şükela:  tümü | bugün
 • pek cok osmanli ic savaslari'nin yasandigi,hashas yetisen bir kaza.
 • çocukluğumun çok az bir kısmını geçirdiğim küçük ilçe. hatırladığım tek şey bahçeli, iki katlı evler, kapalı hava ve tıslayıp kovalayarak kabusum olan bir sürü kaz.
 • yerel halk tarafindan "bolavadin" seklinde soylenir. orta anadolu'nun en muhafazakar yerlerinden biridir. turkiye'deki tek alkaloid fabrikasi bu ilcededir. hayvancilik gelismistir, bolca bulunan manda sutunden dombey kaymagi* denilen halis afyon kaymagi yapilir.
 • düşmandan kurtuluşu 24 eylül 1922 olan afyon ilçesi.
 • (bkz: bukme)
  (bkz: keskek)
 • kücücük bir cocugun gozlerinden buyuk gorunen, kucuk masalsi ilce.

  anlami 4 yasindaki bir cocuk gozleri icin; tam gun gidilen anasinifi, kucuk binalar ve buyuk insanlar, belediyenin durmak bilmeyen "dikkat dikkat.... duyurulur" ları,
  surekli cember ceviren baska cocuklar, bolca yagmur, bol diz kanatmaca, kirik dokuk bir lojmandan ibaret olan; yine de 20 yasinda bile fazlasiyla kendini animsatan ilce.

  deprem sonrasi, binalarin aslinda o kadar buyuk olmadiginin ama cocukken kurulan duslerin artik catlaklarla bezenmis oldugunun gostergesi...
 • bolvadinli olmayan insanlar bolvadinlilere genelde kel bolavadinli diye hitap eder.
 • tipik bir orta anadolu ilçesidir.tamam nüfusuna oranla az gelişmiş denilebilir,insanları henüz kaloriferle yeni tanışıyor,toplu taşımacılık ağır aksak gidiyor,tarım ve sanayileşme de bir hayli eksikleri var halkı yoksul ve muhafazakar denilebilir.elbette her anadolu ilçesi kadar geri kalmış veya gelişmiştir,coğrafi konumu zincirlerini kırıp atmaksını engellediği gibi bir hayli çok olan eğitimli hemşehrilerinin ilçeyi terk etmeleri adeta emekliler ve yaşlılar kenti haline dönüştürmüştür.

  her iç anadolu kasabası kadar yalnız,kimsesiz,boynu bükük ve taşıyamayacağından fazlası yüklenmiş bir kenttir.

  ancak halkının cinsel tercihleri üzerine dayanaksız atıp tutmak akıl fikir işi değildir,hatta yemek yediğin yala işemektir,hatta ekmek veren eli ısırmaktır,hatta ve hatta hiç kimsenin farkına varmadığı,zabıta ve adliye kayıtlarında kesinlikle görülemeyen farklı cinsel tercih iddiasını mesnetsizce buralara taşımak ayıptır terbiyesizliktir;
  koca bir ilçe halkına ,onları sevenlere,oralarda görev yapanlara hatta tüm orta anadolu kazalarına yapılmış iftiradır.
 • ramazan ayında oruç tutmuyorsanız kesin ama kesin aç kalacağınız yer. kolayı var. ilçe dışına çıkın. dağa doğru *. hemen çıkışta bir benzin istasyonu var. her daim yemek bulabiliyorsunuz.
 • alkaloid tesislerinde bir bilgisayar sorunu varken gönderildim. ilçeden bir taksi tuttum. o zamanın en büyük parası neyse (sanırım 20 milyon tl) ondan verdim. amca aldı ışığa çevirdi. pütürüne baktı. "abi" dedim, "o para sahte olamaz"... "niye" dedi. "helal kazanılmış da ondan" dedim. cevab veremedi.

  cidden böyle bir şey var. ben düz para verdim. ama anadolu insanı bu denli saf. iki satır inançlı laf söyleyince kanıyor. üzgünüm. farklı gözlemi olan anlatsın.