şükela:  tümü | bugün soru sor
 • atilgan polislerin kurdugu birimin adidir. böyle ustlerine kalin kalin zirhlari gecirdikleri halde son derece ceviktirler, universite ogrencileri ve memurlar üzerinde calistiklari konulardir
 • taksim ve kızılay meydan muharebe baş aktorudur
 • türk robocopları
 • her cesit teror tehdidinde kalkan diye otobusler dolusunca ortaya surulen, etten kemikten ve sinirden olu$an mavi giysili "insan"lar.
  gunun hangi saati yada yilin hangi donemi oldugunu kimse umursamiyor. bayramda, seyranda, mesai saati veya uyku saati gibi zaman dilimlerinden bi haber calismak zorundalar, ve bir saldirida olecek olsalar, onlarin "insan" olduklarini da sanki umursamiyor kimse. otobuslerin icinde kisim kisim uyukluyorlar. sabahin bir korunde, herkesin giri$inin engellendigi sokaklarda, caddelerde, panzerlerin kestigi yollarda baskalari olmesin diye olmeye gonderiliyorlar. asker degiller. sava$ mava$ da degil gittikleri. comak soktuklari ari kovaninda kendi yarattiklari du$mana kar$i koruma isteyen yabanci milletlerin diplomatik mercilerini secme $anslari olmadan korumalari emrediliyor.
  celik yelekleri var, ama kafalari korumasiz bekliyorlar. elleri silahli, ama uzerlerine bomba yuklu bir kamyonet suruldugu zaman yapacak hic bir$eyleri yok.
  yok sayilmaya, kimsenin kendilerine selam vermemesine, insan olduklarinin unutulmasina cok alisiklar, yadirgamiyorlar, artik gucenmiyorlar. hepsi de cok genc...

  bu insanlarin ba$ina bir$ey geldigi zaman dayanacaklari hic kimseleri yok. onlari "git ve gerekirse de sen baskalari yerine parcalan" diye kalkan yapan makamlar, oldukleri zaman ailelerine uc kuru$ para ve uc be$ de gostermelik sosyal hak vermekten ba$ka ne yapiyor? bu cocuklar gece buz gibi havada kendilerine biraz bile guven, saygi duymayan ba$ka insanlari korumaya giderlerken kafalarindan acaba neler geciyor...
 • "özel tim" ve "birlik" olmak üzere iki bölüme ayrılırlar. robocop olarak adlandırılanlar özel timdir.
 • cocuklugumdan beri "celik kuvvet" oldugunu sandigim,gecen gun bir polis otobusunun ustunde okuyarak aslini ogrendigim polisler toplulugu.
 • cevik yelek giyen polislerdir.
 • ah canlarım ah cicilerimdir. sanıyor musunuz ki kendilerine sadece gözaltına emri verilmişken döve döve öldürmeye uğraştıkları vatandaş acıdan haykırırken onların da yüreği sızlamaz? onların da evde bekleyen mini minnacık mavi gözlü bebeleri yok mudur? onlar da birer baba değil midir, onlar da ana kuzusu değil midir en nihayetinde?

  ekonomik zorluklar, yetişme şartları, psikolojik hal ve durum hiçbir suç için mazeret değildir (bunu ben söylemiyorum, sistem söylüyor). beden bütünlüğüne saldırı, aşağılayıcı muamele, görev sınırı dışına çıkma, ölçüsüz kuvvet kullanımı da suçtur (bunu da sistem söylüyor).

  sistemi bir yana bırakırsak, nasıl laleli'de kadın pazarlayan orta gelir seviyesindeki pezevenklere kimse "onunki de ekmek parası" demiyor; ben de çevik kuvvet için vahlanmıyorum. [ispiyona kurban gitmiş çeşitli sıfatlara haiz] canlılar takımında yer alıp da masum olmak mümkün değildir.

  (bkz: kuyruk acısı/@dehri)
 • robocop kostümleri (kostüm ???) giyen polis birimi.
  yanlis hatirlamiyorsam 1994 yilindaydi. varlik-yenimahalle otobüsü ile eve dönüyordum. bunlarin ankara akköprüdeki merkezlerinin hemen yaninda bir benzin istasyonu vardir. o gün, benzin istasyonunun, cevik kuvvet merkezinin duvarinin dibindeki elektronik fiyat panosunda "kursunsuz" yazisinin altinda, litre fiyati yerine "polis" yazdigini gördügüme yemin edebilirim. ama tabii, 90li yillari düsündügümüzde sanirim bu sadece bir göz yanilsamasi idi.