• bu tür müzik yapıp da klip çekenler için olmazsa olmazlar nordiğin nordik olduğu dönemde belirlenmiştir. bu kurallara uymayan klipler black metal piyasasınca tükaka edilirler, itten beter edilirler.

önemli kriterlerden biri klip mecrasının orman olmasıdır, orman olmayan yerde dungeon ile teyemmüm edilir. taşlara zincirlere yüz sürülerek ambiyansa uydurulur. iki mekanın aynı klipte kullanılması artı puan getirir, charisma arttırır.

bir adet orman görünümlü ağaçlık, bir adet de zindan temalı duvar bulunduğunda klip çekmek için ideal ortam sağlanmış olacaktır. daha sonra sıra kostümlere gelir.

black metal grubu üyeleri ellerine geçirdikleri gotik tabir edilebilecek her türlü zincir, deri malzeme, boyunduruk, bileklik, tasma, gaz lambası vs objeyi üzerlerine iliştirerek kostüm olayını çözerler. finlandiyanın bazı köylerinde klip malzemesi olarak kömürlü ütü kullanıldığı görülmüştür.

black metal kliplerinin olmazsa olmazı silahlar işte bu safhada ortaya çıkar. demodan elde edilen gelir ile alınan ve grup demirbaşına kayıtlı silahlar elemanlar arasında paylaşılır. gürz, balta, kılıç, mamçıka, donatello pıçağı grup elemanlarına kıdem sırasınca dağıtılır.

kostümleri giyip silahları kuşanıp da pembe pembe dolaşmak tabi ki olmaz. artık tiyatral makyaj malzemesi olan şanslı azınlık bu makyaj malzemeleriyle, bulamayanlar ise talk pudrası ve ayakkabı boyası ile görünen yerlerini tribal vb öğelerle bezerler ki ne kadar şeytansı olduklarını anlayabilelim.

grup elemanları süslenmeyi bitirip olay yerine (orman veyahut dancın) intikal ettiklerinde müziğin mahlukatla meşki başlar.

efendim yerlere uzanıp mezarından kalkan zombi taklidi yapmalar, ağaca kuşa saldırmalar, etrafta manasızca koşmalar black metal gruplarında sık görülen atraksiyonlardır. bu esnada surat korkunç addedilen ve daha önce evde ayna karşısında çalışılmış şekillere sokularak klibin daha gerçekçi görünmesine çabalanır.

bir planda kolları çaprazlayan eleman diğer planda havaya isyan eden black metalci duruşu yaparak pozisyon zenginliği yaratır. bu esnada arkadaşları gotik silahlarla lanet olasıca düzene saldırırken grubun diğer elemanları elektro gitarlarına abanırlar. ormana davul getirmek büyük prodüksiyon gerektirdiğinden genelde davulcu kişi en manasız hareketleri yapan eleman olarak ayırdedilebilir.

çekim aşamasından sonra klip kurguya girer, kaydın başına grubun ismi yine okunamaz logosu ile nakşedilir, illa ki grup elemanları teker teker arzı endam edip lakaplarını belirtirler. fade in, fade out bolca kullanılır, uçan kaçan grup elemanlarının görüntülerinin arasına, ağaç, böcek, kurukafa, ateş, kan, balta, boris çalışmaları vb görseller atılır.

klip, grup elemanları dışında hiçkimseye birşey ifade etmeyen mesajlarla bitirilir.
    (bkz: sen sağ ben selamet)
  • başlığının altında yine ucu bir yere varmayan tartışmalar türemiş marjinal müzik türü. klasik safkan black metal çoğu insanın hoşuna gidecek öğeler taşımıyor burası kesin. sütsüz kahveyi zamanla içtikçe tadına alışıp sevmek gibi betimlenebilir. türün ilk temsilcileri keskin çizgilerle diğer türlerden ayrılabilmek için raw bir sound tercih etmişler. sanki kayıttan sonraki aşamaları atlamış, direk yayınlanmış gibi kulağa yansıyan bu müziği başlarda hiç sevmezdim mesela. sonraları dinledikçe kulağıma farklı gelmeye başladı. farklı tatlar yakalamaya başladım.

bu öncü grupları takip eden, yeni nesil safkan black metal yerine diğer türlerle harmanlayan grupları aşağılama huyunu da hiçbir zaman anlayamadım. cradle of filth, graveworm, dimmu borgir ve carach angren gibi senfonik black metal icra eden gruplar tam olarak neyi eksik yapıyorlar? grup üyelerini öldürmeden sağ tutmak olabilir mesela. güzel sözler yazarak gotik edebiyata göz kırpmak da olabilir. klasik müziğin metal müziğe yakışmadığını söyleyebilecek kimse var mıdır aramızda? metal müzik progresiftir, gelişmeye açıktır; ön yargılarınızı kırın.
  • cradle of filth demiş. "abartmadan" scream vokal demiş. melodik ezgiler demiş. vokal soslarından bahsetmiş. ve asıl yıkıcı darbe de, bunları black metal başlığında demiş.
    sonra gel de bu tiplerin yorum yazdığı yerde düzgün bir inceleme oku.
  • bu tarz müzik yapan grupların albüm kapaklarıda enteresandır. *dağ, ta$, orman, gokyuzu resimleri bulunan kapaklardir bunlar. nerdeyse her black metal grubunun bir albümünün kapağı bu kritere uygundur. muzigin yarattigi yikici etki ve ruh uzerindeki sikici izleri bir nebze olsun azaltmak icin mi konulmu$tur o manzara resimleri oraya, yoksa satanigiz ama ye$ili severiz dogayi koruruz, ozon delinirse bizde deliririz imaji mi verilmek istenmi$tir bilinmez. hadiseyi orneklerle cogaltirsak daha iyi anla$ilacak sanirim. buyrun;

abigor - ash nazg... (demo) / orman resimli
    abigor - verwustung - invoke the dark age / ate$li orman resimi
    agathodaimon - chapter iii / gokyuzu manzara resimli
    bathory - the return... / dolunay resimli (pek guzel)
    behemoth - and the forest dream eternally / orman resimli
    burzum - burzum / agacli falan
    burzum - hvis lyset tar oss / uzerine kar yagmi$ orman
    burzum - filosofem / dag ta$ bayir orman
    burzum - hlidskjalf / uzaktan ay i$igi vuran orman
    dark funeral - dark funeral / karanlik orman
    darkthrone - panzerfaust / ak$amustu ormana yansiyan dolunay (ma$allah)
    darkthrone - total deaht / daga ta$a kar yagmi$
    dimmu borgir - inn i evighetens mørke / orman resimli arka planda gune$ batiyor (romantizmin doruklarinda)
    emperor - reverence / orman, ay i$igi ne ararsan
    enslaved - yggdrasill / yildirim efekti (abooov)
    enslaved - blodhemn / deniz kenari, su, ta$
    gehenna - first spell / ak$am ustu orman kenarinda ki$neyen at manzarali
    impaled nazarene - sadogoat / dag ta$ anit falan (ismi aklima gelmedi $imdi)
    nokturnal mortum - lunar poetry / daga kar yagmi$ ustune ay i$igi vurmu$ hey gidi hey
    thy serpent - forests of witchery / yemye$il orman
    thy serpent - lords of twilight / masmavi gokyuzu bide yildirim du$uyor combo mubarek
    thy serpent - christcrusher / kirmizi gokyuzu yine yildirim du$uyor
    vintersorg - till fjalls / yine kar yagmi$ daglara (baydim)

bonus:
    mayhem - dawn of the black hearts / ak$am ustu buyukada aya yorgi kilisesi etrafinda bira icen gencler (ne var bendeki versiyonu oyle)
  • ekstrem olarak nitelendirilen bir müzik türü olması sebebiyle dinleyenlerinin de uçlarda gezinen tipler olduğu yanlıgısı mevcut çoğu insanda. hiç alakası yok güzel kardeşim. sabah kahvaltısında, beyaz peynir, zeytinyağlı kekikli domates, yımırta, ballı kaymak falan yiyorum ben. kahvede çay içip batak atıyorum mahallenin gençleriyle.. kuru fasulye yiyen adam ne kadar ekstrem olabilir ki amına koyayım ?
  • ooof off. bilmeden fikir sahibi olmak, "black metal bok-püsür bir müzik türüdür" falan filan çok gülünç şeyler bunlar. komik olmayalım. "black metal klibi" denen kavramla dalga geçmek ayrı bir mevzu, ki zaten örneklere karşı çıkmak imkansız. hakikaten komik kardeşim. ama mesele o değil, konu da o değil zaten. şimdi görüyorum, misal bir klişe var. nedir, kendini "metalci" olarak niteleyen tipler gelip şey diyorlar "aabi ratatata gidiyor orda adamın biri böğürüyor, bunlar da müzik sanıyor yeaaa". e ben bunu in flames için annemden, veya metallica için babamdan da duyuyordum zamanında. senin ne farkın kaldı ayşte teyzeden, hatçe nineden. nerde kaldı o açık görüşlülük. oldu mu? olmadı.

kaldıki, black metal nedir? black metal müzik dünyasının en kendine özgü alt-türlerinden biridir. bir şahsen pek uyuz olduğum denyolar denyosu varg vikerness'in burzum ile yaptığı devrimi meseleye objektif ve sadece müzik açısından bakan biri yadsıyamaz. burzum sonrası türeyen one-man-bandlerin yarattığı müzikal çeşitlilik başka hiç bir türde yok. ama işte, black metalin underground hali zaten kendi içine kapanmaya meyilli olduğundan, meseleye dışarıdan bakan insanları da itiyor. o ayrı, neyse.

black metali müzikal açıdan ciddiye almayanlara ise sadece gülüyorum, çünkü hakikaten komik argümanlarla karşı çıkılıyor. hayatında hiç borknagar, arcturus, enslaved, son dönem emperor dinlememiş adamın black metalde progressive etkisini bilmemesi veya dissection dinlememiş adamın "black metalde müzisyen mi var yeaaaa" demesi komik kaçıyor. kaldıki black metalin özelliği şu, black metal bir derya. bilinen 5 iyi grup varsa bilinmeyen 100 iyi grup daha var. böyle yani.

neyse, dar görüşlü olan zaten kafasının dikine gitmeye devam edecektir, ama öyle olmayanlar için black metal arayan insana müzik ziyafetleri sunabilecek bir denizdir. dışarıdan görüldüğü-gösterildiği gibi "berbat-sığ" bir müzik türü değildir, diyene inanmayınız.
  • malezyada haram kabul edilen müzik türü
  • muzikte onemli olan hiz diildir,ama gene de canli drummasterlar haric iyi bir black metal davulcusunun hizina-ozellikle cross olayina- saygi duymak gerekir... gitar olarak genelde cayir cayir solo yoktur ama sonucta atmosferini yakalamak lazim..adam norveç-isveç gibi ormanlarin buyuk yer kapladigi yerlerde yapiyor muzigini.. sen arabesk-pop kokan ulkende bilmem kac katli apartmanda bu muzige dinleyip bir anlam veremiyorsan onlarin sucu ne.. black metal= satanizm diildir ayrica.. muzigin dini yoktur..muzik bir dindir ba$li ba$ina..
  • birincisi, black metal norveç orijinli olmayıp yaratıcıları olarak venom, mercyful fate, celtic frost gibi saygın gruplar kabul edildiğine göre sayılan gruplarla bugün black metal yaptığı iddia edilen gruplar aynı kefeye konulamaz. venom vesaire üyeleri, gayet düzgün, çıkıp konserini veren, bittiğinde de gidip birasını içen, senin benim gibi adamlardır. gayet şahsiyetli kişilerdir. bunlara kimse laf edemez.

ikincisi, yeni nesil grupların sade bir hayat yaşamadıklarını ispat etmek için verilen onca örnek, adamların gerizekalı olduğunu ispat etmekten başka bir işe yaramamaktadır. yeni black metal gruplarının sound'ları ayrı konu. seversiniz ya da sevmezsiniz. ama davranış bozuklukları hiçbir şekilde savunulamaz. nitekim -bu türün ustası olmasam da takip edebildiğim kadarıyla- kimseyi parça pinçik etmeden de gayet güzel modern black metal yapılabilmektedir, bakınız dimmu borgir gibi gruplar. nitekim sahnede tiyatro oynamak farklı şeydir (bkz: king diamond), gidip canın sıkıldı diye grup arkadaşının beynini dağıtmak farklı şeydir. dimmu borgir üyeleri sahnede şovunu yapar, sonra gider anthrax elemanlarıyla içer eğlenirler. biri diğerinin canını sıktı diye birbirlerini vurmazlar.

adam kesiyor, sonra gidiyor resmini demo kapağına koyuyor diye geçinen adamların bugüne kadar yapmış bulundukları eylemleri tamamen özentilik (adamların çoğu bu sıralarda genç yaşlarda olduğuna göre teenager'lık saplantısı da diyebiliriz) sonucu gerçekleştirdikleri bir gerçektir. bizde de son yıllarda (bazı salak dergilerin salak yazarları yüzünden) bu gerzekleri adam yerine koyan; birbirlerini öldürmeleri, kilise yakmaları nedeniyle korkutucu ya da etkileyici olduklarını düşünen bir kitle türemiştir. açıkçası bu aciz grupların üyelerinin -moronluk yapmadan sadece işini yapanları ayrı tutuyorum- benim gözümde 5 kuruşluk değerleri yoktur. (geçenlerde gaahl'in (sözlük yazarı olan değil, gerçek gaahl) annesinin oğlunun vejeteryan olduğunu açıkladığını biliyor muydunuz?)

yeni haliyle -üzücü bir şekilde- bünyesinde poser yoğunluğu yaşayan bir müzik türüdür.
  • icra eden kisiler yuzlerini boyamak, gulunc hareketler yapmak, cokpissatanikkorkunc goruneyim derken maymun olmak geleneginden vazgecmedikce dalga gecilmeye, hakkinda sakalar ve komiklikler yapilarak kari kiz ortaminda sahlanilmaya devam edilecektir. cunku komikler kardesim. malzeme bu. nasil dalga gecmeyeyim?
hesabın var mı? giriş yap