• fransizlarin meshur balik corbasi, yanilmiyorsam marsilya kokenli. icinde cesit cesit balik ve deniz urununun yanisira, sogan, sarimsak, defne yapragi, rezene, kereviz sapi, domates, maydanoz vs. otlar, safran, kekik vs baharatlar, beyaz sarap var. ayrica (bkz: zarzuela)
  • inanılmaz lezzetli bir çorba, marsilya'ya gidilince 3 öğün yenmesi gerekenlerden
  • eskiden baligin istenmeyen parcalarinin kondugu bir fakir corbasi iken simdi sofranin bas kosesine kurulmustur. marsilya'da bir kere icilmesi gerekir en azindan.
  • marsilya'nin yerel dili oksitanca'da "bolhabaissa"dir.
  • kokusu agir ve* tuhaf, affedersiniz kusmugu andiran bir tadi var. etrafimdaki herkes ayila bayila yerken iki-üc kasiktan fazlasini yiyemedim.*
  • harry potter ve ateş kadehi kitabında diğer iki okulun katılımıyla verilen ziyafette olan yemektir..harry düşünceli bir şekilde sorar -bu nedir ve herşeyi bilen hermione miz derki -bouillabaisse..fransaya özgü bir yemek.geçen yıl ailemle tatilde tatmıştım.harikadır!..ah hermione ah..çok özlüyoruz sizi.
  • rick stein anlatti tv'de. çok eski zamalarda balıkçılar tarafından dağıtılan artık balık parçalarının, satılmayan balıkların ve deniz ürünlerinin bir kovaya konulması ve içine sağdan soldan toplama sebzeler katılarak homelessler ve fakirler tarafından yapılıp tüketilen bir marsilya yemeği. ironik tarafı şimdi sadece zengin mutfaklarında ve seçkin restoranların menüsünde bulunması. rick stein marsilya'da bir gurme restoranında yapılışını filan anlattı görüntüler eşliğinde, tadını bilmiyorum ama rengi de kıvamı da iğrenç görünüyor.
  • buyabez şeklinde okunmalıdır.
  • bunu rouille sosu ile yemek adettendir.
hesabın var mı? giriş yap