şükela:  tümü | bugün
 • hikayesi the blues serisinin godfathers and sons bölümünde anlatılan efsane plak şirketi.
 • rhythm and blues ve caz muziginin bir donem en onemli plak sirketlerindendir.
  albumleri chess records'tan cikan bazi muzisyenler icin ise:
  (bkz: muddy waters)
  (bkz: howlin' wolf)
  (bkz: etta james)
  (bkz: koko taylor)
  (bkz: fontella bass)
  (bkz: memphis slim)
  (bkz: minnie riperton)
 • amerika’da blues müziği, ikinci dünya savaşı’nın hemen sonrasında elektro akımının içine girmesiyle yeni bir dinamizm kazanır. bu dönemin bu blues’unu, chicago’da ilk başta küçük, daha sonra büyük bir şirket olacak ve birçok markalar yaratacak olan prodüktör chess kardeşler yönlendirmiştir. blues, r&b, gospel, ilk dönem rock and roll ve caz müziği, chess records’da yapılan kayıtlarla amerika ve dünyaya ismini duyurma fırsatı yakalamıştır. bu dönemdeki (1945-1960) çok sayıda plak üretiminin sanatsal düzeyi çarpıcıdır ve bugün bütün dünya eleştirmenleri ve meraklıları bu dönemi eşsiz bir müzikal zenginliğin tanıklığı, gerçek bir “blues altın çağı” gibi görürler. chess stüdyolarının o dönemdeki mevcut diğer büyük şirketler arasındaki daha çok büyümesinin sebebi belki de halka onların veremediği bu müzik olmuştur.
  polonyalı iki yahudi göçmen kardeş olan leonard ve phill chess tarafından kurulan chess records, 1940’ların başı 1960‘ların sonuna kadar amerikan müziğini ve günümüz müziğini hala etkileyen rock’n roll’un kökleri olacak birçok büyük blues müzisyenine ev sahipliği yaptı. muddy waters, 1948 yılında chess stüdyosunun tarihe geçen ilk başarısı oldu. bu başarıdan sonra missisipi’de yaşayan blues müzisyenleri yeteneklerini göstermek için chicago’ya akın ettiler. bu müzisyenler arasında gelmiş geçmiş en iyi armonika ustalarından little walter ve bir tarım işçisi olan howlin’ wolf’ta bulunmaktaydı. chess records bu müzisyenlere ek olarak willie dixon, sonny boy williamson, lowell fulson, memphis slim, jimmy rogers, john lee hooker, etta james ve buddy guy gibi amerikan ve ingiliz genç blues müzisyenlerini etkileyen isimlerle kayıtlar yaptı. bu müzisyenler arasında biri var ki rock’n roll of fame’in ilk 10 kişisinden biri olan rock and roll’un babası olarak kabul edilen chuck berry’dir. dünyanın bu ilk rock’n roll starı kendi bestelerini beyaz müzisyenlerin taklitlerinden koruyarak bunları sunma fırsatı veren chess’le hitlerini dünyaya sunma fırsatı buldu. chess records’un bu şekilde ilerlemesi onu zamanla amerika’nın en büyük kayıt şirketlerinden biri yaptı. chess records’un bu büyük güneyli afrika-amerikan siyah blues ve soul müzisyenlerini keşfederek onlara verdiği bu şansta kardeşlerden biri olan leonard chess’in fedekarlığı ve başarısı oldukça etkili olmuştur. o dönemde chess records’la dünyaya tanıtılan bu müzik adeta dünya müziğinin kaderini etkilemiştir. 1960’lı yıllarda birçok yetenekli amerikalı ve ingiliz müzisyen, chess records’la ismini duyuran bu blues ve rock devlerinin etkisinde kalarak dünya müziğini değiştirecek bir çağa imza atmışlardır. “johnny b. goode," "rescue me", "red rooster", “maybellene” ve “hoochie coochie man” gibi bilinen yaklaşık 2000 tane uluslararası hite imza atmış olan bu stüdyo, 1960’larda yolculuğa başlayan rolling stones ve yardbirds gibi rock gruplarına ilham kaynağı olmuştur. 1969 yılının başlarında kardeşlerin chess records’u daha iyi bir hale getirmek için grt stüdyolarına satmasının peşinden leonard chess’in ani ölümü, chess records’un eski pırıltılı günlerinin sonunu hazırlamıştır.
  2008 yapımı darnell martin’in yönettiği cadillac records filmi bizlere chess stüdyolarının ruhu ve kalbi olan leonard chess’in ve onun stüdyosunda ismini duyuran willie dixon, muddy waters, little walter, chuck berry ve etta james’in hayatları ve müziklerine eğlenceli ve oldukça dramatik bir şekilde yakından bakma fırsatı veriyor. ünlü ingiliz rock grubu rolling stones tarafından ölümsüzleştirilen chess records, 1956-1965 yılları arasında en popüler ve verimli dönemini geçirmiştir. bu kayıt stüdyosunun adeta ruhu ve kalbi olan leonard chess ise rock’n roll of fame‘in 1987’ de üyesi olmuştur.

  not: bir dergi için yazdığım yazıdır kendisi...
 • caz/blues konusunda "otorite" kabul edilecek sanatçıların plakları "genellikle" chess records ve verve firmasından çıkmıştır. bu iki firmadan çıkan bir plağı, daha dinlemeden kaliteli olacağına emin olarak alırsınız. koleksiyonerler için de bir blues plağının chess tarafından basılmış olması, aranan özelliklerden biridir, sevindiricidir.