• (bkz: 31)
  • (bkz: bekarlık)
  • evliliği sürdürmeyi isteyecek kadar hayatından memnun olmak, eşle birlikte süren hayatta mutlu anların mutsuzluklardan fazla olması.
    başka da bir neden olmamalı aslında.
  • korkaklık. başka hiçbir sebebiniz yok. kendinizi kandırmayn.
  • iyi giden bir evlilik.
  • (bkz: sevgi)
  • sevmek. bu kadar basit aslında. boşanmamak istiyordur çünkü aile birliğinin bozulmamasını istiyordur, beni böyle sev diyordur. bu kadar.
  • evlenmemek.
  • bürokrasiyle uğraşmak istenmemesi, adliye koridorlarında görünmek istenmemek vs. benim gözlemimdir.

ancak çocuklar için uzatıldığı söylenen evliliklerden biriyle muhattap oldum.

çocuk anne baba arasındaki iletişimin gerginliğini fizan’da bile olsanız hisseder, adı gibi bilir. ve bu anne babayla yaşanan gerginlik öylesi yoksunluklar hissettirir ki çocuğa, tahmin bile edemezsiniz.

6 yaşında hayatta karşılaştığı hiçbir şeye güven duyamaması mı dersiniz; yoksa parkta ilk kez karşılaştığı bir akranına intihar etme isteğini söylemesini mi? bunu farklı ortamlarda tekrar tekrar dile getirmesini ?

çocuğunuz sağlıklı bir gelişim içinde olsun istiyorsanız, eşlerden birinin diğerine karşı tahammül eşiği azalmışsa, bakın bitmişse demiyorum, tahammül eşiği azalmışsa o evlilik o dakika bitmeli ve genlerinizi taşıyan çocuk en azından ilişkilerin daha da zedelendiğine şahit olmadan, travmalarına bir yenisini daha eklemeden, hayatına neslinizi devam ettirmekten duyduğu gururla devam edebilmeli.
  • düzgün gitmeyen, sağlıksız bir evliliği devam ettirmek için kişinin/kişilerin kendilerini ikna etmesi çabasıdır. beyhude bir çabadır. çünkü bu şekilde devam ettirilen bir evlilik fiziken olmasa bile bitmiştir. bir daha gelmeyeceğiniz bu dünyada kaçırdığınız fırsatları düşününce hiçbir güç sizi buna zorlayamaz.
    "neden boşanmayayım" diye düşünüyorsanız eşinizi karşınıza alın konuşun. artık bu iş için avukata bile gerek duyulmayabiliyor.
    bitmiş bir evliliği devam ettirmeye çalışmak, daha sonra açıklayamayacağınız, ortaya çıkarsa ailenizin daha çok utanacağı olaylar yaşanmasına neden olabilir.
hesabın var mı? giriş yap