şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: hangi zeka)
 • dinlere inanan insan zekasından pek de farklı olmayan insandır. ha, insanın zekasını bu şekilde ölçebilir miyiz, o ayrı bir konu.
  ancak, kişinin doğduğu zaman yıldızların konumunun karakteri üzerinde etkili olduğunu ve yapması, dikkat etmesi gerekenler hakkında ona fikir verdiğini düşünmesi aşırı derecede saçmadır.
  bunu hobi olarak okuyan insanlar tanıdım ve eyvallah dedim fakat bunu yaşam biçimine şekil verecek düzeyde ciddiye alan insanları anlamakta güçlük çekiyorum.
 • (bkz: burç erkeği vs burç kadını)

  burada yazmıştım, makâle linkleri de verdim. görüyorum ki kimse okumamış, hâlâ mükemmel birlikteliğin sırrını “burç uyumu”nda arayanlar, en iyi erkek burcu x diyenler vs. var. kusura bakmayın ama burçlara inanan insan vasat bir zekâya sâhiptir. montaigne denemeler'inde şöyle diyor bu insanlar için:

  “kolayca inanmayı akılsızlığa, saflığa ve bilgisizliğe vermekte haksız değiliz her zaman. şöyle bir şey öğrendiğimi sanıyorum eskiden: inanç, ruhumuza bastırılan bir damga gibidir; ruh ne kadar yumuşak ve boyun eğmiş olursa, onu mühürlemek o kadar kolay ve kalıcı olur. hele ruh boş ve ağırlıksız olursa, ilk inandırmanın altında daha kolay boyun eğer.”

  montaigne-denemeler (akıldışı gerçekler)
 • kısa bir süre önce hazırlanan bir burç uygulamasının yapımında emeği geçen birisi olarak çok net söyleyebilirim ki, kitle analizi yaptığımızda 18-25 yaş arası kızların ve genelde eğitimsiz olanlarının düşkün olduğunu gördük.

  ilginç bir şekilde fakir yada varoş ailelerden gelen kişilerin eğitimli olsalar da ilgilerinin devam ettiğini tespit ettik. burçlara en uzak kişiler eğitimli ailelerden gelen eğitimli bireyler. biz kendi aramızda konuşurken bile leş kitle diye bahsederdik burçlara inanlardan.

  neticede ürünü son kullanıcıya sunduğumuzda da hiç şaşırtmayan sorular aldık. 30 yaşında bir kadın sevgilisi ile devam edip etmemesi gerektiğini astroloğa soruyor, ve kesinlikle cevaba göre hareket ediyor. akıl sağlığı yerinde olabilir mi?