• beklentimin epey yüksek olduğu black mirror yılbaşı hediyesi.

izledikten sonraki düzenleme: ben gerçekten beğendim. beklentimi karşıladı, tatmin oldum. minecraft dışında böyle interaktif diye niteledikleri bir yapım daha var mı bilmiyorum. çocukça değil, yetişkinlere yönelik, konusu da zaman zaman geriyor, ayrıca eninde sonunda dönüp dolaşıp fark ediyorsun ki adeta bir inception içindesin. oyuncu yönledirildiğini anlıyor ve sıyırmanın eşiğine geliyor. biz de izleyici olarak onu yönlendirdiğimizi hissedip tatmin oluyoruz hakikaten. dinlediği müziği ya da yediği yemeği seçmek gibi ufak yönlendirmeleri saymazsak, bazı yaptığımız seçimlerin sonuçlarını görüp tıpkı oyunlardaki gibi 'yanıp' baştan başlıyoruz. yani tıpkı oyuncu gibi aslında biz de senaristlerin belirlediği yolu seçmek zorundayız, her ne kadar öyle bir hava yaratılsa da biz de tıpkı oyuncu gibi yönlendiriliyoruz. sanırım verilen mesajlardan biri bu.

güzel konu, güzel işlenmiş, havada kalan şeyler var ama her olasılığını deneyip de izlemedim. sarışın gözlüklü oyun mühendisinin akıbetinden emin değilim mesela. neyse ben epey tatmin oldum, değişik bir izleme şekli oldu, black mirror sadece iyi bir senaryo ile değil, aynı zamanda iyi bir izleme metodu ile güzel bir iş çıkarmış. daha ne olsun?

çok tatmin olmamın bir diğer nedeni, sıkı bir kara kule hayranı olarak "diğer dünyalar" fikrinin beni canevimden vurmuş olması. ağzımdan salya akacak kıvama geldim lsd sahnesindeki konuşmayı dinlerken. nazicane teşekkürlerimi ederim.
  • çocukken macera tüneli serisi kitaplarıyla büyüyen bir nesile bundan daha güzel bir yılbaşı hediyesi olamazdı herhalde. heyecanla bekliyoruz.
  • çok heyecanlıyım ... bir an önce izlemek istiyorum ... merakla ve sabırsızlıkla bekliyoruz efendim ..
  • film/dizi tarihinde bir ilk olacak sanırım bu fikir. devrimsel bir uygulama olabilir. anladığım kadarıyla hikayenin akışını, izleyicinin kararları ve vicdanı şekillendirecek. netflix üzerinden interaktif olarak black mirror oynayacağız gibi bir nevi.

28 aralık'ta hayat 5 saatliğine duracak gibi anlaşılan. fena sarsılacağız, sıkı tutunun.
  • #74798951 ben türklerden beklerken black mirrordan geldi böyle bir sey. oo devrim falan diyen olmuş bildiğin türk tvsinde yapılmış bir konsept bu lol. merakla bekliyorum ama netflixten izlemedigim için hikayeyi kendim yönlendiremiyecekmişim gibi geliyor, bakalım.
  • late shift geldi hemen aklıma. oyun adı altında cıktığı için çok duruyordu ama sürükleyiciydi baya. muhtemelen çok daha sürükleyici bir yapım olacak. heyecanla bekliyoruz.

edit: fena değil, bazı yerlerde sürekli başa atması canımı sıkmaya başlamıştı, ama diyalogların da değiştiğini görünce biraz daha keyif almaya başladım. dizi bölümleri kadar başarılı bulmasam da interaktif yapımlar için iyi bir başlangıç.
  • beni fazlasıyla heyecanlandırdı.

bekliyorum.
  • detroit become human, beyond two souls tarzı bir iş ortaya çıkarsa gerçekten harika olur. yavaş yavaş bu tür interaktif filmlerin ortaya çıkmaya başlaması gerçekten de devrim niteliğinde. düşünün bir film izliyorsunuz ama sizin izlediğiniz filmi başkası izlemiyor, 77 farklı çeşidi ve sona sahip, farklı diyalog ve sahnelerin ve karakterlerin görüldüğü filmler..

mesela filmi izlerken karakter bir ikilemde kalıyor, karşısındaki öldürmeli mi öldürmemeli mi? o esnada film duruyor ve karşınıza bu iki seçenek çıkıyor, hangisini seçerseniz filmin kalanı öne göre ilerliyor ancak sürekli bu tür seçeneklerle filme yön verip senaryoyu yazmış oluyorsunuz adeta. daha da zevkli olanı ise seçmek için süre sınırı olması, öyle uzun uzun düşünemeden 10 saniyede karar vermek zorunda kalmak ve karar verilemezse otomatik ilerlemesi o aşamada.

sürekli seçimlerle ilerlemeyi oyun haline getiren detroit ve beyond oyunlarının hakkı yenmiş ve gereken değeri görmemiş olsa bile gelecekte bu tür filmlerin ilk esin kaynağı olarak bu oyunlar gösterilecektir. hem bu tür oyunların hem de filmlerin yaygınlaşmasını diliyorum.
  • şimdi oturur cuma gününü beklerim; herşeyiyle
hesabın var mı? giriş yap