şükela:  tümü | bugün
  • uzun sureli bellege aktarim sirasinda uygun sekilde kodlanmayan, tekrar edilmeyen veya hatira(ani) olacak sekilde bellege kazinmayan bilgilerin hatirlanmamasi durumudur. ornegin, uzun sure gormedigimiz eski bir calisma arkadasinin adini unutmak gibi.
  • bozulmak sinirsel bayılma, konversiyon, histerik bayılma, karşılığı olarak halk arasında kullanılan bir sözcüktür (fethiye). burada bozulma demenin özü, bedenin diklik ve bilinçlilik bütünlüğünün bozulması, bayılan ayıldığına göre bir ara-aksamanın varlığıdır. tabii bu halkın kendi kendine bulduğu çözümün çözümlemesi, açıklanma çabası. kuralı koyma değil.

    içi akmak, içi gitmek anlamındaki bayılmanın da arzuyla baygınlık geçirmek biçimi, kişinin arzuyu sorumluluğunu almadan yaşaması mı?

    şairler, genelde sanatçılar ara(cı) bir form olduklarından yıkılıştan, bozulmadan bile sanat yapabilirler, o zaman o bozunum yapıcılaşır, kutsallaşır. kendilerine ileri derecede yanlış davranabilirler. toplumsal halleri yadırgamanın ötesinde kabul edilemez olabilir. friedrich nietzsche mealen geleceğin üst insanı için, sizin şimdiki yaşayamazlığınızı* seviyorum demiştir. sanatçıyı fiziksel olarak tanımak, özel duygular ve mesajlar üretebilir. ama esas, sanatçı hepimizle, üstelik geçmiş ve gelecekle de yapıtı/yapıtları aracılığıyla konuşur. diğer yaratıcılarla da konuşur, bazen bunu okuru, izleri aracılığıyla yapar. insan görünümünde ve insan olarak bir süre aramızda dolaşır, yapacağını yapar, uçar gider. sanatçı için ölüş yok oluş belki yeni bir yarış etabıdır. nefesi ne kadar uzağa ve uzama yayılabilecekse... (bkz: küçük iskender/@ibisile)

    "bu nedenle annesini unutmaya ve yaşamının ilk aşkını terk etme acısına katlanabilen sadakatsiz bir eros'a ihtiyaç duyacaktır. bu tehlikeyi önceden gören anne, her yaşam macerasının riski olan ahlaki bozulmadan onu korumak amacıyla ona dikkatli bir şekilde bağlılık, özveri ve sadakat erdemleri aşılamıştır. o, bu dersleri çok iyi öğrenmiştir ve annesine sadık kalır. bu doğal olarak annede derin bir kaygıya neden olur (örneğin annenin daha çok sevinmesi için oğlunun eşcinsel olduğu ortaya çıktığında) ve aynı zamanda olumlu şekilde mitolojik olan bilinçdışı bir tatmin ortaya çıkarır." carl gustav jung - aspects of the feminine

    (bkz: bozulmak/@ibisile)