• audiofact in 1998 yılında kalan müzikten çıkan albümü.
  • fransa yapımı netflix dizisi: (bkz: zone blanche)
  • bilinmeyen korkusunu güzel işleyen dizi. hafif the ritual atmosferi. şöyle grange havası estirin içeriklerde de izleyelim.

buralar dolabilir.
  • --- spoiler ---

bir diğer adı ile (bkz: zone blanche) tamamen (bkz: ceren sungur)'un twitter hesabında önermesi ile keşfettim. bu tarz dünyadan uzak, kendi içindeki kasaba hikayelerini özel olarak sevdiğim için bakayım dedim. ilginç şekilde sardı. netflix'in kendi içindeki dizi kalitesi ile kıyas yaparsak gayet iyi. ritm düşmüyor. merak unsurunu hep koruyorlar. mistik kelt kültürü ile alakalı bir gizem olsa da, aslnda insanların hikayesini izliyoruz. gizem daha doğrusu mitolojik olay ise arka planda yavaş yavaş veriliyor.

dizide gördüğümüz kelt tanrısı (bkz: cernunnos) genel olarak başka kültürlerde de var. boynuzlu tanrı olarak. hayvanların efendisi, ormanın koruyucusu olarak geçiyor. ama dizideki cernunnos. zaten kelt olduğu söyleniyor. bu arada tanrı olmayabilir tuhaf kostümlü bir insan da çıkabilir o tanrıya özenen. daha 2. sezonu izlemeye başlamadım.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

2.sezonu şimdi bitirdim. valla beni baya sardı. temposu düşmedi hiç. 3.sezonu beklerim. ama merak ettiğim şeyler var. daha doğrusu karar veremediğim. kelt tanrısına inanıyorlar daha önce dediğim gibi cernunnos çıktı. ismen de telaffuz ettiler 2. sezonda. fakat sorun şu. bizim gördüğümüz tanrı mı tanrıcılık oynayan bir insan mı?

ya da insan tanrı karışımı bir varlık mı? yani daha doğrusu spritüel bir hikaye mi izliyoruz yoksa tamamen insanla alakalı mı?

otelin sahibi kadın şaman büyüleri gibi bişey yaptığında cernunnos geldi. bu kadının oğlu daha önce kaçırılmış bunu biliyoruz. sanırım o çocuk silvia. cernunnos'un kanından aldıkları ile uyuşan. loren'in zamanında mağaradayken içerde bulunan diğer eleman.

kanda loren ile de uyuşma var yüzde 50. bilemiyorum altan göreceğiz bakalım. izleyen varsa yeşilendirsin. garip sesler falan çıkarması, flashback ile milattan önceyi göstermerli falan doğa üstü bir hikaye gibi gösterse de emin değilim.
    --- spoiler ---
  • orjineline mi yoksa ingilizce lansman adına mı yazayım bilemediğim dizi....

ancak henüz 2 bölüm bitirmeme rağmen beni oldukça sarmıştır. yakında spoiler ile editleyeceğim.

ama fakat dizi mistik, dış dünyaya kapalı bir karanlık ormanda geçiyor. tuhaf cinayetler ve ilginç kasabalılar ile dolup taşıyor. netflix in genel dizi kalitesi bayaa yerlerde sürünüyor. ancak böyle arada dark, black spot vs tadında şeyler bulabiliyorsunuz.

ancak buraların dolacağı da aşikar.
  • ilk sezonunun sonunu yoğammına diyerek bitirdiğim netflix dizisi.

oyunculuklarda, hikayede sıkıntı yok. senaryo ilerleyişi yer yer biraz ağır geldi bana.
    mekan, manzara enfes, bizim oralar gibi yemyeşil dağ bayır orman.

hikayedeki gizem sizi sürekli içine çekiyor.
    1. sezonu binge watch şeklinde izledim. hazır başladım 2. sezon da aradan çıksın diye yardırmaya başladım.
  • --- spoiler ---

2. sezonunu an itibariyle bitirdim. çok hoşuma gitti. gerçek dünyayla mitik dünyayı başarıyla bir araya getirmişler. cernunnos , yani hayvanların efendisi, insan-tanrı olarak tasavvur edilmiş. pek çok mitolojide muadili olan bu yaratık, geyikler başta olmak üzere pek çok erkek hayvanla iletişime geçip onları rahatça yönlendirebilir. sonbaharda bitki örtüsüyle beraber o da ölür ve ilkbaharda tekrar dirilir. bereket ve av tanrısıdır.

ben gelecek sezon bu tanrının bir başka insanı seçerek onun vücudunda tekrar dirileceğini düşünüyorum. jandarma hermann tarafından öldürüldükten sonra yapılan dna testinde cernunnos'la laurene'in dna'sının %50 benzerlik gösterdiğini gördük. bence av ve bereket tanrısı bu kez laurene'in vücûdunda tecessüm edecek. ilk defa bir dizi hakkında teori öne sürdüm. zevkli oluyormuş böyle. :))
    --- spoiler ---
  • netflix platformunun en iyi dizilerinden bir tanesi. karamsar havasi, bitmeyen sis, muhtesem manzaralar ve icerisine cektigi guzel bir konu. 3. sezonu merakla bekliyorum.
hesabın var mı? giriş yap