• kayıt haftasında campus offline olur bu...
  • bilgisayar bölümü öğrencilerinden bir grubun, database dersinde normal ödevlerinden biriyken dersin hocası tarafında copyright belirtmeksizin geliştirilmiş halidir.
    itünün otomasyona geçerken yaptığı, sadece yeni öğrencileri yeni sistemle kaydetmek akıllılığını gösteremeyen ışık üniversitesi'nde öğrenciler açısından ciddi sorunlar çıkarmıştır. üniversitenin tam oturmamış, bu yüzden de her sene değişen ders isimlerini, ders içeriklerini takip edebilecek kadar esnek olmayan sistem, hele de benim gibi irregular öğrencileri görünce dibi düşmektedir.
  • sertifika programlarının güvenirliğini merak ettiğim site.

edit: soranlar oluyor. sitesinde reklam olarak yorumları konulan kullanıcılardan birine ulaştım. güvenilir dedi. onun dışında pearson onaylı bir sertifika programı için pearson istanbul şubeyi aradım evet anlaşmamız var dediler. yine de benim vaktim yoktu herhangi bir sertifika programını yani siteyi denemedim. bilmiyorum.
  • mmorpg yapımcısı bi' kaç arkadaşımla görüşüp konuştuğum yeni çıkarmak istediğimiz mmorpg oyunun adı.
    oyun üniversite teması üzerinden ilerliyor...
    evden sabah kahvaltınızı yapıp duşunuzu alıp campus alanına gidiyorsunuz.
    pve si kadar pvp si de güzel.
    siyasi çeteler falan var.... slogan atıyorlar. onlara dahil oluyorsunuz ya da kenarda durup farm yapıyorsunuz.
    yapabilirsek güzel olacak. pvp yi kapatıp elinizde çantanızla gezip diger insanlarla falan chat yapıp yeni insanlarla tanısabiliyorsunuz... güzel yani. on numara.
  • bu sistemin buyuk paralar karsiliginda yapildigi soylenir. derslere kayit olmaniz icin herhangi bir hold unuz olmamasi lazim. 4. sınıflar ilk gunden itibaren kayit yaptirabilirken diğer sınıflar birer gün arayla kayit yaptirabilir. ancak saksıyı biraz calistirabilen biri (bkz: ben) herhangi bir web dersi almadan da 4. sınıf kayıt gununde de kayıt yaptırabilir. isik universitesinin geleceginde cok buyuk kolaylik saglayacagini tahmin ettigim ancak su an tam bir eziyet durumuna gelen site.
  • ışık üniversitesinin can damarı olan sistem. bu sistem üzerinden ders kayıtları yapılır, notlar girilir ve saklanır, transcriptlere bakilir ve daha neler neler. kisacasi her işlem bu sistem üzerinden yapılır.
    her ışık üniversitesi öğrencisi mutlaka bu sisteme küfür etmiştir. hatta hocalar bile etmiştir.
    bu sistem ilk kodlandığı sırada o kadar kötü kodlanmıştır ki her tarafı bug dolu olarak çıkmıştır. zamanla bunu yamaya yamaya adam akıllı bir hale getirmeye çalıştılar. bu olayda bu sistemi kodlayanların hiç bir suçu yoktur, suç o sistemi onlara yazdırmak isteyenlerde ve o sistemin başında olan kişidedir.
    bu sistemin başındaki insan bu sistemin çok sağlam ve kusursuz olduğunu iddia edip durmaktadır. başındaki insanın kim olduğunu görmek için siteye girip bakması yeterlidir. gelen şikayetler sonucunda bazı buglar bu şahsa iletilir ancak yine de inkar etmeye devam etmektedir. kanıt sunulmasını talep eder.
    neyse efendim bir akşam duşumu alırken cin bir fikir belirdi zihnimde, hani ampul çıkar ya bir anda (akp ampulu değil yanlış anlaşılmasın) ondan oldu, eureka diye bağıra bağıra koştum bilgisayarımın karşısına. denedim de ne göreyim, database elimin altında.
    o gece oturulur bir program yazılır. bu program sayesinde sadece öğrenci numarası, ders kodu, semester, yıl ve not girilerek transcript üzerinde oynama yapılabilir.
    ertesi gün öğrenci işlerine gidilir official transcript istenir. aradan geçen bir kaç saat sonnda official transcript alınır ve açılır, sonuç başarılıdır.
    hayatımda o güne kadar almadığım ie301 operations research dersini aa ile geçmiştim ve ilk dönem cc ile geçtiğim ingilizce dersim aa olmuştu.
    burda bir düşünün, elinizde ne kadar büyük bir silah var? bütün yıl yatıp sene sonunda notlarınızla istediğiniz gibi değiştirip en sonunda mezun olabilirsiniz, para karşılığında diğer insanların notlarını düzeltebilirsiniz, zengin olabilirsiniz, kısacası karneniz üzerinde istediğiniz gibi oynama yapabilirsiniz.
    sonra ne mi oldu, o official transcript dönemin rektörüne verilir ve durum anlatılır, eve dönülür dönülmez aa yaptılan dersler geri alınır ve ahlaki bir davranışta bulunulur.
    işin en acı tarafı ne biliyor musunuz? o sistemin başındaki insan daha inkar etmekte ve sisteminin çok harika olduğunu söylemektedir. ben ise tam tersini.
    ben bu yazıyı niye mi yazdım? ışık üniversitesine yeni gelecek rektör belki bu yazıyı okur da bu sistemin ne kadar adi bir sistem olduğunu görüp bu sistemin fişini çeker. gidip, paraya kıyıp adam akıllı bir sistem satın alır. bu arada eğer böyle bir olay olursa satan şirketten %10 komisyon bekliyorum, haberleri olsun.
  • işkencenin diğer adı. 48 saat uyuyamama sebebi.
    yapmışsın bi program, bari nasıl çalışıyor, naapıyor bi test yap, bi kontrol et. zaten programın kendisi hata, server 100 kişiden başka bişe kaldırmıyor. benim bilgisayarımı server yapsam daha çok kişi kaldırır.
    ayrıca en son olarak daha da güzel(?) bir hata ile çalışır oldu. şile dışındakiler ders seçemiyor, hatta yurttan bile seçilmiyor. sadece lablardaki internetten seçilebiliyor. üstelik şilede olmayanlara campus online şu an kapalıdır yazarken, şiledekiler, dışardakilerin öğrencilerin ruhu bile duymadan afedersiniz çatır çatır seçebiliyorlar. hal böyle olunca, ben de toplam 7 kişiye ders seçerek bu dönemin de sekreterliğini yapmak zorunda oldum.
  • ışık üniversitesinden mezun oldugunuz gün ona dair sancıların tekini bile hatırlamayacagınız sey.
    hayır benim korkum, projenin altında imzası olan sahıs baska bir üniversiteye* gecti, ben de tuttum o okulda yüksek lisansa basladım.. sonradan bi duyduk ki daha yeni bu dönem okulun ders secme, notlandırma, vs.. uygulamaları degismis.. simdi ben bi 2 sene daha mı cekicem bu kabus online çakmasını bilemiyorum!

su durumda, allah her iki okul ögrencilerine de sabır versin.
  • yaz okulu ders kayit donemindede günümüzü senlendirmistir.ders listesi bombostur.develop edenlerin, update edenlerin elleri dert gormesin.
hesabın var mı? giriş yap