• nolan filmlerinde diyor ki: "herkes batman olabilir."

bir kere bruce wayne saplantılıdır ve bir görüşe göre aslında joker kadar psikolojisi bozuk bir insandır. konu suçluları durdurmak olduğunda kendi hayatını hiçe sayacak kadar hırslı ve istekli olduğunu pek çok defa göstermiştir. ayrıca batman o'nun geçmişe karşı olan öfkesini dindirmenin bir yoludur.

dolayısıyla batman olmak için öncelikle bu psikolojide ve bu kadar kararlı olmak gerekir. ayrıca ölümüne bir adanmışlık da söz konusu olmalıdır. bu da herhalde bruce'unki gibi küçük yaşta yaşanmış ağır bir travma ve öfkeyle geçmiş bir hayat ile mümkün olabilir.

böyle bir kişi bulunduktan sonra da o'na bruce wayne'in gölgeler birliğinden aldığı gibi bir eğitim verilmelidir. kişi bu eğitimi çok iyi almalı ve kaba tabirle "ninja'lıkta" usta mertebesinde olmalıdır.

aynı kişi çok zeki olmalı ve suçluları çok iyi anlamalıdır. kriminoloji uzmanı olduğu gibi olayları çözmek ve öngörmek konusunda doğuştan yetenekli olmalıdır. bildiğiniz gibi batman dünya'nın en iyi dedektifidir.

aynı kişinin mekanik, elektronik, kimya, yapı vs. gibi konularda da ciddi bilgi sahibi olması, yarı-mühendis olması gerekir. ayrıca anatomi, biyoloji vs. de var ama onları yazmadım artık.

kişinin elle tutulur bir özel hayatı, sevdikleri, yakınları, akrabaları falan da olmaması gerekir. öyle sabah hatunumla gazetecilik yapar, akşama süper kahraman olurum durumu yok.

kişi bir yandan adalete de inanıyor olmalı, hiçbir durum ve şart altında öldürmemelidir. kendi hayatı tehlikede olsa bile karşısındaki suçlunun hayatını tehlikeye atmamalıdır. joker'i öldürmemek nasıl bir sabrın ürünüdür siz düşünün.

son olarak da kişinin ya milyoner olması ya da süper teknolojik araç, alet, edavatı geliştirip, sağlayacak pek çok imkanı olan milyoner birisi tarafından inanılmaz şekilde destekleniyor olması gerekir. tabii burada kişinin doğrudan kendisinin milyoner olması ihtimali daha çok öne çıkıyor çünkü bruce wayne batman için, daha doğrusu kendi davası için gerektiğinde bütün servetini gözünü kırpmadan harcayabilecek bir kişidir.

hee nolan... hee... herkes batman olabilir.
  • kullandığı pahalı adet edevatın dışında hiç bir insanüstü gücü olmamasıyla, bence, diğer süper kahramanlardan daha üstün olan kişi.
  • baba parasıyla karı kız kovalamak yerine kötü adamları kovalamayı tercih etmiştir. ancak batmobil in arkasına bi babam sağolsun yazdırmamış,ayıp etmiştir.
  • michael keaton dir. zira wayne-batman bolunmesini ve agir psikolojik dengesizligini keaton kadar iyi aktarabilmis baska aktor yoktur. gozlerindeki o deli bakislariyla "ben arizayim" diyebilen yegane bruce wayne dir kendisi.
  • içinde fırtınalar kopan bir adamdır. bok gibi parası olmasına rağmen gece gündüz suçlu peşinde koşar. michael keaton'ı baz alıp yorum yaparsak, yüzünden sırlarının izi görünür. sürekli sakladığı ve onu rahatsız eden şeylerin varlığı yüzüne yansımıştır. aşık olur o da, sever. sevgilisine açılıp gerçekte kim olduğunu anlatmak ister, dilinin ucuna kadar gelir, "i'm batman" diyemez. anne ve babasının acısını hep yüreğinde taşır. her ölüm yıldönümlerinde öldürüldükleri sokağa giderek çiçek bırakır. alfred'i babası gibi görür. rakı masasına otursa günlerce içini dökecek adamdır. bruce bunu okuyosan gel rakı açalım olm.
  • sermayenin çocuğu olduğu gibi,gaddar ve hissiyatsız bir pezevenktir bu.o başına bela olan karakterlerin hepsi zamanında bununla aynı sektörde iş koşturan fabrikatördü yada kobiydi,kimisinin krediye ihtiyacı vardı,kimisi nakte sıkışıktı bu adamlara kredi verip,elleri döndüğünde geri isteyeceğine adamların hepsini batırdı,ailelerini perişan etti haris riçi riç,e ne oldu sonra?sik oldu adamların hepsi ya iblis oldu,ya penguen oldu,ya kanguru oldu dönüp bunun başına bela oldu,onla kalmadı gibi tüm gatımada çektirdi.o zavallı baba yadigarı lalası bunak alfred dedeye de "lan senin artık yaşın geçti,yaş haddinden emekliliğin lazım gelir deyip bir mütevazi daire verip bir küçük maaş dahi bağlamayıp hala "alfred kostümü hazırla,alfred elmadağda karı varmı bi git bak bakalım,alfred kombiyi harla duşa girecem" gibi emirler yağdırmıyomu ibne,hiç sevmedim sevemedim arkadaş..
  • benim gözümde dünyanın en mütevazi insanıdır bruce wayne. o kadar para hangimizde olsa devirir kıçımızı oturduğumuz yerden para yeriz. geceleri de süper kahramanlık yerine playboyluk yaparız, partilerden partilere koşar, su yerine alkol tüketir, kokainle besleniriz. ama bu abimiz o kadar parası olmasına vede clark kent yada peter parker gibi süper kahraman güçleri olmamasına, sizin benim gibi etten kemikten bir insan olmasına rağmen; başka bir değişle aslında insanlara yardım etmek için hiçbir sorumluluğu olmamasına rağmen insanları korur ve kollar. neden bruce, neden? acaba bu uğraşının sebebi çok zengin olmanın getirdiği bir tatminsizlik duygusu mu? neden sende diğer süper zenginler gibi sübyancılıkla değilde süper kahramanlıkla uğraşıyorsun diye sorasım ve elini öpesim geliyor. birgün gerçek aşkı bulman dilekleriyle...
  • bruce wayne ölmez gotham bölünmez...

doomsday superman'i bitirdi de nooldu... adam çoğalıp çoğalıp gene geldi... modifiye edilmiş bir batman'a hazırlıklı olunmalı derim
  • annesi ve babasini aslen joker oldurmemi$tir, film versiyonu icin oyle bi$ey du$unulmu$tur dramatik olsun diye .
  • --- spoiler ---

the dark knight rises'ta bane'in attığı çukurdan çıkan kişi batman değil bruce wayne'dir.

batman: a hero can be anyone. even a man doing something as simple and reassuring as putting a coat around a young boy's shoulders, to let him know the world hadn't ended.
    jim gordon: bruce wayne?

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap