• başlangıçta planlandığı gibi 100 megaton yerine gücünün 50 megatona düşürülmesinin sebebi ilk versiyonundaki radyoaktif serpintinin inanılmaz boyutlara çıkacak olmasıdır.

kısacası elaleme artistlik yapalım derken gezegenin amına koymayalım diye düşünmüş rus kardeşler; ki 50 megatonluk versiyon bile sovyetlerin belli bölgelerinde radyoaktif yağmurlara neden olmuş ve insanlar etkilenmiş. gene de kayıtlar gizli tutulduğu için bu patlamanın insan ve doğa üzerindeki olumsuz etkileri hala tam olarak bilinmiyor.

ne kadar hayvani bir bomba olduğunu amerikalıların patlattığı en büyük bombanın 15 megatonluk olduğu gerçeğinden yola çıkarak da anlayabiliriz. 15 megatonluk olan da aslında amerikalılar tarafından 5 megatonluk olarak planlanmış fakat lityum-7 ile ilgili yapılan hesap hatası sonucu patlama 15 megatonluk bir patlama olmuştu.
  • çok enteresan.

mesela patlayan bir volkanın içine atsan ne olur çok merak ediyorum.

normalde yeryüzünden belli bir yükseklikte patlatılmış çünkü.

ağzımıza sıçılır orası kesin de volkanik dağı yok edip eşşek kadar daha büyük bir oyuk açacağını tahmin ediyorum.

sonra gelsin magmalar.
  • talimat alındıktan sonra, 112 gün gibi kısa bir süre içinde üretimi tamamlanmıştır.
  • ingilizce bir makaleye şuradan ulaşılabilir. test sahasından 900 km uzakta finlandiya ve hatta norveç'te binaların camları kırılmış.
  • 2,5-3kg'lık maddeyi enerjiye dönüştürmüş patladığında.

füzyon esnasında yok olarak enerjiye dönüşen bu madde dünyanın en güçlü konvansiyonel bombası olan mother of all bombstan yaklaşık 1 milyon kat daha fazla enerji ortaya çıkarmış.

gelmiş geçmiş en temiz nükleer bombalardan biridir ayrıca. enerjisinin %97'si tamamen füzyondan geldiği için nuclear fallout çok az olmuş. gerçi bu biraz da sovyetlerin insaflı davranmasından kaynaklı, orijinal tasarımda güç iki katıymış ancak hesaplara göre bu patlama tek başına o güne dek patlatılan tüm bombaların toplamının %25'i kadar bir serpintiye sebep olacağı anlaşılınca şimdilik dünyayı yok etmeyelim demişler.

(bkz: nükleer çağ öncesi çeliği)
  • türkiyenin kıçı kırık bir otomobil* üretmeye çalıştığı yıllarda ruslar tarafından üretilmiş gelmiş geçmiş en güçlü bomba.
    aradan geçen 50 küsür yıl sonra biz hâlâ aynı yerdeyiz.
  • düşürülen rus uçağı, 3. dünya savaşı, doğalgaz vanası, putin sevdası derken kendimi bulduğum başlık. millet arif'in manchester'a attğı golünü arar, benim aradığıma bak. neyse efendim sonuç olarak anladığım şudur ki rusya yorar insanı. hiç gerek yok gereksiz sürtüşmelere.

şurada 7 dakikalık bir belgeseli mevcut.

not: 50 megaton diyorlar 50 megaton.
  • video görüntülerini anlayamadığım bomba..

o kamera ne uzaklıktan çekim yapıyor ki başına bir şey gelmiyor arkadaş.
  • istanbul'a atılırsa şöyle (#60726221) oluyor.
hesabın var mı? giriş yap