• "bu fırsatı baba oğula vermez" demiş. ulen o baba dediğin size yaptığı kıyağı normal vatandaşın ötv'sini artırarak bizden çıkarıyor. zıkkım olsun.
  • 3 yıl sonra km'sini düşürüp fahiş fiyattan satması muhtemeldir
  • (bkz: ticari araç)

(bkz: ticari taksi)
    (bkz: hobi taksi)
  • krizler gelirken hep saçma sapan gelişmeler olur. mesela 2008 abd emlak krizi sonrasında hatırlarım, bankaların düzgün işi gücü olmayan insanlara nasıl kredi verdiği ile ilgili bir ton hikaye okumuştuk.

buradaki haber tarzı ekonomik gerçeklerle açıklanamayan daha fazla haber görürseniz dikkat edin.

neden mi önemli bu haber? gerçekten baba oğluna yapmaz bu kıyağı ama biz ülke olarak zaten kıt dövizimizle gidip ultra lüks bir aracı ithal edip, bir de bunun vergisini almadan (yani senin benim cebimden çıkıyor o para, ben maaşımı elime almadan vergi kesiyolar) adama sadece ekonomi canlansın diye bir imkan sunuyosun, adam da gidip sıfır bmw ile adanada taksicilik yapıyor!!!

abd'ye gidenler bilir nasıl taksilerin olduğunu. new york'ta iğrenç taksiler vardır, ki burası dünyanın iş merkezi. o adamlar aptal dimi, böyle bir imkanı taksicilerine vermiyorlar ?
  • arkadaş şu taksilere bir çözüm bulamadılar ötv indirimi falan ancak böyle tek tük etki eder.

sene olmuş 2017, ulaşım için para veriyoruz, bindiğimiz araba 20 senelik doğan, 15 senelik hyundai
    10 senelik fiat, abs'si, hava yastığı bile olup olmadığını bilmiyoruz. para verdiğim araçta can güvenliğimiz yok.

bunun için belli bir yasa getireceksin kardeşim. ötv indirimi falan yine çalıştıracak adamın inisiyatifine kalmış şeyler.

diyeceksin, taksiler 5 seneden eski, c segment araçtan düşük bir segment araç olamaz. bu kadar zor mu?

belediyelerle ortak çalışacaksın, kayıtlı bütün duraklardaki sürücüleri toplayıp, senede 1 eğitim vereceksin. trafikte saygı, müşteriye saygı vs. belli bir süre eğitimlere tepki vermeyenin lisansını alacaksın.

bu sadece taksi için değil bu arada dolmuş, otobüs sürücüleri için de geçerli.
  • "yedek parça ve periyodik bakımlarına da mı ötv indirimi gelmiş?" diye merak uyandıran esnaf.
  • servis bakımı yaptırırken eline verilen faturaya bakarken ve kasko için ödeme yaparken de kendilerinin görüşlerini merak ettiğim esnaf kardeşler.
  • aga bu araçlar ticari de koşmaz.

adamın belini büker, normal şartlarda hususi kullanımda 100.000 km de bile bir problem çıkarmayan bu araç ticaride adamın anasını beller.

adam bunları hesaplamıştır, ticari de istanbul içi ortalama yıllık 100 - 150 bin km yapar.
    3 yıl sonra maksimum bir de adana koşullarını hesap edersek en fazla 200 bin km yapacak.

bu aracı en az istanbul piyasasında bile 3 - 4 yaşındayken minimum 150 - 170 bin tl arasında bir fiyata satacak. bu fiyatlara satmasa bile 100 bin tl'ye satmış olsa bile zarar etmez.

arkadaşlar bu taksici abimizin ettiği kâr'ı biz ödüyoruz biliyorsunuz değil mi?
  • aracını 3 yıl sonra satarken de kar edecek yurdum insanıdır. yüce rabbim verdikçe veriyor bunlara, bize de hep ok meydanı ssk.
hesabın var mı? giriş yap