• romanya'nın (#65836064) başkenti olan şehrin en şık ve önemli caddesi olan calea victoriei'de bir atatürk heykeli vardır ve heykelin kaidesinde türkçe ve rumence olarak " türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu", doğum ve ölüm yılları, biraz daha alt kısmında yine iki dil de "yurtta barış dünyada barış" sözü yazılıdır.
  • bomboş bir şehir. old town olmasa şehir de olmayacak. 2 gün kaldık yemek yemeye yer bulamadık resmen, old tawn' a mahkum etti bizi lanet olası açlık. bir daha gitmeyi düşünmediğim bir yer.
  • inanılmaz fazla derecede ithalat ihracat kapasitesi daha doğrusu potansiyeli bulunan doğu avrupa başkenti. hareketli gece hayatı ve bükreş'teki pahalı konut kiraları, dikkat çeken 2 özelliğidir.

ülkemizde bir çok firma haftalık ihracat yapar karayolu ile bükreş'e ve romanya geneline. gidilip görülesi bir yer, isteyene yönlendirme yapabilirim romanya ve bükreş ile alakalı.
  • gelişmiş avrupa ve geçmiş tarih arasında sıkışan bir şehir. genç nüfusun çoğu (18-35) ingilizce biliyor (taksicilerde dahil). medeniler.. ciddi anlamda pahalı bir şehir. küçük su 1,5-2 lei'denaşağı bulamadım açıkcası. en ucuz yemek 25+lei. 1 lei 1 tl yakın. gezilecek yer çok diyemem ama meclise,old town gidin. güvenli geldi bana şehir,gezim boyunca arkadaşlarımla bir sorun yaşamadık. gece hayatı iyi. ismini unuttum bir cadde vardı bizim bağdat cad. gibi, çok pahalı gece hayatı-eğlence-yeme alternatifleri var. taksiye binmek isterseniz kesinlikle orada kullanılan telefon programlarını indiri android yada app storedan,taksi yoldan aldığında farklı duraktan çağırınca farklı fiyat yazıyor ama taksi programı indirirseniz yada kaldığınız otele söyleyip çağrırısanız taksi ucuza geliyor. şimdi soracaksınız kızları güzelmi diye, evet efendim gereğinden fazla güzeller (genelleme) çirkinide var elbet ama güzel oranı çok,laf atma olayı yok,yanımızdaki kızlarla çok rahat gezebildik bir sorun yaşamadık belki bükreşli olduklarından bilemedim. ama şunu gördüm yere tükürmek serbest gibi sanki,özellikle erkekleri yerlere tükürürken gördük. konaklama hotellerde pahalı. çalıştığım firmadan dolayı indirimim olduğu için hilton'da kaldık,normal fiyatlar çok uçuk. bira sudan ucuz,cola su ile aynı fiyat... bazı caddelerde çok güzel sanat galerileri var,çekinmeden girin. ve asla araba kiralamayın şehri yürüyerek gezin, ilk gün gittiğimizde 19 km yol yaptık yürüyerek dağıldık ama değdi açıkcası. türk restoranlarıda var özellikle old town bölgesinde. avm olayı çok az, orada türk restoranıda bulabilirsiniz. her yerde adım başı kahve satan yere ulaşmak mümkün. gitmeden önce sanata ilgi duyuyorsanız kesinlikle sanat galerileri,sosyal aktiviteleri araştırıp gidin,emin olun sanatsal yönde sizi tatmin eder şehirdeki bazı yerler. restoran ve cafelerin girişinde müşteri karşılayan kızları görünce ağzınız açık kalmasın hepsi manken gibi. bizim yanımızdaki kızlarda manken gibi olmalarına rağmen çok mütevazi insanlardı,çok uçuk tipler değillerdi.okuma oranı yüksek. kültürlü bir yeni nesil var. sakın ama sakın 3g-4g kullanmayın yada telefon türkiye ile görüşmek için ay sonuna süprizler yaşayabilirsiniz fatura dönemi, h&m mağazalarında şifresiz wifi var oralardan giriş yapabilirsiniz internete. internet hızı çok kötü denebilir yada biz türkiyede hızlı internete alıştığımız için bize yavaş geldi bükreş'teki internet hızı. eğer kendinize bir şeyler katmak istiyorsanız gidilebilir bir şehir ama illa gidin diyemem,herkesin gezi anlayışı farklıdır ama şahsi fikrim olarak hollanda ve italya görün derim. bu aralar bir peru'ya kafam takıldı,gidersem ayrıca detaylı yazarım buradan.
  • temmuz ayından itibaren ikamet edeceğim şehir.

taktik ihtiyacım var. tecrübeli yazarlardan beklemekteyim.

edit: gidemedim...
  • 11 haziran-13 haziran arası 3 gün toplantıya geleceğim şehir. orada olanların yardımına ihtiyacım var, zamanı olanlardan mesaj bekliyorum.
  • primus'ta queasadilla yanina holsten birasi tavsiye ederim..
  • en büyük sıkıntısı ingilizce bilen insan sayısının çok az olması olan ve bu yüzden resmi dili bilmiyorsanız ciddi zorluklar yaşayabileceğiniz şehir. bunun yanında çok ucuz olmasından dolayı bol bol gezme , yeme içme gibi aktivitelere girebileceğiniz bir yer. tarihi yapıları mutlaka görülmeli ve bu yapılar genellikle ''old town'' adı verilen bölgede toplanmış durumda. fakat ne yazık ki national museum'da bile eserlerin çoğunda ingilizce açıklama yok bu yüzden müzeleri bir rehber eşliğinde gezmek daha sağlıklı oluyor. genel olarak soğuk karakterli bir insan yapısına sahip bu kentte sovyetlerden kalma gri , aynı hizayla yapılmış kasvetli evler resmen halkıyla bütünleşmiş durumda. yoksul durumda bulunan bu güzel şehirde evsiz insan sayısı da oldukça fazla. hiç abartmadan , gördüğümüz 10 kişiden 3'ünün evsiz olduğunu söyleyebilirim. son olarak 1 durak bile olsa otobüslere biletsiz binmeyin , görevlilere yakalandığınız anda 40 lei ceza yiyorsunuz.
    (bkz: lei)
  • bir günden fazlasının gereksiz oldugu sehir. bakın soyle diyeyim bir günden sonra napalim dedik, atladik arabaya sehir dısındaki therme diye bir spa/havuz merkezine gittik. oldukca güzel ve cok büyük bir yer cıkti, zamaniniz varsa gidebilirsiniz ama arabasız oraya ulasım sıkıntı gibi.

yemek icin de sans eseri sahane bir restaurant bulduk, old town'ın biraz dısında ve inanılmaz lezzetli yemekleri vardi. energiea restaurant mekanin adi, genelde orta-üst seviye romanyalıların gittigi kaliteli, turistik olmayan bir yer.

backpacker kafasindaysaniz ve dogayı daha cok seviyorsaniz gidin transilvanya'da takılın, bükres'te degil.

bir de buradaki orospu cocugu taksicilere dikkat edin.
hesabın var mı? giriş yap