• yazmayım çok geyik olacak diyorum ama bu adam türk olsa adı kesin samet olurdu...

bu da kanıtı:

foto
  • university of florida'li kisa forvet. komple oyuncu dedigimiz tarzda. ribaunt alir, sayi atar, asist yapar, tribunlere opucuk yollar. hepsi var. 2011 draft'inda birinci tur sonu, ikinci tur basindan secilir diye tahmin ediyorum. yetenek avcisi pdd sundu.
  • parsons'ın aldığı teklifi eleştirenlerin veya çok görenlerin bir dehouston rockets'ın cap durumuna bakması lazım. jeremy lin'in takas edildiğini varsayıyorum ki bu çok kolay olmayacak, eğer ki boş takımda tutulursa, sadece 8 oyuncuyla salary cap'i tamamen ağzına kadar doldurmuş olacaklar. tabi houston isterse bu sınırın üstüne çıkar. ama bunu ancak sahip olduğu oyuncuya sözleşme uzatarak yapabilir.

dallas ilk yıl için parsons'a öyle bir sözleşme teklif etti ki houston'ın salary cap'i tamamen doldurduğu, hatta chris bosh'un da biraz para kıstığı falan düşünülse bile parsons'a yapılan teklif karşılandığı anda lüks vergisine girecekler. tam da bunun için oluşturulmuş ilk yıllık teklif.

mark cuban piyasanın 2-3 milyon üzerinde teklif ettiğini pek ala biliyor ama hem grup hem de konferans rakibi bir takımın hem bosh'u hem de parsons'ı takımda bulundurmasının zaten dallas açısından çok zor bir durum yaratacağını biliyor hem de bu telifle houston'ı çok fena halde köşeye sıkıştırmayı planlıyor. bence de oldu.

diğer bir eleştiri de parsons'u dış şut ve tempo oyunu ile bu istatistikleri yakaladığı iddiası. sanki dallas yıllardan beri farklı bir tarzda basketbol oynuyormuş gibi.. dallas belki de şu anda tempo basketboluna dayalı oyunu nba'de en iyi oynayan takım. çünkü oyuncu ve takım kurgusu tamamen bunun üstüne kurulu. parsons da iddia ediyorum buna cuk oturacak bir oyuncu ve dallas'ın hele ki iyi bir guard alması ile harika bir takım olacak.

daha az paraya luol deng veya trevor ariza alınır diyenler için de şunu söyleyim. deng 29 yaşında ve son iki yılda sakatlıklarla çok uğraştı ve hücum anlamında daha kısıtlı, 3 sayı tehdidi pek olmayan ama takım savunmasını fazlasıyla yükseltebilecek bir oyuncu. ariza da her kontrat yılını harika geçirmiş, kontrat yıllarından sonra da özellikle de 3 sayı yüzdesinde ciddi bir düşüş yaşamış istikrarsız bir oyuncu. bu oyuncular, lebron james kararını verdikten sonra daha da değere binecek ve yıllık zaten 12 milyon civarında istediklerini açıkça belirtmişken piyasaları daha da fazla artabilir.

tüm bunların ışığında parsons'ın henüz 25 yaşında. geçen yıl 16 sayı, 5.5 rib ve 4 asist ortalamarının üstüne çıkan sadece lebron james, kevin durant ve kevin love var. öyle de değerli bir oyuncudur. geçtiğim sezon 2.8 milyon kazanan biri olarak yüksek kontrat teklif etmesi gayet de doğaldır.
  • 15 ocak gunu antremandan evine donerken kullandigi araca sarhos bir surucunun carpmasi sonucu ciddi sekilde yaralandigi aciklanan basketbolcu. bir ustteki entryde yazildigi gibi beyninde ve omuriliginde kalici hasardan bahsediliyor.

31 yasindaki parsons son yillarda bogustugu diz sakatliklarindan oturu kariyerine basladigi houston'daki performansindan cok cok uzakti. hawks ile bu sezon sonuncusu 27 aralikta olmak uzere sadece bes maca cikabildi ve istatistikleri hic iyi durumda degildi. yine de umarim kariyeri bu sekilde bitmez. gecmis olsun.
  • yıllık 16 milyon dolarlık kazık. öyle aman aman bir oyuncu değil. harden o paraya oynuyor zaten.

not: tmac kulube adımını attığından beri houstonluyum.
  • kendisi için 12 milyon civarı bir sözleşme beklerken yıllık 15-16 milyon çok fazla oldu. yine de dallas mavericks buna mecburdu. ciddi şekilde 3 numara sıkıntısı çekiyorlardır ve luol deng'in sakatlık problemleri, trevor ariza'nın istikrarsızlığı derken tercih edilecek en iyi oyuncuydu parsons. hem çok genç hem de çok iyi bir şutör. ayrıca iyi de bir savunması var.

şimdi houston'ın ne yapacağı merak konusu. chris bosh'un takıma katılması demek %90 parsons'ın dallas'a kaptırılması demek. çünkü her iki sözleşmeyi tutmaları çok zor olacaktır ki bu 4 tane neredeyse maksimum kontratlı oyuncu demek. ola ki parsons'ı kadroda tuttular, o zaman bu da onları lüks vergisine sokar ki bu da gemileri yakıp şampiyon olmak istiyorum demektir.
  • nba'de bu seneki garip anlaşmaların bir benzerini yapmıştır. bana mı öyle geliyor bilmiyorum ancak birçok takım yetenek açısından mantıklı seçimler yapsa da, verdikleri paralar çok fazla.
  • şuan nba'in hem kontratı(yıllık 870bin dolar) hem de performansıyla en underrated oyuncusu.

ilk yarısı şuan biten nets maçında 4'ü üç sayı olmak üzere 5-5 şut performansıyla 14 sayı üretmiştir ayrıca 5 de rebound vardır.

sezon performansı ise

16,5 sayı-3,9 asist- 5,1 rebound

ve her şeyden önemlisi bu adam 2.turdan draft edildi.şaka gibi.

edit:maçın 3.çeyrekte kopmasıyla sahada sadece 26 dakika kalabilmiştir.bu süre zarfında 6'sı üç sayı olmak üzere 7-7 saha içi isabet sağlayarak 21 sayı üretmiştir.bunun yanında 6 rebound 3 asist ve 2 top çalmıştır.
  • aldığı teklifte çok büyük anormallik olan oyuncu.

1. son üç sezonda sadece son sezon 3. opsiyon olan bu arkadaşımız her 3 hücumun 2'sini dış şutla bitiren diğer tek hücumu da run&gun yapan bir takımda oynadığı göz ardı edilmektedir. bu istatistikler aşırı derece göz boyamaktadır.

2. bu abimiz ligteki en büyük yardımcı oyunculardan olmasına rağmen sezonun ilk beşine giren james harden'ın bu sezon $14 alırken bu abimizin 15 alması morey'i derinden üzeceği gibi beni de ağlatır.

3. son sezondaki savunma düşüşü de bence büyük handikap olacaktır.

4. morey bu teklifi kabul etmeyerek deng'i şöyle 10-12'ye takıma katarsa bal börek olur.

(bkz: o paraya öküz alırız)
  • atletizm, pota altında bitirme, penetre, fast break, iyi top dağıtma, orta mesafe şutu ve en büyük silahı olan dış şutlar..

umarım büyük bir yıldız olur dirk nowitzki ve coach rick carlisle'dan öğrenecekleriyle.

https://www.youtube.com/watch?v=uva5ydqs4_e
hesabın var mı? giriş yap