• büyükadada saat meydanından sola dönüp çarşıda ilerlediğinizde sağda karşınıza çıkan ufak pastane. lokumlu bisküvisi, incirlisi, çevirmesi ... her şeyi muhteşemdir, parmaklarınızı yer, ada dönüşünde koca koca poşetlerle pastaneyi eve taşımaktan kendinizi alamazsınız.
  • küçük ayçörekleriyle ve kremalı böreğiyle beni benden alan pastane
  • saray sarmasına doyulamayan lezzet yuvası.
  • patlıcanlı poğaçası şahaneymiş... ben yemedim yiyenin yalancısıyım.
  • mail yolu ile gelen bir entry...

70 yıldır büyükada'da mevcut yaz kış açık, eski sahibi niko mundi rahatsızlığı nedeniyle işlerini bırakmış olsada yeni sahibi hüseyin karayaprak ve ekibi aynı tad, lezzet ve temizlik kalitesiyle aynen devam etmektedirler.
    iskele çıkşı saat meydanında sol tarafta bulunmaktadır. hernekadar görünüşü şaşalı değilsede aldanmayın. nostalji görünüşü kalitesini yüceltmektedir. balıkçılar caddesi yeni ismi recep koç caddesinde tam çarşının ortasında bulunmaktadır.
    malatya kahvesinin (adalıların tabiriyle) karşısında cigerci altan'ın yanındadır.

favori tatlar

selanik : bilhassa taze olması, ayrıca kullanılan meyva antep fıstığı vs. gibi malzemeleri bolca kullanılması kaliteyi 70 senedir bozmaması takdire şayandır.

acıbadem (ufak boyu) : tadı ve kalitesi büyük acıbademden farklı değil, ayrıca ufak olması ağız tadını bozmuyor. büyük acıbadem toktan yenildiğinde ağız tadı azalıyor, ayrıca tamamı çoğunlukla yenmiyor. ufak acıbademler ağız tadını bozmadığı gibi damak tadı bırakıyor.

vişneli badem : eskiden olan kağıtlı kekleri anımsatıyor, fakat daha lezzetli. ayrıca bilmeyene kağıdını sökme fikri veriyor :) anlaşıldığında hoş bir süpriz oluyor. içindeki vişne'nin tadına doyulmuyor.
  • büyükada'lıların pek de aşina ve müptela oldukları pasta(ha)ne. sanırım en çok beğenilen ve satılan ürünü, üstüne pudra şekeri serpilen sade börek. le bouquet'den çıkan veya sabahlamaya karar veren gençlik sabahın 6'sında bu pastanenin kapısında bekler ve börekleri kapışırlar.
    (bkz: yaz gelse de adaya gitsem be sözlük)!
  • patlıcanlı poğaçasının ünlü olduğunu pastanenin önünde otururken her gelenin sorması üzerine öğrendiğimiz pastanedir. lokumlu kurabiye ve kalçunyayı ise tamamen şans eseri alıp deneyip hayran kalmış bulunmaktayız. (bkz: biz üç kişiydik)
  • çikolatalı kruvasanları sizi milyarlarca kez yemeye davet eder.bu devirde sıcak kanlı esnaf bulmak zordur vesselam.işte bu pastane de öyledir.bir kruvasan için gidip,tüm dertlerinizi anlattığınız,size sıcak çay ikram edip rahatladığınız yerdir.her gelenin en az bir kere ziyaret etmesi gerekmelidir
  • hayatımda böyle damak çatlatan, her sene kendini yenileyen ama klasiklerini koruyan, böyle sevecen ve tatlı insanları barındıran süper pastane.

o kadar yıkama yağlama çektim heybeliyede şube açın veya açmayın obez oluruz yoksa
  • benim için palmiye kurabiye anlamına gelen pastane.
hesabın var mı? giriş yap