şükela:  tümü | bugün
 • bir ekşi sözlük yazarı.
 • bogota’nın 550 kilometre batısında yer alan bir kolombiya liman kenti. ülkenin pasifik okyanusu kıyılarında yer alır.
 • "iyi şans" anlamına gelmektedir.
 • kolombiya da liman kenti.merkezinde american night club isminde bi mekan var.giderseniz kesin ugrayin.
 • kolombiya'nın pasifik kıyısındaki liman kenti. bölgedeki kömür rezervinin büyük bir kısmı bu noktadan ihraç ediliyor. bv'de sadece sahil kenarındaki paralel 2-3 sokak güvenlidir, özellikle hava karardıktan sonra ara sokaklara girmek çok tehlikelidir. hem gasp hem de hırsızlık olayları çok fazladır. gezinirken cep telefonu, telefon gibi cihazlar cepten çıkarılmamalı, mekanlarda masanın üzerine bırakılmamalıdır.

  yerel halkın büyük bir kısmı ingilizce bilmiyor, bir çeviri uygulaması yükleseniz iyi olur. taksi fiyatları türkiyenin yarısı civarında, ayrıca -eğer güvenebiliyorsanız- kaçak motortaksileri var 2$ karşılığında sizi şehrin herhangi bir noktasına götürmeyi genelde kabul ederler.

  buraya gelirken çok da büyük bir beklentiniz olmasın, arka mahallelerde çok sayıda teneke evler var, biraz daha iç tarafa girdikçe gecekondular başlıyor, bazı binalara cam bile takmamışlar. şehrin en merkezindeki caddelerde ise türkiyenin 30 yıl öncesininki gibi apartmanlar var, çoğu binada klima yok, hatta bazı apartmanlarda su tesisatı bile göremedim. zengin kesim ise genelde şehrin dışındaki avrupa mimarisindeki güvenlikli toplu konutlarda yaşıyor.

  ortalama maaşların 200$ olduğuna bakmayın, market fiyatları avrupa ile yarışır. çoğu ithal ürün -marketler dahil- avrupada herhangi bir mağaza ile aynı fiyattadır. peki insanlar nasıl alıyor bunları? şehirde yoğun bir şekilde uyuşturucu trafiği ve fuhuş var. bölge halkının çoğu eğitimsiz çomarlardan oluştuğu için köleliğe yakın bir sistemle işliyor şehir (belki de tüm ülke öyledir bilemiyorum). zengini çok zengin, fakiri çok fakir.

  son olarak türkiyeden direkt olarak uçuş yok bu ülkeye, eğer illaki gelecekseniz 20-30 saatlik bir yolculuğa hazır olun. en az 2 aktarma kullanmak gerekiyor.
 • paul van dyk'ın reflections albümünden muhteşem bir parça.
  youtube