• çok enteresan film, açıkçası sadece 11 entry yazılmasına çok şaşırdım.

sonra düşündüm, ulan 11 entry çok az.

sonra aklıma gelmesin mi, bridge of spies başlığı vardır, orjinal ismiyle hani, hani oraya girmiştir herkes...
    hani..
  • reklam gibi olmasın ama, steven spielberg, tom hanks ve yazarlar matt charman, ethan coen, joel coen kadrosundan şahane ve film gibi film, üstelik gerçek olaylardan. yetti mi? yetmedi, bir de mark rylance var ki filmde, kim bu role seçmişse helal olsun. her durumda bir ödül alır gibi görünüyor şimdiden.

--- spoiler ---

it helps? - yardımı olur mu?
    --- spoiler ---

--- uyarı spoiler ---

bu film hukuğun üstünlüğü konusunu işlemektedir, alışık olmayan ve bilinç olarak uzak olan yaşam formlarının beyinlerinde hasar oluşturabilir.
    --- uyarı spoiler ---

ingilizce afişte "i" harfleri kırmızı iken, türkiye'deki film afişlerinde "casuslar köprüsü" başlığındaki r harfleri kırmızıdır.
  • tom hanks'in icardi performansı gösterdiği film.
  • steven spielberg'in dram türünde yönetmenliğini yaptığı efsane filmlerinden biridir. bu film neden efsanedir ? gerçeklere dayanmaktadır. bir filmde beni etkileyen en önemli şeylerden biri gerçeklerle arasındaki bağın kuvvetli olmasıdır. --- spoiler ---

soğuk savaş döneminin aktörleri arasındaki rekabet ve bunun boyutları. soğuk savaşın ne olduğuna dair bizlere ipuçları da vermektedir bu film. aynı zamanda, bu filmde bir avukatın hukukun üstün olması ve adil bir yargılama için mücadelesini anlatır. insanların bazen ulusal menfaatleri bireylerden üstün tutmasının ne gibi kötü sonuçlar doğuracağını da anlatan bir filmdir. ayrıca "standing man" direnen adam figürünün de önemini ve başarının, sonuca ulaşmanın yılmaz bir çaba gerektirdiğini ve neticesinde başarıya ulaşılacağını da anlatmaktadır.
    --- spoiler ---
    tom hanks ve mark rylance çok başarılı oynamışlardır.
    efsane
  • --- spoiler ---

filmde ilk davada trende insanlar gazeteyi okuyup avukat beye tiksinircesine bir bakış atıyorlar.filmin sonunda ise adama helal der gibi bakıyor işte bu kaypak insanlar için kendinizi ve yaptıklarınızı değiştirmeyin.
    --- spoiler ---
  • bak bu başlığıa yazacaksın bak kanka bak bir kaç kere yazıyorum. bridge of spies bridge of spies bridge of spies
    yahu gerçekten sözlüğe kimler alınıyor nasıl alınıyor merak ediyorum. topu topu 6 entry girilmiş 3. entryde orjinal ismine giriş yapın denmiş adam 2 satırcık yeri bile okumamış yardırmış gitmiş. tespitler falan yapmış. hala da yardırıyorlar.

kardeş sen yıldız savaşları diye film başlığı gördün mü? yoksa star wars diye mi toplanmış? yani en azından şunu düşün. bu film kimsenin bilmediği filmlerden değil. sence böyle bir filmin farkedilmemesi ve hakkında bu kadar az yazılması normal olabilir mi?

bridge of spiesbridge of spiesbridge of spies
  • sex olmadan harikulade film yapilabilecegini kanitlayan muthis bir film.
  • filmdeki amerikan propagandasını ben göremedim nedense. adamlar abd'nin yozlaşmış halini gözümize sokmuş resmen. zamanın hukuk anlayışının üst kademesinden halka kadar hepsinde bozuk olduğunu, ne kadar nabza göre şerbet verildiğini ne güzel anlatmış.

türkiye gündeminin içindeyken bu filmi izlemek garip oldu biraz. can dündar'ın, erdem gül'ün içeride tutulduğu, yargının tarafsızlığının tamamen unutulduğu şu günlerde filmi izlerken dalıp gitmemek mümkün değil.

--- spoiler ---

filmde türkiye'nin adı bir kez geçer. malum amariganın hava üssü olmamız konusu. yine bir kullanılmışlık.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

filmden aklımda kalan, amariga'nın her ne olursa olsun tüm pazarlıklardan daha üstün çıkması, 1-1 pazarlığı bile manipüle ederek 1-2 istediğini alması idi

--- spoiler ---

12 ekim 2018 için 2’nin ne olduğunu ve ne zaman anlayabileceğimizi merak ediyorum şu an.
  • klasik amerika şöyle adaletli, şöyle güzel demokrasili, şöyle cesur falan filanlı bol bol amerika güzellemeli film..
    zaman kaybı..
hesabın var mı? giriş yap