kararlılıkla görev bölümü sunması ve en nihayetinde the othersville'i kuşbakışı gördüğümüz sahne. totalde çok da hızlı bir bölüm değildi ama işte bu ilk birkaç dakika bizleri heyecanlandırmaya yetti de arttı bile.

öncelikle yepizyeni karakterimiz juliet; kendisi ne yalan söyliyim hoş hatunmuş. hali tavrı çok sakin görünse de ben kanmadım onun o görünümüne. hatırlayın; kitap toplantısındaki ateşli tartışmasını. evet. ayrıca juliet ile ben (sahte henry) arasında antin kuntin bir vaziyet var. jack'e yaklaşımı oldukça sakindi (hatta kafesinden kaçan sawyer'ı gördüğünde onu durdurmak için kullandığı mekanizmayı çalıştırırken bile gayet sakindi). genel olarak bir sakin olma durumu var bu kadında ama dur bakalım.

genelde bakıldığında, uçağın düşmesiyle beraber, othersville sakinlerinin bir şaşakalma durumu oldu. sanki uçağın düşeceğini beklemez bir haldelerdi. ama alınan kararlar ve bu kararların alınma sürati göz önünde bulundurulduğunda, sanki böyle bir olasılığa karşı hazır olma durumu içindelermiş gibime geldi. diyeceğim şudur ki; desmond'un sayıları girmediği ve elektromanyetik alanın ortaya çıkıp uçağı düşürdüğüne inandığımız sezon 2 bölümlerinde, adaya daha önceden benzer şekilde bir başka uçağın da düşmüş olabileceği ihtimali çıkmıştı. ama bu bölümde yaşanan şaşkınlık bunun aksini gösterir gibiydi.. bilemiyorum tabi bekleyip görücez.

othersville'i tepeden gördüğümüz o sahnede, bilemiyorum sizlerin de aklına "the village" isimli film geldi mi? benim geldi yani..

sonradan düşündüm de: uçağın düşmesiyle beraber, othersville'de yaşayanların çoğunluğu şaşırırken; ben, juliet, goodwin ve ethan duruma daha hazırlıklı ve daha kararlı gibiydi. belki de the others içinde durumdan habersiz, ya da yeterince detay bilmeyen, bir çoğunluk bulunuyor..

--- spoiler var burda ---

devamını okuyayım »
09.10.2006 14:56