• 2002'den beri huzurunu bozmadığı canlı kalmadı

görsel
  • akp il başkanları toplantısında konuşan cumhurbaşkanı erdoğan, “elini vicdanına koyan herkes kabul edecektir ki bugünün türkiye'si 21 yıl öncesine göre daha demokratik, özgür, fırsat eşitliğinin olduğu bir türkiye'dir.” dedi.

kaynak

edit: hiç bir yorum yapmayınca kendimi kötü hissettim. yahu arkadaş biz ülke olarak nasıl bir günah işledik de bunlarla sınanıyoruz?
  • katıldığım doğru tespit.

hepiniz yediği önünde yemediği arkasında. saltanat hayatı süren ak tayfa.
    huzur demişken,
    2003'de (31) vatan evladı.
    2004'de (73) vatan evladı.
    2005'de (105) vatan evladı.
    2006'da (111) vatan evladı.
    2007'de (146) vatan evladı.
    2008'de (171) vatan evladı.
    2009'de (135) vatan evladı.
    2010'da (141) vatan evladı.
    2011'de (162) vatan evladı.
    2012'de (144) vatan evladı.
    2013'te (107) vatan evladı.
    2014'de(123) vatan evladı.
    2015'te (219) vatan evladı.
    2016'da (423) vatan evladı.(başkanlık alavere daleveresi)
    2017'de (274) vatan evladı.
    2018'de (220) vatan evladı.
    2019'da (174) vatan evladı.
    2020'de (182) vatan evladı.
    2021'de (138) vatan evladı.
    ve son olarak 2022'de ki şehitlerimiz, halen geliyor.

ak parti döneminde huzurumuzu sağlamak için şehit olan asker, polis ve güvenlik güçlerimizin ruhları şad olsun.
    milletin %85'i açlık sınırında iken huzurluyuz diyenlere ise yazıklar olsun.
  • "söylediğin yalana ilk kendin inanmalısın" temalı açıklama.

kendisine gram suç bulmuyorum. bu zihniyetin her dediğini onaylayan, her yaptığının arkasında bir hikmet arayan, her şartta savunulacak bir şey bulan cumhur ittifakı seçmeni var ya heh işte asıl sorumlu onlardır.

neticede "aslında son peygamber hz muhammed değil, bizzat benim ben!" dese dahi oy verecek 10 milyon insan var bu ülkede.
  • yalan söyleyen cumhurbaşkanı beyanı.

adam o kadar cok yalan söylüyor ki hani yüzsüz olmasini geçtim bu adam için yalan söylemek artık su icmek kadar basit ve doğal ihtiyaç.
  • aslında "demokratik, özgür, fırsat eşitliğinin" bölümünün başına "bana kadar" bölümü eklense fazlasıyla doğru olacak tespit.
  • aslı astarı olmayan bomboş bir iddia.
  • yav he he dedirten recep tayyip açıklamaları'nda bu hafta.

aynen recep dayı, çok huzurlu. huzurdan uyuyamıyoruz. *
  • bu önermeyi kabul etmeyeni, adeta peşinen vicdanlı olmamakla itham edenin söylemi.

elini vicdanına koyan bu önermeyi kabul edermişmiş bak senn!

demokrasi veya özgürlükler; cumhuriyet ve kurumlarından daha yüce değerler değildir sayın cumhurbaşkanı. bulunduğunuz makam demokrasinin değil cumhuriyetin makamıdır. unvanınızın önüne "sayın" yazılmasının nedeni; demokrasi referandum yahut sizi tercih edenler değildir; cumhuriyetin makamı olmasıdır. sizden önceki cumhurbaşkanları da aynı nedenle "sayın cumhurbaşkanı" idi. mesela bir osmanlı devleti yöneticisinden bahsederken hiiiçç de 'sayın' demeyiz. demek ki cumhuriyetin cumhurbaşkanlığı sayın imiş öncelikle. sizden sonra gelen de "sayın cumhurbaşkanı" olacak çünkü aynı cumhuriyet makamında oturacak.

sizin ve bizim bağlı olduğumuz anayasa türkiye demokrasisi devletinin anayasası değildir. türkiye cumhuriyeti devletinin anayasasıdır. sizin de bu cumhuriyetteki unvanınız cumhurbaşkanıdır. demokrasi başkanı değil. bu devletin belki binlerce uluslararası anlaşmasının hiçbirinde türkiye demokrasisi devleti diye bir şeye rastlayamayız. o metinlerde hep şu vardır lakin: türkiye cumhuriyeti devleti.

size hakareti suç kabul eden maddeyi türk ceza yasasına koyan, aynı cumhuriyetin yasama organıdır. size hakaret edeni yargılayan, aynı cumhuriyetin yargı organlarıdır. bakınız bunların hiçbiri demokrasinin organları değildir. keza sizi dinleyenlerin orada olmasını sağlayan siyasi partiler yasası da aynı cumhuriyetin yasama organının kabulüyle ortaya çıkmıştır. sizin siyasi yasağınızı 2002 senesinde kaldıran da o kanuna göre kurulan siyasi partilerdir. şahsınızı yargılayan cumhuriyetin yargı organıdır lakin şahsınıza yeniden siyaset yapma hakkını da 2002 senesinde aynı cumhuriyetin yasama organı vermiştir. bunlardan hiçbiri birincil olarak demokrasinin organı değildir.

demokrasinin sekteye uğradığı hiçbir dönemde beka sorunu tartışılmamıştır. ama cumhuriyet doğrudan beka ile alakalı bir mefhumdur. mesela 15 temmuz, demokrasiden ziyade cumhuriyeti ve kurumlarını hedef alan bir gerici harekettir.

cumhuriyet, vicdanı hür nesiller ister bu arada. demokrasinin özgürlük anlayışından fersah fersah fazla önem verir vicdanın hiçbir şeyle kafeslenmemesine. huzurla uyuyan vicdan değil; cesaretle soran vicdan ister cumhuriyet.

vicdan, cumhuriyet, hürriyet ve en önemlisi de demokrasi gibi kavramları sizden öğrenecek değiliz. biz pasaportumuza 'türkiye demokrasisi vatandaşı' yazdıramayız çok istesek de. her birimiz, tıpkı şahsınız gibi tc vatandaşıyız.

demokrasi güzel bir rejim olsa da demokrasinin vatandaşı olmaz nitekim. ben 2002 yılında da tc vatandaşı idim; 2022 yılında da türkiye cumhuriyetinin vatandaşıyım. bu ülke değil; bu devletin vatandaşı.
  • baştan aşağı yanlış bir ifade. 1994 dese belki. o da belki.
hesabın var mı? giriş yap