• annem çerkes. değil ben, babam bile çerkesçe iki kelam edebiliyor. babam ve annem çerkes oyunu oynarlar.halen çerkes yemeklerini gayet severek tüketir, özellikle yaptırırız.çerkes kültürüne babam dahil tüm aile sahip çıkarız.
    ben beni bildim bileli çerkesçe konuşmamız çevreden hiç yadırganmadı.bilakis olumlu tepki aldık. ama çerkesçe bilmeyenlerin karşısında da oturup bağıra bağıra çerkesçe konuşmadık. en basitinden ayıp.
    türkiye cumhuriyeti ve atatürk ilkelerine gönülden bağlıyız. gerisi sizin sorununuz.
  • kendilerini çerkez ilan eden kürtçüleri görmemizi sağlayan başlık.
  • niğde çamardı'da var bir tane çerkes köyü. hem velileri hem öğrencileri 10 numara uyumlu insanlar. her yıl ilçe hatta il derecesi bile çıkardı içlerinden. ülkelerine de bir o kadar bağlılar. oradan atandıktan sonra çok aradım onlar gibi öğrencileri. anadilde eğitim değil de anadil eğitim talepleri karşılansa güzel olur.
  • herhangi bir halkın anadil eğitimiyle ilgili hiçbir sorunum yok. ama daha önce de söylemiştim (bkz: #22441015), yine söylüyorum, anlamadığım şey şu:

hangi dilden bahsediyoruz burda? çerkesler herbirinin kendi dili olan bir çok alt gruba sahip bir halk. tek bir dilden bahsedip, onu çerkesce olarak adlandırmak da ayrımcılık değil mi?
  • geçenlerde bir rüya görmüştüm. şeytan geliyor ve bana yardım teklif ediyordu(bkz: #87755838).

reddettim onun yardımını.

ondan gelecek yardım olmaz olsun.

şeytanın uzattığı eli tutan da şeytan olur çünkü.

çerkeslere dil hakkı konusu da aynen böyledir. bir takım bölücü şeytanlar suret-i haktan görünerek kendilerine yeni yeni kulvarlar açmak istiyorlar.

ben de bir çerkes olarak bu şeytanların teklifini reddediyorum. ne zaman ki biz bu şeytanlardan emin oluruz, o zaman gereken yapılır elbet.

dahili ve harici şeytanlar kesin sesinizi!

çerkeslerden size ekmek çıkmaz.

çerkeslerin başlıca vasfı sadakattir ve onlar bu vatana bağlıdırlar. nasıl bağlı olmasınlar ki? biz bugün bu vatanda en ufak bir ayrımcılık görmeden rahat rahat yaşıyorsak, bunu türk milletinin konukseverliğine ve yüce gönüllüğüne borçluyuz. borcumuzu da bu vatana bağlılık ile ödeyeceğiz elbet.
  • elin isviçrelisi, hollandalısı, kanadalısı 2-3 dil öğretiyor çocuklarına, belli bir yaşa kadar anadilde eğitim verenler sonra evrensel dillere geçen afrika ülkeleri var. bölgesine göre anadil sayılan dili, ülkenin resmi dilini, yabancı dilini varsa diğer resmi dili öğretenler var.
    ama bizde en ufak dil talebi iç savaş çıkartıyor. seçmeli dersler olsun başka etnik kökenden gelen insanlar kendi dilini öğrensin, kültürünü daha kolay devam ettirsin önerisi bile vatan haini pkk'lı (ki olay çerkes, laz kürt, boşnak ve aklıma gelmeyen diğer tüm ırklar için geçerliyken) ithamlarıyla cevaplanıyor.
    üstelik bunu yapanlar okey, bro gibi özenti yabancı kelimeleri dilde kullanmaktan geri kalmıyorlar.
  • önedit: anne tarafından çerkes olduğumu belirterek kendi görüşümü beyan etmek için bir zemin hazırlamıyorum. sülalemin bir kısmının çerkes olduğunu söyleyerek böyle bir taleplerinin olmadığını söylemek istiyorum.

çerkes bir anneye sahip olarak hiç duymadığım taleptir. kürtçüler kendileri kurup kendileri oynuyor. soktuğumun bölücüleri.

ekleme: kürtçülere söylüyorum bu tepki sizi şaşırtmasın. bu güzel ülkenin kuruluşunda çerkesler en büyük yardımı eden topluluktur. ittihat terakki'de bile çerkes sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. keza türk ordusunda da öyle. bölücülük kansızların işidir.
  • talep olmamasından doğal daha ne olabilir. hanginiz bugün tek kelime çerkesce biliyor? alayınız çok güzel asimile olmuş gelip ülkedeki diğer azınlık gruplarına sallıyorsunuz. dilinizi koruyabilseydiniz yaşatabilseydiniz biz bugün sokaklarda kürtçe gibi çerkesce de duyabilseydik o zaman görürdüm bu artistliğinizi.
  • çerkeslerin anadilde eğitimi analarının evlerinde verildiğinden dolayı; bazı kendine kürt deyip, kürt halkını kullananların gazına gelip kalkışmayacağı talep. çerkesler kültürlerini sevdirerek kabul ettirmiş bir halk. dolayısıyla türküleri, oyunları, dilleri herhangi bir türk töreni kutlaması vesairede coşkuyla karşılanır. hiçbiri çıkıpta anadilimde eğitim istiyorum deyip talepleriyle hiç alakası olmayan, hiçbir şeyden haberi olmayan genç çocuklara kurşun sıkmaz. vatan belledikleri yerde talep edilirse çok rahat güle oynaya seve seve bu talepleri türk halkının desteğiyle yerine gelecektir.
hesabın var mı? giriş yap