• keklerin yendiği panayır... lokanta olsa yine iyi...
  • 5 nisan tarihinden itibaren seans açılış saatleri ve endeks kısaltmaları da değişecek olan yeni borsa.

yeni saati

yeni endeks kısaltmaları
  • 05.04.2013 tarihinde saat 09:45'de recep tayyip erdoğan'ın " ya allah, bismillah" deyişiyle açılmıştır.
  • neden böyle bir değişikliğe gidildiği hakkında biz cahil insanların merakının giderilmesi gereken yeni borsa.

amaç nedir yani biz açtık demek mi?
  • finans sektöründeki arkadaşlar alt yapısını daha iyi anlatırlar ama benim gördüğüm amaçlardan bir tanesi "marka kimliği" oluşturma.
    imkb'nin yeni marka ismi olarak karşımıza çıkmış durumda. okuduğum kadarıyla da daha özerk bir yapı sağlanmış.
  • 1866'da dersaadet tahvilat borsası ile başlayan maceranın son sürümü.
  • halihazirda ingilizce literaturde imkb'nin zaten ıse (ıstanbul stock exchange) olarak yer aldigi dusunulurse, turkcede yapilmis bir degisiklik gibi geldi. ama tabii vob ile falan birlestirilmesi yatirimci acisindan da iyi olacaktir kanaatimce.
  • bu tur bir yapilanmaya gidilmesinin temel nedenlerinden biri de finansal kurumlar ozellikle borsalararasi koordinasyondur.

eski yapida iab, vob ve imkb arasinda koordinasyon sorunu oluyordu. iab agirlikli spot islemlere yogunlasirken, vob bir turlu enstruman gelistiremedigi icin imkb yetki sahasini artiyordu. mesela varantlarin ve hisse bazli vadeli kontratlarin vob'ta islem gormesi gerekirken, vob yetersiz kaldigi icin turev alanlara imkb yonelmek zorunda idi.

bu tur bir yapilanma yeterli midir? uzun vadede hayir. finansal piyasalarin gelisiminde inovasyona gerek verilmesi, yatirimcilar icin cesitli vergi kolayliklarinin gelistirilmesi temel unsurdur. salt borsalarin birlestirilmesinin yeterli olmayacagina inaniyorum.
  • bir nüans da ben vereyim, imkb ve ise diye iki isim vardı eskiden. artık istanbul stock exchange de yok, yurtdışında da borsa istanbul olarak bilinecek. böyle bi döçeborsa havası versin diye sanırım.
  • logo tasarımı ile ilgili yaratıcı fikirleri lale motifinde takılıp kalanların logosunu tasarladığı yeni borsa.

bence türkiyenin üstlendiği ve üstlenmeye aday olduğu organizasyonlar ve özerk kuruluşlarla birlikte diğer tüm kamu kurumu logolarına da bir şekilde lale motifi eklensin, kurumsal kimlik açısından bütünlük olur.
hesabın var mı? giriş yap