shataquli

  • 264
  • 1
  • 1
  • 0
  • 5 gün önce

twitter'da tacizcisini arayan kadın

ankara'da yaşayan insanların bu adamı tanıdıklarına göstermesiyle tacizcisinin bulunabileceğini düşündüğüm kadındır.
kadınların yanında hakikaten biber gazı vs taşıması gerekiyor artık mutlaka.
çünkü travma olarak kalıyor insanda ne yaşanıyorsa.
istanbul'da ergenliğim döneminde o kadar çok tacize uğradım ki, en çok da kışın, üzerimizde kalın montlar varken ve de çocukken. sonraları kendimce bir yöntem geliştirmiştim.
eminönü'nden 100'lü paketlerde çanta broşları almıştım. çantama takıyordum bunlardan 5-6 tane. özellikle toplu taşımada taciz edildiğime emin olduktan sonra broşu çıkarıp, iğnesini düzleştirip, savunma silahı olarak kullanıyordum. o küçücük broş, sanki elimde tüfek varmış gibi güven veriyordu bana.

tanıyan bilen illa ki çıkar bu tacizciyi. umarım bulunur ve de tanınır bütün çevresi tarafından. sanmam ama belki utanır da, o utanç da bir ömür ona yeter...

edit: birkaç yazar, "bizi de sıkıştırıyorlar,otobüs minibüs bu insanlar sıkışık, biz de iğne mi batıralım" diye mesaj atmış. buna istinaden bahsettiğim tacizin, toplu taşımanın kalabalık olmasından ya da kişinin sadece "kaba" olmasından kaynaklanan dokunma-sıkıştırma-üstüne çıkma gibi sebeplerle gerçekleşen şeyler olmadığını söylemeliyim. sadece kadınlar değil, erkekler de kendilerine neyin kasıtlı yapıldığını ve taciz olarak nitelendirilebileceğini anlar-bilir. demek istediğim gerçekten "taciz" tanımına giren hareketlerdir ki taciz tanımına giren eylemi gerçekleştiren kişinin sebepleri de anlaşılmaya çalışılmalıdır. yani ani fren yapan bir minibüsün içinde birinin üstüne çıkma ihtimaliniz her zaman vardır ve anlayışla karşılanmalıdır; ama ani fren yapan bir minibüste frenden bir beş saniye sonra-, önünüzdeki yolcunun yanlışlıkla memesini sıkmazsınız örneğin.

devamını okuyayım »
11.12.2017 11:05