sabahlamayi seven adam

  • 2312
  • 10
  • 1
  • 0
  • evvelsi gün

vatan hainliğiyle muhaliflik arasındaki ince çizgi

egemen sınıf ve onun bürokratlarının "vatan/devlet" tarifinden kaynaklanmaktadır bu ince çizginin "varlığı" ya da daha doğrusu "yokluğu".

devletin bekasının gerçek anlamını "düzenin sürekliliği"dir.

düzenin sefasını sürenlerin "düzülenin sürekli düzülmesini" istemesidir de denilebilir bu sebeple. bu sebeple her "hop birader ne oluyoruz" sesi kendilerinin sefasına... pardon devletlerinin bekasına bir tehdit olarak karşılarına çıkar.

iş cinayetleri, tazminat gaspı, maaşların ödenmemesi, açlık yoksulluk, kadın cinayetleri, doğa talanı, halkın seçim hakkının gaspı, kamu kurumlarının özelleştirilmesinin devletin bekasına bir etkisi yoktur. aynı şekilde barış istemek bekaya tehdittir fakat "kanlarında banyo yapacağım" demek ise devletin bekası için gereklidir.

bunlar tuhaf geliyorsa bu işte başta söylediğim gibi "devlet" yerine "egemen sınıflar", "beka" yerine "sefa" koyun; o zaman taşlar yerine oturacaktır.

bu paradigmada ise hainliğin kimler tarafından kimlere karşı yapıldığı daha net şekilde görülebilir. aynı üslupla konuşmak gerekirse ülkede dört başı mamur bir makbul vatandaş olmak için yani "vatan haini olmamak" için sizden beklenilen şey kendi "sınıfınızın haini" olmanızdır. asgari ücretli birisinin fabrikatör kadar kapitalizmi savunmasını beklemektir, topraksız köylünün "verecek bir karış toprağımız yok!" diye bağırmasını istemektir, bir alevinin "ılımlı" cihatçıların silahlandırılmasına ses çıkarmamasını istemek, kürdün kendi seçtiği belediyeye atanan kayyumu desteklemesini beklemek, entelijansiyadan gördüğü saçmalığa karşı sessiz kalmasını hatta ya baskı şantaj tehditle ya da uygun bir ücretle kendi iktidarı için propaganda üretmesini talep etmektir.

vatan haini olmadan muhalefet yapmak da bu bakış açısıyla bir değişim istemeden, olan bitene karşıymış gibi görünmektir. yani bir başka şekilde ifade etmek gerekirse "biz işimize bakalım siz kenarda mızmızlık yapın, fazlasını değil"

devamını okuyayım »