• doğrusunun çerkez değil çerkes olduğu gerçeği.

(bkz: çerkes)
  • çerkez olan biriyle konuşmaya başlandığında, kişinin çerkez olduğunu ilk üç dakika içinde karşısındakine söyleme zorunluluğu.
  • anket doldurmayı sevmiyorum ama bu konuya kayıtsız kalamadım.

kendimi bildim bileli çerkeslerle dolu her yanım. hayatım, yaşadığım yer, işyerim, her yer yani anlıyor musun?

ben hayatımda çerkesler kadar kendi milliyetini tutan, kollayan insanlar görmedim.

bu akıl almaz bir seviye. yani çerkes olsun çamurdan olsun falan diyorlar ve gerçekten de sözün hakkını veriyorlar.

karşıdaki hırsız da olsa, usta da olsa, terbiyesiz de olsa, mucit de olsa eğer iki kişi karşılıklı çerkes olduğunu öğrenirse olay bitiyor. ve hatta gözünüzün önünde 10 dakika önce tanışan iki çerkes, 10 dakika sonra birbiri hakkında "ya o benim akrabam" zaten diye konuşup, ertesi gün ise birbirilerini amcaoğlu, dayıkızı ilan edebiliyorlar.

şehir memleketciliğinin falan ötesinde bir olay bu. çünkü sen mardinlisindir mesela ama tüm mardinliler harikadır, hepsini severim demezsin. ya da bodrumluysan her bodrumluyu da sevmezsin. sana göre iyi, uygun, optimum insanı seversin.

çerkesde öyle değil abi. çerkessen tamam. ne olursan ol, bir çerkes tarafından tutulmama şansın ihtimalin yok.

hepsi akrabadır demiş miydim?

garip bir ötekileştirme halleri de vardır. kendi geleneklerine çok sıkı bağlıdırlar ve bu geleneğin dışında olan şeylere pek imkan ihtimal vermezler. kendilerini eleştirdiklerine falan rastlarsınız, "e bizde de böyle şeyler var işte eheheh" derler ama asla yapmaktan geri kalmazlar.

bahçeye çok önem verirler. bir köye giderseniz ve köyün nerdeyse tüm evlerinde harika bir peyzaj, muntazam bir bahçe düzeni varsa o köy %99 çerkes köyüdür. öyle ki 70-80 yaşında ayağı, beli tutmayan teyzeler/amcalar, sabah ilk iş kalkıp bahçedeki yaprakları falan temizlerler. ha ayrıca eğer bir köy çerkes köyüyse, orada çerkes dışında birisi kolay kolay yaşamaz.

yemekleri farklıdır. farklı baharatlar kullanırlar, bir yemeğin çerkes yemeği olup olmadığını çok rahat anlayabilirsiniz. lezzetlidir de. zengin bir mutfakları vardır. tabi türk mutfağıyla ciddi bir dirsek teması bulunur. ama yine de asla aynı değildir.

hepsi akrabadır demiştim di mi? gerçekten hepsi akrabadır. hepsi birbirinin kuzenidir. mesela bir çerkes başka bir çerkesi anlatırken "bizim kuzen" der. "aa öyle mi anne tarafı mı baba mı?" dersin, önce "teyzemin oğlu" der. "öz teyzenin mi?" diye sorduğunda ise, "teyzemin eşinin eniştesinin kızının amcasının oğlunun dedesiyle, benim babamın amcasının kuzeninin eşi, dayı çocukları" falan derler. beyin yakarlar.

tüm çerkesleri çok seviyorum. ama onlar beni ne kadar seviyor bir türlü emin olamıyorum. öyle bir soy işte *
  • çok güzel görünümlü insanlardır. elf gibin bişeyler.
  • köyüm çerkes köylerinin ortasında sayılır. bizim köylü, biraz pis pasaklidir. konuşması da kaba sabadir. inanın bizim köyden bir çerkes köyüne gidince yozgat'tan londra'ya gitmiş gibi hissederdim. gayet titiz ,düzenli, ve saygılı insanlar.
  • çerkez'in 'çerkes' olduğu akla gelir. zira çerkez hatalı yazımdır. sonu 'kes' ile bitmesi gerekir. çerkes'i çerkez olarak yazanların, herkes'i herkez olarak yazanlardan farkı yoktur. oradaki 'kes' eki, kesim'den gelir. yani 'her-kes(im) insan' gibi.

bir başka türkçe dersimizin sonuna geldik çocuklar, görüşmek üzere.
  • gece saat 10 suları telefonum çaldı:

-merhaba oğlum nasılsın?
    +iyiyim fatma teyze siz nasılsınız?
    - biz de iyiyiz çok şükür. oğlum senden bir ricam olacak. biz köye bu gece gelemeyeceğiz son otobüsü kaçırdık çarşıdaki akrabalarda kalacağız. emel de köyde yalnız korkar o şimdi bu gece bizde kalır mısın?

çerkeslik xhabzedir.
  • (bkz: edep ve saygı)
    (bkz: haynap)
  • ramazan bayramı dolayısıyla bir çerkes köyüne yemek davetine gitmiştik. orada öğrendim ki bu insanlar birbirlerine çok bağlılar. diğer illerden bile bu davete katılan insanlar vardı. genişçe bir alanda herkes toplandı, yemeğini yedi. yemek sonrası bir evde toplanıp sohbet falan edildi. öyle dini ya da ideolojik bir sohbet değil normal insan muhabbeti yani. çoğu da aklı başında, güzel insanlardı. aklımda böyle yer etti çerkes insanları.

bunun dışında çoğu güzel, renkli gözlü ve beyaz tenli kızları olduğunu görmüştüm.

düzeltme: yanılmışım bağnaz, tutucu ve alkole öcü gibi bakan bir avuç gerizekalıymış. kızları güzel ama o sabit.
  • güzellik.... genel olarak güzel bir millet
hesabın var mı? giriş yap