• kulislerde iddia edilen ittifak.

bu ittifakin cumhurbaşkanı adayı abdullah gül olursa tam olur.

edit: aradan iki ay geçti. dp de katıldı ve milli birlik ittifakı kuruldu. aman diyim abdullah gül katılmasını bu ittifaka
  • büyük ihtimalle 2019 seçimleri için gerçekleşecek ittifak. her parti kendi cumhurbaşkanı adayını çıkaracak ama milletvekili seçimlerine bu üç parti beraber girecek.

sanıyorum ki hdp de tek başına girecek seçimlere. barajı aşması durumunda şenlikli bir ortam olacağa benziyor.
  • hile hurda olmazsa aşağıdaki gibi bir tablo ile karşılaşabiliriz:

hdp + iyi parti = %25
    chp + sp = 25
    akp + mhp = 45
    toplam = %95

kalan %5'in dağılımı da seçime kadar belli olur. ikinci turda chp+sp+hdp+iyi parti tek adayı güçlü ve firesiz şekilde desteklerse başkan bu ittifakın adayı olur.

edit: hdp+iyi parti derken bu ikisinin ittifakından değil, bu ikisinin toplam oy oranından bahsediyorum. aynı şekilde chp+sp derken de bu ikisinin ittifakından değil bu ikisinin toplam oy oranından bahsediyorum. 1 milyon tane mesaj gelmiş ki mesajların hepsi de "hdp + iyi parti mi, hahahaaaaaaa, ashadhsa.." minvalinde.
  • iyi parti ve chp neyse de, sp ne lan?
  • gerçekleşirse sp olmamış diyeceğim ittifak.
    hadi chp’ye oy verenlerin önemli bir yüzdesini oluşturan aleviler sivas katliamının faillerinden temel karamollaoğlu’nun ittifakta olmasına sinirlenecek olsa da el mahkum verdiler diyelim,
    sp’nin islamcı tabanı chp’nin olduğu bir ittifaka oy verecek mi bakalım.
    amaç akp’nin gücünü kırmaksa
    iyip-sp gibi sağ bir ittifak daha mantıklı.
    chp ve hdp ise ittifak yapmadan tek başına seçime girmeli bana göre .
  • akp+mhp vs chp+iyi+sp olursa zaten hdp kalmaz ortada. ayrılıkçı kürtler direkt akp'ye katılırlar.
  • akp’nin istediği ittifaktır. gözümle görmesem inanmazdım ama sağcıların bir kısmı chp’ye oy atmam kesinlikle diyorlar. sp’nin akp tabanında bir karşılığı var bunu kırmak için ittifak yapsın istiyorlar. chp zayıf bir aday çıkarmak şartıyla herkes kendi adayını çıkarsın ikinci turda chp seçmeni de sp seçmeni de meral akşener’e atar bu işi tatlıya bağlarız.
  • (bkz: ekmek için ekmeleddin) faciasından sonra her şey beklenir chp'den.
  • muhalefet açısından stratejik olarak hata olacağını düşündüğüm ittifak.

iyi parti+ saadet ittifakı her halükarda barajı geçer. ama chp de bu ittifaka dahil olursa, sağcı seçmen sol partinin içinde olduğu ittifaka oy vermez.

düzgün bir strateji izlenecekse, chp ayrı girmeli saadet +iyi parti ittifak halinde ayrı girmeli. iyi parti+ saadet ittifakı akp'den de oy alacakları için muhalefet olarak totalde daha fazla oy alırlar.
hesabın var mı? giriş yap