• babamın amcasının dergahı.

neden mi orada? çünkü geçirdiği trafik kazası sonrası kafayı sıyırdı.
  • meraktan gittiğim, gayet iyi karşılandığım dergah. bacılara ayrılan üst katta tesbih çekerken "biatlı mısın "sorusuna "yok ben karşıdan geliyorum" cevabı vererek efsane olduğumu biat'ın anlamını öğrenince anladım, bildiğin sendika-harran repliği yaratmışım kendi içimde.
  • nedir neyin nesidir, nasıl gidilir, ne zaman gidilir öğrenmek istediğim dergah. insan merak ediyor azizim, bilen var ise yeşili çok görmesinler.
  • kalabalık bir gecenin sonunda karagümrük caddesinde bir mahallelinin -dergah bu aksam kalabalikmis, otobüs taksi yetismedi- demesinin ardından, dergahtan çikan bir baskasinin -herkes nasibini aldı- cevabini vermesi ile dünyanin güzelliklerini yeniden düşündüren yer.
  • cerrahi dergahı şeyhi ömer tuğrul inançer'in hamilellikle ilgili ayarları ve fikirleri malum hatta söylediklerinin nasıl arkasında durduğu da.

athena denen şarkıcı arkadaşlarda cerrahilere yakın durup her şekilde yoluna bakan arkadaşlar abdestli, derviş kıyafetli fotoları, dergaha yakın olmak için aldığı evi bilmem kaç yaşından beri namaz kıldığı şeklinde bu işler medyada say say gider.

ve zurnanın zart dediği yerdeyiz ve bu da son klipleri (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=cnpei56whak)
    daha öncede zikirli derviş kıyafetli dansözlü işleri unutulmasın. (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=mhj1_m7ekqs)

şimdi şeyh efendiden bu insanlatrın dergahla alakaları yönünde bir açıklama beklemek de insanların hakkıdır diye düşünüyorum.

a) dini kullanıyorlar
    b) bizi kullanıyorlar
    c) hem dini, hem bizi kullanıyorlar
    d) biz de sıkıntı yok arkadaşlar iyi çocuklar severiz de

ömer bey olmasa bile birileri bir kaç kelam ile bu işleri açıklasa iyi olur. haaa kimse oralı değilse zaten şık da (d) demektir ki zaten operasyon büyükmüş demektir. tarla bu çocuklardan çok evvel zaten başkalarınca sürülmüş manasına gelir ki iş ciddi ciddi vahim yerlerde demektir.
  • mekan güzel, sınırsız beleş çay var. müzik harika, sağlam zikir dönüyor. içerisi tomford, burberry klasik karışımı garip bir kokuya sahip. kalabalık günlerde vale hizmeti mevcut. üç kez gittim, dördüncüye kızla gitmeyi düşünüyorum. ortam nezih, akıyor.
  • çok fazla franchise vermeyen topluluk. 3 yıl aktif olarak gidip geldiğim bir yerdi, küçük bir şehirdeki şubelerinin aktif üyelerindendim. çok fazla şubesi olmaması şaşırtıcı zira baya popüler bir akım. ortam genel olarak şehrin önde gelen zenginlerinden oluşuyordu, perşembeleri ayin ve zikir olur, pazartesileri ise meşk denilen küçük zikirli musiki. müzik konusunda yetenekli insanlar barındırırlar genelde, makamları dinleyerek çok rahat seçerler, zakirbaşı denilen kişi bu müzikten sorumlu insanları yönetir, ilahileri belirler, müzik aletlerini gözetir falan, şef gibi düşünebiliriz. meydancı bana göre en önemli adam bu toplulukta, consigliere adeta, ortamı hazırlar, tütsüleri yakar, zikrin ahenk içinde olmasını sağlar, her şeyin bir düzen içinde ilerlemesini sağlayan kişidir. şeyhin eli kolu bacağıdır, iyi bir meydancı picki ile tekkenizi rahatça kontrol edebilirsiniz, dedikodulardan rahat haberdar olabilir ve ekibinizi iyi tanıyabilirsiniz. akşam namazı ile akşam usulü, -sadece perşembeleri- daha sonrasında yatsı ile ayin başlar. ilk olarak oturarak uzun süre la ilahe illallah çekilir, şeyh ritmi bacağına vurarak belirler, beni bu oluşumdan uzaklaştıran medetler başlar, ölülerden medet umulur ve tüm silsile sayılır, ruhları şad edilir. devamında ise ayağa kalkılarak zikir başlar, bandimiz bir köşede döktürürken bendir ve zil ile eşlik edilir. tüm bu olaylar olurken orta da bir semazen döner, ekip ise semazenin çevresinde, kişi sayısına göre halka oluşturur ve saat yönünde dönülür. müzik, müzik aletleri ve ilahinin yanında dönen insanların hay, hu, hay allahları sesi arttırır. devamında şeyh kıyama geçirecek komutları verir ve gülbank ile biter.

iyi insanlar tanıdım, çok iyi niyetli insanlar, güzel bir ortam vardı ve çok güzel müzik, arada özlemiyor değilim fakat yanlış üzerine yanlış, şirk üzerine şirk, bana göre hata üzerine hata yapılan bir yer tekke, tarikatlar. okudum, düşündüm, araştırdım ve çok uzaklaştım bu fikirlerden, bazıları beni zındık hatta kafir dahi ilan edebilir belki. fikirlerim tam zıt artık, bana dokunmadıkları sürece istediklerini yapabilirler.

edit: bilgi almak için yazan iyi niyetli sevgili yazarlar, 7-8 yıldır uğramadığım, uğramayı düşünmediğim, yolunu yordamını unuttuğum bir yer burası. hayatımın en ufak noktasında dahi bulunmuyorlar, üzülerek söylüyorum artık her hangi bir şekilde iletişimim olmadığından size bilgi veremeyeceğim.
  • diğer tarikatçılar karşı imiş kadınlı erkekli zikr yapıyorlar diye

https://youtu.be/yssgtchaxam
  • fırlama,aykırı,denişik olarak tanıdığımız gökhan özoğuz'un da üyesi olduğu tarikat.
  • hamile kadının sokakta gezmesi uygun değildir açıklamasını yapan yobazın tarikatı.
hesabın var mı? giriş yap