purpurum

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (507)
  • 1465
  • 0
  • 0
  • 0
  • 10 ay önce

lazerle göz ameliyatı

sözlükten okuduğum onca korkutucu şeye rağmen, gözlükten nefret emem ve lenslerin artık çok acıtması sebebiyle bu ameliyatı yaptırmaya cesaret ettim. henüz 3 gün oldu kesin bir şey söyleyemem ancak bir çok insanın söylediğinin aksine hem ameliyatım hem sonrasındaki 2 gün oldukça acısız geçti.

sadece ameliyat sırasında çok acayip şeyler oluyor, canınız yanmıyor ama görmeyi tahayyül edemeyeceğiniz şeyler görüyorsunuz, gözünüze bir takım aletler girip çıkıyor, lazer ışıklarını görüyorsunuz, hatta lazerin yaktığı korneanın kokusunu duyuyorsunuz. allahım sen aklıma mukayyet ol derken birdenbire gözünüz tamamen açıkken hiç bir şey görmüyorsunuz ki en akıllara zarar his bu. o karanlık esnasında rengarenk noktalar halkalar vs acayip saykodelik görüntüler hasıl oluyor. velhasıl kelam toplamda 10-15 dakika sürüyor. ilk yarım gün biraz acılı geçiyor ama lenslerin batmasına alışkınsanız çok da fazla bir acı değil, sadece kesintisiz bir batma oluyor. zaten sürekli ağrı kesici veya antibiyotik damla damlatmanız gerekiyor, her ağrı kesiciden sonra acısı biraz daha diniyor. ışığa hassasiyetse bir kaç gün daha sürüyor.

bu ışığa hassasiyet de aslında keyifli olabiliyor. ışığın rahatsız etmesinin sebebi göz bebeğinizin büyütülmüş olması, yani fotoğraf makinası gibi düşünecek olursak diyafram çok açık ve içeri çok ışık giriyor, dolayısıyla kimsenin göremediği karanlık bir ortamda siz görebiliyorsunuz, insan kendini gece gören kedi gibi hissediyor.

benim gözlerim ameliyatın hemen ardından sanki lensliymişim gibi net bir görüntüye kavuştu, sadece ilk yarım gün puslu ve buğuluydu ama yine de daha netti. sadece bir gözüme kan otordu ve şu an yarı vampir gibi dolaşıyorum. doktorun söylediğine göre olası bir durummuş ve bir hafta sonra geçecekmiş. bir dezavantajı da ileride katarakt ameliyatı olmanız gerekirse, lazer ameliyatla gözünü çizdirmiş olanlara katarakt tedavisi uygulanamıyormuş.

bu arada dünya göz etiler'de ameliyat oldum, bir çok hastaneye göre fiyatıının yüksek olduğunu tahmin ediyorum ancak insan böyle bir durumda riske atamıyor. dünya göz'ün istanbul ve ankara dışındaki hastanelerinde ameliyat fiyatları çok daha uygun oluyor. (belki yakınlardaki başka şehirlere gitmeyi deneyebilirsiniz) aynı hastane içinde bile 10 farklı ameliyat ve 10 farklı fiyat var. ilk seferde en pahalı ameliyatı teklif ediyorlar, diğer ameliyat türlerini de sormayı unutmayın bence.

aylar sonra edit: ameliyatın üstünden aylar geçti, ameliyattan sonra oluşan kanlanma giderek azaldı ama bir ay kadar sürdü, şimdi hiç bir kalıntı kalmadı, sadece gözyaşı damlası müptelası oldum. soranlara tavsiye ederim, keşke daha önce yaptırsaymışım da lenstem kurtulsaymışım diyorum hatta.

2 yıl sonra edit : 2 yıldır gözlerim sıfır derece olmasına rağmen, şimdi tek gözümde -1 derece miyop çıktı, bu sanırım kaçınılmaz olanı. yine de memnunum lens takmak zorunda olmadığım için.

devamını okuyayım »
08.04.2013 14:21