• 300a modelinin cikmasi it cevreleri tarafindan intel'in kendi bacagina siktigi bir kursun olarak yorumlandi. zira ekonomik ve "dusuk performansli" celeron 300, p2 333'den hizli calisiyordu. intel birkac hafta sonra 333 mhz p2 yi yok ederek sorunu cozdu. ancak bu seferde baska bir sorun cikti. celeron 300a extra bir caba gostermeden 400 mhz'de calisabiliyordu.
  • zamanında kullandığım ekonomik diye satılıp performans manyağı olan efsane cpu. slot a bir cpu dur kendisi. celeronların ilk başlarda* daha performanslı olma sebepleri cachelerin çekirdeğe gömülü olmasıydı* eğer feci şekilde götümden uydurmuyorsam. bu kardeşler kendi stok fanlarıyla 500 mhz i devirebiliyorlardı. en azından ben 2.5 sene o şekilde kullandım hiç bir şey olmadı. sonrasında bir voltaj dengesizliğinde leadtek winfast geforce-2 mx imide alıp aramızdan ayrıldı. hala çerçeveli olarak duruyor duvarda plastik aksamı ve fanı sökük biçimde. tek parça board olarak.

benzer efsanenin günümüze en yakın olan dönüşü için ise:
    (bkz: pentium 4 1.6 ghz northwood)
  • 3 yildir surekli 462 mhz'de kullandigim efsane i$lemci... upgrade edince cerceveleyip duvara asicam*.
  • laf aramızda, çok hızlı bir işlemci olduğunu sanmıyorum.
  • intel'in en büyük şakasıydı bu işlemci. ve en ciddi şakasıydı aynı zamanda.

hızaşırtmanın*nasıl yapılacağı hakkında en küçük bir fikri bile olmayan binlerce kişi sırf meraktan bu işlemciyle oynamıştır zamanında.

celeron 300a'yı tek bir kelime ile tanımla deseler "kalender" derim.
    kalender bir işlemciydi kendisi.
    nur içinde yatsın.
  • 9 sene önce kullandığım işlemci... merak eden varsa, şu anda hala çalışıyor. iyi hatırlıyorum; çıktığı dönemde pentium 2-300 den daha hızlı olduğu chip dergisi tarafından duyurulmuştu. denildiği gibi overclock kapasitesi çok yüksektir, hatta zamanında sadece bu işlemci için özel soğutucular bile piyasaya sürülmüştür. ben de laf olsun diye birkaç defa overclock etmiştim fakat yanabilir düşüncesiyle fazla ısrarcı olmadım.(ama 433 mhz'de çalıştırmışlığım da vardır) ancak birçok arkadaşım ekstra fan olmadan, yanında gelen standart fanıyla 366 mhz'de kullanıyordu ve bir sorun yaşamadılar diye biliyorum...
  • evdeki eski faik minibardan apartarak yaptığım "minibar bilgisayar kasası"nda 594 mhz hız ile önce edonkey sonra torrent indirme üssü olarak olarak tam 10 yıl çalışmıştır. ancak kadim dostum dün gece gözlerini yumdu. onu da teknoloji mezarlığı köşeme defnettim. allah taksiratını affetsin.
  • p3 550 ile oynanabilen her oyunu bu aslan parçası ile oynadım..

hatta zamanında p3 sahibi olan arkadaşım sırf benimle inatlaşıp, olmadık oyunları bulup gelip benim bilgisayarımda denerdi, hiçbirinde beni üzmedi.

ama mx440 64mb ile kullanıyordum hep.

aldığım gün itibari ile sanıyorum 2 yıl kadar hep 450mhz olarak kullandım, tek bir gün sıkıntı çıkarmadı.

anakart üzerinde dik duruşuna kurban olduğum :)
  • satın aldığım son intel marka işlemci.
  • ilk l2 cache sahibi celeron i$lemciydi. zaten ilk nesil celeronlar 266 ve 300 mhz olarak piyasaya suruldu(bkz: celeron 266)(bkz: celeron 300)
hesabın var mı? giriş yap