• 4 aşçı yarışıyor burada. karşılarında da bunları eleyecek jüri, gurme mi herifler artık neyse mevzu.
    evet ana yemek için malzemeleriniz sepette. açın sepeti. sepettekiler şöyle; kaynana dili, domuz rosto, üzüm suyu, bezelye.
    süreniz 30 dakika. o malzemelerden ne yapacaklarına yarışmacı şefler karar veriyor, yaratıcılık, bilgi, yetenek her şey lazım. 5-6 çeşit mutfak biliyor, farklı farklı kültürleri ve onların damaklarını tanıyor olmak lazım.

vallaha bizde bu malzemelerle yemek çıkmaz abi. bir bezelye tanıdık. onu da patates, etle filan yaparız, yanına pilav. (yemek güzel olmuş da yanına bir pilav yapaydın cümleli mutfaktan fazla şey beklememek gerek) üzüm suyunu da bardağı doldururuz, koruk misali dikersin, bu.
    domuz rostosu çöpe, kaynana dili de yenir mi amk zaten.

program o kadar hızlı ilerliyor ki, gözünü kırpsan biri eleniyor, niye elendiğini kaçırırsın. konuşmalar, cevaplar inanılmaz akıcı. hop tadılıyor yemek, tadı güzel ama az pişmiş vs.
    baba bizde olsa herifin o çatalı ağzına atışını kalp ritmi eşliğinde 10 dakikada filan izleriz. arada sürtüşmeler, jürinin gereksiz şımarıklığı, yarışmacı adayının saçını beğenmemeler vs. iş çığrından çıkar.

velhasıl güzel program. dün akşam elimde ketçaplı ekmekle izledim, pul biber de ektim daha yoğun bir tat
    almak için. makarnayı bile üstüne yoğurt döküp yiyen adamlarız, bizde öyle 5 çeşit malzemeden yemek yapınca adına türlü deniyor olm zaten. neyin peşinde bu herifler anlamıyom. en son üstüne akçaağaç şurubu dökmüşmüş ibne. eşeeen bokunu dök. töbe töbe.

....biraz çalı fasülyesi, üstüne gorgonzola peyniri rendesiymiş. peeh.
    bugün ne pişirecen bize? kuzu kaburgalı kuru fasülye, tel şehriyeli pilav, üstüne fıstıklı irmik helvası. vay gadanı alırım. götümün kenarında enginar yatağını da sen ye amk.

ama insan özeniyor be. valla. bak bizde geniş tabaklara her yemeği ayrı ayrı koyarlar. karışmasınlar diye. hatta hastalar vardır, abi yemeği koy, diğerini bu bitince alayım karışmasın.
    başka milletler de bu lezzetleri üst üste koyup servis ediyor. tatları karışsın, birbirine geçsin, karamelize olsun manyaklığı var, ete şarap dökülüyor, yanında kuru incirle servis yapılıyor, üstünde şeker kabağı, aradan ıspanaklar fıçıl fıçıl, tane karabiberler yuvarlanıyor vs... tabakta şenlik var. sanırsın evde tek tencere varmış tüm yemekleri aynı yerde pişirmişler gibi.

biz de iyi aşçı şunları yapabilene diyoruz; meksika usülü bonfile, köri soslu çin pilici, pesto soslu makarna.
    köri: hint baharatı, bonfile meksico cityden, piliç çinden, pesto italyadan.
  • abd'de yemek kanalinda hala devam eden yarisma. (bkz: food network) dort asci katiliyor. baslangic, ana yemek ve tatli olmak uzere uc dalda yarisiyor; her turda biri eleniyor (3 kisilik juri tarafindan). birinciye de on bin dolarlik odul veriliyor.
  • izlemesi acayip zevkli bir yarışma. lakin bazen farklı tatlara olabildiğince açık olan ben bile denişik denişik malzemelerle yapılan yemeklere korkunç bakışlar atıyorum. hayır güzel de görünüyolar ama mesela adamın yaptığı bifteğin sosunda tavuk ciğeri ve şampanyalı çikolata var. ibretlik.

şeytan diyor git şurda mantı aç.
  • aşçıların sadece yemek yapma kabiliyetlerini değil, yaratıcılık ve el çabukluklarını da ölçen program. o değil de aynı malzemeden ne yemekler çıkıyor arkadaş.
  • alakasız malzemelerden ortaya güzel bir yemek çıkartmaya çalışan 4 kişinin yarıştığı yarışmadır. şu sıralar keyifle izliyorum. en komiği de aşçıların yemeklerine verdiği isimler oluyor. *
  • haftalardir baska bir sey izlemedigim icin bana kafayi siyirtan program. sayesinde bu aksam deniz tuzlu karamelli sicak cikolata karisimindan kek yapip, uzerine sos icin hawaii'den gelen (gorumce sagolsun) meyveli jelibonlarini bu yilin hasati beaujolais nouveau sarabi ve nar suyu esliginde eritip uzerine karanfil, armut, mandalina ve limon suyu atip bir guzel harmanladim.. yanina french vanilla dondurma koydum.

nasil da lezzetli geldi dimi kulaga? bok gibi oldu. ama hala manyak gibi izliyorum.
  • yumurta bile kıramayan beni ekran başına bağlayan program.

kullandıklar malzemelerin bir çoğunu ilk defa duymama rağmen ilgimi çekiyor, ağlak hikayeler de olmada dört dörtlük bir program olacak, o da nazar boncuğu olsun.
  • bir sepetin içinden çıkan birbiriyle tamamen alakasız ve tuhaf 4 malzemeden 3 kategoride yemek yapan 4 kişinin yarıştığı abd yapımı yemek yarışması. en çok merak ettiğim ve acaba tadı nasıl dediğim malzeme ise bugüne kadar birçok defa sepetten çıkan green plantain oldu. görüntüsü tamamen dışı olgunlaşmamış muza benziyor. bu da bu yarışmadan öğrendiğim şey oldu.
  • izlediğim en keyifli yemek programı tık tık bitiyor çerez gibi. sadece yemeğe ve yaratıcılığa odaklı.
  • seyri inanılmaz keyifli bir yemek yarışması.

odak noktası yemek yapmaktır, yarışmacılar arası reality showa en fazla yaklaşabilecek nokta ağlak yarışmacılardır. bunun haricinde getirilen çoğu insan hali hazırda çalışan şeflerdir.

türk masterchefi izleyen bunu izlese ne yapacak çok merak ediyorum. birçok bölümü dailymotion üzerinden izlenebiliyor. million dolar meal bölümü benim en sevdiklerimdendi.
hesabın var mı? giriş yap