• lastikteki patlak yeri saptamak icin lastigi bastirdiklari, yatay kesilerek kuvete benzetilmis su bidonlari bulunan ve bu bidon icindeki suyu senelerce degistirmeyerek gorenlerin midesini bulandirmayi amacladiklari sanilan meslek erbabi.
  • eğer üst grup, yarış ayarında bisikletler toplayan biri ise söz konusu ise, işyerine $3000 lık bisiklet ve full tayt ile gelen tamirci cinsi.
  • besiktas'ta bir tane olan tamirci türü. hayir, kimsenin mi bisikleti yok, baska bir tamirci mi açilmiyor anlamadim.
  • karpuz, kiraz, şeftali, dondurma, sahil, kum, bikini, selülitli bacaklar, kıllı göğüsler gibi şeylerin yanında sıralayabileceğimiz yaz aylarına özel bişi*
  • bisikletimize birşey olduğunda hemen yolunu tuttuğumuz;bir yandan yapılışını izlerken bir yandanda acaba ne kadar tutar diye düşündüğümüz,içeride hoş bir lastik kokusu olan hızır acil mekanlar.
  • patlak bir iç lastiğe yama yapmaya 20 ytl, patlamı$ fren telini deği$tirmeye 10 ytl isteyebilir bunlar. 12-13 ya$ına kadar bu tamircilere verdiğim parayla $imdiye iki motorsiklet almı$tım.**
    neyse on on be$ tamirden sonra iç lastiği çıkarmak, yamasını yapı$tırmak, tekrar içeri sokmak gibi i$leri ezberlemi$, fren telini deği$tirmenin, eğer elinizde bir adet yeni tel mevcutsa sadece bir dakika sürdüğünü görmü$tük.. jant akordu için yine arada tamirciye giderim.
  • paranız yetişmediğinde bisikletinizi rehin alıp babanızı çağırmanızı isteyebilirler.
  • genelde bisiklet tamir etmesini sorununu bulabilmesini bilmeyen insanlardan oluşmaktadır. ya da ben hayatım boyunca hep onları buldum. yaptıklarını da çok uyduruk yapıp bir dünya para alırlar. 2-3 kazıklanma ve sorunun çözülememesinin ardından benim gibi evinde az buçukta olsa alet takımları olanlar pes edip kendileri soyunurlar bu işe. bu yüzden her bisikletli aslında biraz da bisiklet tamircisidir.
  • göztepe'de:
    bisiklet tamir merkezi (okan abi): minibüs caddesinde kadıköy istikametinden gelirken göztepe ssk hastanesini geçer geçmez ışıklardan sola gir. ilk ışıklardan sağa sap. 150 mtere ileride sağda süper bi bisiklet tamircisi var. adı okan özbek. hem yaptığı iş hem insancıllık had safhada. favorimdir. 25 yıldır bu işle uğraşıyor ve işi hobi olarak yapıyor. asla ve kata bir kuruş fazla para almaz, bisiklette parça değiştirmesini siz isteseniz bile, ihtiyaç yoksa değiştirmeyi reddeder.
    açık adresi: hızırbey caddesi no: 146 göztepe. telefon: (216) 566 4514.
    birçok yüksek cirolu "kurumsal" tamirciye göre çok daha bilgilidir.
    (okan abi bisikletinizi tamir ederken dükkanda sultans of swing de çalabilir, şaşırmayın)

[not: 21 ağustos 2010'da dükkana uğradığımda komşusu kuaförden öğrendiğime göre kalp ameliyatı olmuş, bir süre hizmet veremeyecek. acil şifalar diliyoruz.]

kızıltoprak'ta:
    velespit: bağdat cad. no:49 kızıltoprak (shell benzin istasyon yanı) kadıköy (www.velespit.com)

beşiktaş'ta:
    bağ kardeşler: şair nedim caddesinde, akaretler yönünden girdiğinizde 220m ileride solda (orkide eczanesi yanı). haftanın 7 günü saat 23'e kadar açık.
    buranın patronu biraz kaba saba bir insan. ısınamadım.

bike and outdoor: beşiktaş barbaros bulvarında conrad otelin tam karşısındaki mağaza. normalde outdoor malzemeleri satıyor ama içinde bisiklet servisi de mevcut.
    burayı hiç deneyemedim, ilk kez bu pazar gittim, onda da kapalıydı (normal olarak) (http://www.bikeandoutdoor.com/)
hesabın var mı? giriş yap