şükela:  tümü | bugün
  • "efendi adam" imajina sahip chp'nin, diger partiler kadar popülist olamama sebeplerinden.

diger partilerin kendine göre yarattigi "düsman" mevcut, bu düsman üzerinden nefret ve kin ile kitle kontrolü saglamaktalar, sürekli bir "savas" halindeler. kendilerinin dediklerinin dogru olduguna inanmaktalar, digerleri de dediklerini tamamen kabul edene kadar bu savas halini devam ettirmede sakinca görmüyorlar. chp onlara göre cok pasif kaliyor, sanki "kurtulus savasinda"ymisiz gibi siddetle ve hiddetle dolu olmayan chp'lileri zavalli olarak görüyorlar. haliyle akp'li bir zengin müteahhit isadami elit olmuyor, masum sivilleri öldüren pkk'nin yaptiklarini memnuniyetle karsilayan hdp'li fasist olmuyor, varligi amerika'nin stratejisi üzerine kurulmus mhp'nin secmeni de vatan haini olmuyor...

tekrar diyorum, chp'nin kitlesi bu ülkenin en düzgün kitlesidir, ülkenin geleceginin teminatidir. ülkenin icinde bulundugu "görece" uygar seviye, bu kitle sebebiyledir.
  • başlık sahibinin üç parti için eleştirileri doğru olmakla birlikte chp'nin eleştirilebilir yönlerini yazmaması sebebiyle tarafsız olmamış.

chp seçmeninin büyük çoğunluğu da düşman olarak ortalıkta görünmeyen bir kaç şeriatçı seçmiş, onlara karşı nefret hissetmekte. bazıları kürtlere, bazıları milliyetçilere karşı aynı nefrete sahip. hatta eren erdem gibi bazıları şii mezhepçiliği dahi yapıyor.

başlıkta belirtilen düzgün kesim ise hayatı tozpembe zanneden insanlardan oluşuyor. diyarbakır'ı korumaya kerkük'ten başlanacağını anlamıyor, mütevazı bir ülke olunarak bu coğrafyada tutunulabileceğini zannediyor. chp başta olsa dünyada savaş olmayacağını, kimsenin ülkemiz üstüne oyun oynamayacağını sanıyor.

7 haziran chp, 1 kasım mhp oyları vermiş biri olarak meclisteki dört partinin de birbirinden iyi olduğunu düşünmüyorum. seçmen kitlesi olarak mhpnin içinde azınlık bir elit, ülke sorunlarının farkında olan tabaka olduğunu; fakat genel seçmen olarak chp seçmeninin daha düzgün olduğunu düşünüyorum.
  • darbeye karşı çıkan müezzini dövmek şiddetten sayılmıyor heralde.
  • chp seçmeni gerçekten çok güzel insanlar. öyle ki bir kaç yıl önce bağdat caddesinde cumhuriyet bayramı yürüyüşüne gittiğimizde etraftaki insanların zarafetinden utanıp doğru dürüst bağıramadık bile.

öte yandan chp'de aktif çalışanlar içinde şiddete eğilimli tipler var. özellikle sendikadan gelme tiplere dikkat edin.
  • parayı bulanlar sokaklardan çekilir, sokaklara alt tabakalar, kaybedecek birşeyi olmayanlar hakim olur.. işi gücü, evi, arabası, ailesi, düzeni olan bir küçük burjuva bunları kolay kolay riske atmaz. ne zaman ki tüm toplum belli bir refah seviyesine ulaşır o zaman çatışacak kimse kalmaz..
  • 1 kasım 2015 itibariyle %75'lik bir orandır
    (bkz: 1 kasım 2015 genel seçim sonuçları)
  • bunu yenikapı mitinginde bile anladık.

hani herkesin bahçelinin konuşmasını sözde efsane bulduğu miting.

ulan açtım baktım sırf gaz, e erdoğan da hep gazla konuşuyor. kemal kılıçdaroğlu sakin sakin konuştuğundan hitabet yeteneği olmayan diye yedi tabi zılgıtı yine. halbuki kılıçdaroğlunu cok beğenmeyen biri olarak ben dahi o konuşmasını beğenmiştim..ama ne oldu halk beğenmedi. acaba niye beğenmedi, işte bu başlığın konusu bu cevaplar.

chp seçmeni vs diğer seçmenler...
  • başlıktaki aktollere ve kürtçülere bakacak olursak bir boktan anlamayan pasif geri zekalılarmış. her şeyin en iyisini çomarlar ve kürtçüler biliyormuş.

çözüm süreci zırvasıyla tam da sizin istediğiniz gibi yıllardır kürtçüler ve dinciler yönetiyor bu ülkeyi. madem chp ve chp seçmeni bu kadar aşağılık pislik beceriksiz ve aptal neden 15 temmuz'da meclis bombalandı? neden darbe girişimi oldu? neden turizm bitti? neden her gün bombalar patlıyor ve insanlar ölüyor? neden ekonomi cartı çekti?

hadi şimdi birbirinize sakso çekmeye devam edin.
  • doğru tespit. chp seçmeni genelde orta ve orta üst sınıftan gelir tabanın çoğu en azından lise mezunu olmakla birlikte eğitimli kesimdir. meslek sahibidir, çocuklarına da sahip çıkan bir kitledir. çocukları politize olunan mezopotamya dernekleri, ülkü ocakları ve tarikatlerde pek görünmezler. eli bıçakla arası iyi olanlarının en büyük arzusu ileride bir gurme ya da aşçı olmaktır. bomba deyince akıllarına tom jones'un 'sex bomb' şarkısı gelir. düğünlerde ellerinde şarap kadehi olur silahı alıp havaya ateş açmazlar.
  • hangisinin eğimi kaç derece o da verilirse daha iyi olacak varsayım.

not: oradaki eğim kelimesi eğilim olarak düzeltildiğinde bu entry anlamsızlaşacaktır, varlığı sorgulanacaktır, yalnızlaşıp bunalımlara gark olacaktır ama olsundur.

edit: ulan ısrarla da düzeltmediler ya?