• evet. böyle bir gerçek var. hiçbir chp'li seçimlerde hdp'ye oy atmadı. ya da hdp'ye oy atan chp'li sayısı çok çok azdı.

şuan akp, chp'liler hdp'ye oy atıyor, chp'liler terör destekçisi propagandası yapıyor ve bir tane chp'li de çıkıp yok ulan öyle bir şey diyip durumu açıklamıyor.

hadi açıkladın, medyada yer bulamayacaksın eyvallah da, internette bile bu propaganda karşısında bir direniş göstermiyor.

bu duruma üzüldüğüm için bir açıklama yapma ihtiyacı hissettim.

chp son seçimde %22 mi oy aldı? chp'lilerin sayısı %22 değildir. chp'lilerin sayısı maksimum %22'dir. çünkü chp'ye oy atan herkes chp'li olacak diye bir şey yok.

akp'liler bunu anlayamıyor anlıyoruz, çünkü futbol takımı tutar gibi siyasi fikirlere sahip oluyorlar.o ayrı bir konu,

peki ya akp'li olmayanlar? onlar neden bunun farkında değil?

bakın türkiye'de akp'liler var, mhp'liler var, hdp'liler var, chp'liler var falan. ama bu şekilde bütün seçmen oylarını topladığınızda bulacağınız oran %75 olur maksimum.

türkiye'de stratejik oy atan bir kitle var. barajı kaldırsan, cem toker'in iddiası olsa adam belki ldp'ye oy atacak, cem uzan'ı getirsen belki cem uzan'ı destekleyecek, çevrecilik ve feminizm üzerine falan parti kursan belki onlara oy verecek.

bir insanın yıllarca chp'ye oy atmış olması onun chp'li olduğu anlamına gelmez. kendini temsil edecek bir parti yoktur, ülkenin geleceği için yakın gördüğü bir oluşuma oy atmıştır hepsi bu. real madrid barcelona maçında trabzonsporlu adamın barcelona'yı desteklemesi gibi bir şey bu.

size gerçeği söyleyeyim, hdp'ye giden oylar hdp'ye gitmeseydi chp'ye de gitmeyecekti. o oylar iyi partinin oylarıydı.

ülkenin geleceğini partiler üstü bir endişe olarak gören stratejik oy veren seçmen kitlesi, bu seçimde iyi partiyi güçlendirmek için ona oy atacaktı. ancak ciddi bir kısmı sandıklar taşındığı için, erdoğan'ın bir konuşması sızdığı için, ya da anketlerden ürktüğü için hdp'ye oy atma kararı aldı.

eğer türkiye'de baraj olmasaydı hdp %8-9 bir oy alacak, bunun yerine iyi partinin oyları yükselecekti.

şimdi çıkıp iyi partililer hdp'ye oy attı anlamına da gelmez tabi bu.

çünkü bizler, stratejik oy veren seçmenler; sizler gibi değiliz. futbol takımı tutar gibi politikayla ilgilenmiyoruz.

geleceğimizi umursuyoruz.

istiyorsa mecliste atatürk'e sövsün, türk bayrağı yaksın. umrumda değil.

bu insanların bir gücü var mı? yok. sadece rahatsız edici görüntüler oluşturabilirler hepsi bu. bu görüntülere katlanmamanın maliyeti ne peki?

hdp'ye oy atanlara söven cahil ve aptal muhaliflerin bilmediği şeyleri sıralayayım size:

1) anayasa ve yasa arasındaki farkı bilmiyorlar. yasa yapmakla anayasa değiştirmek arasındaki farkı algılayamıyorlar.

2) anayasa değiştirmek için 400, referanduma götürmek için 360 mv gerektiğini bilmiyorlar.

3) hdp barajı geçemeseydi akp'nin " mhp'siz " 400 milletvekili elde etme olasılığının son derece yüksek olduğunu bilmiyorlar.

4) akp 400 milletvekilini alsaydı istiklal marşı yerine dombra çaldırırdı, yasal olarak gıkını çıkartamazdın.

şimdi istiklal marşı goygoyunu al yan cebine koy.

ben hdp'ye atmadım açıkçası, bulunduğum ilde stratejik olarak iyi partiye attım. ancak hdp'ye de atabilirdim. ikisine de çok yakındım sandık başındayken.

stratejik oy veren, üst bilinç sahibi seçmenlere selam olsun. partisi hakkında yapılan kara propagandalara bırakın medyayı, internette bile karşılık veremeyen chp'ye de kafam girsin.
  • bu saçmalık hakkında yazmayacaktım ama dayanamadım
    ülkedeki partilerin seçmen sahiplenme deliliği sonucu ortaya çıkmış durum.standart kült kafa zannediyor ki memleketin %26 oyu chpnin tapulu malı (onlara göre sabit seçmeni).insanların kendi fikirleri yok chp çıkıyor:
    -hdp kardeş senin barajı geçmen gerek al benden %4 oy barajı geç.(yaklaşık 2 milyon insanın iradesi)böyle oldu sanıyorlar.
    hdpyi hdpye oy vermeyi tercih eden seçmen baraj geçirdi,tercihini o yönde kullandı.tıpkı diğer partiler gibi chp bu seçmeni ikna edemedi.her bireyin kendi iradesi var.hdpyi tercih edenlere kızıp ne diye chp kurumuna ve onu tercih edenlere çemkiriyorsunuz boşa.
  • 2015 te alınan oylar belli, şimdi alınan oylar belli.
    eğer chp seçmeni hdp’ye oy atmış ise rakamlardan da bal gibi belli olurdu
    ama atmamışlar işte kardeş.

üstelik ittifak sayesinde hdp nin batı illerinde çıkaracağı bir kaç vekil de eksilmiş, ya millet ittifakı ya da cumhur kapmış o vekillikleri.
    açın rakamları okuyun.
    bal gibi görünen gerçek.
  • 15 kürt nüfus yoğunluklu ilde gerilemişsin, bu illerde artan seçmen sayısına rağmen yüzde 5 seçmenin sandığa gitmemiş, şırnak’da dahi yüzde 13,5 oy kaybetmişsin, chp’nin kalesi olan yalnızca istanbul, ankara ve izmir ilçelerinde 420 bin oy artırmışsın, üstelik chp ülke geneli yüzde 2,7 oy kaybetmiş ama chp’den hdp’ye oy kayışı olmadı ha? kesin coğrafyamızda yaşamakta olan 40 milyon kürt(!) hdp’ye barajı geçirmiştir.
  • daha önceki yıllarda chp’ye oy vermiş olanların bir kısmı tepki olarak oy kullanmadı, tatilimi bu parti için bölmeye değmez dedi.
    bir kısmı evet hdp’ye oy attı. bunlardan hdp’ye oy atanların bir kısmı daha önce chp’ye oy vermiş kürt kökenli vatandaşlardı, bir kısmı da daha önce oyunu (chp’yi çok sevdiğinden değil) en güçlü iktidar alternatifi olarak chp’yi gördüğünden ona atmıştı, bu kez de stratejik olarak hdp’nin meclise girmesini daha önemli buldu ona attı.
    ve gelelim zurnanın zırt dediği yere. bu oyların çok önemli bir kısmı ya millet ittifakına ortak oy olarak atıldı, ya da akp’den oy koparması gerekirken sürekli chp seçmenine oynayan iyi parti’ye. tanıdığım çoğu chp’li c.başkanlığında inceye mecliste iyip’e attı oyunu. bunun bir sebebi chp’nin başarısız siyaseti ise de diğer sebebi iyip’in yanlış siyasetidir.

iyi parti de meral akşener de seçim sürecini kötü yönetti. ülkenin bekasını değil kendi partisinin faydasını ön plana aldı. söylemleriyle sürekli chp seçmenine oynadı. meral mom da açık açık ince’nin oylarına talip oldu. böylece hem chp’den iyip’e oy kaydı, hem de akp seçmenini muhattap almadıkları için akp’deki milliyetçi taban alternatif olarak iyip’i değil mhp’yi gördü. bu seçimin özeti budur.

chp’ye daha önce (sadece şu anki iktidardan kurtulmak amacıyla) oy veren kitlenin bir bölümü hdp’ye kaymıştır, bu kitleye chp seçmeni demek yanlıştır.
    ben de bu kitlenin bir parçasıydım. bu seçim hem chp’ye tepki olsun diye, hem de nasıl olsa millet ittifakı var diye saadete kaydı benim oyum. çünkü ben daha önce chp’ye defalarca oy vermiş olsam da bu partinin kemik seçmeni değilim. ve gördük ki kemik seçmenin oranı sadece %22’ymiş.
  • son 10 yılda seçim barajı denen garabetten yararlanan 2 parti var, biri chp, diğeri hdp. baraj kalktığı gibi ikisi de en az %20 oy kaybederler.

yararlanmaya çalışıp yararlanamayan tek parti de akp. o da vaktiyle yararlandığına saysın.

chp yıllardır biz muhalifleri "bize vermezsen akp'ye gider" diye tehdit ederek oyumuzu gasp etti. koca istanbul'a sarıgül'e oy attırdı, garanti gördüğü tüm belediyeleri saçma sapan insanlara verdi.

bu zorbalıkla topladığı oyları da her seçimden sonra başarı saydı, arttırdık dedi, 20'yi 25 yaptık dedi. sonra da yüzsüz gibi o 25'i sahiplendi. ikisi üçü başka partilere kayınca da chp seçmeni emanet oy veriyor oldu. o seçmenin yıllarca chp'ye verdiklerinin emanet olduğu hiç hesaba katılmadı.

o kabinde kaç kere yunusa bakıp ampulü görünce altı oka bastım ben.

özetle chp'nin seçmen kitlesi %25'tir demek, ekmeleddin ihsanoğlu'nun tek başına kitlesi %38'dir demek gibi bir şey aslında.

bak böyle bakınca çok tuhaf bir sonuç çıkıyor: hdp'yi meclise ekmeleddinciler soktu. ekmeleddin bu konuda bir açıklama yapmalıdır bence.
  • yazar arkadaşa ithafen söylemiyorum herkesin kendi kararı saygı duyarım. ama ben de stratejik oy veren biriyim lakin ne olursa olsun hdp ve akp'ye oy vermem diyen biriyim aynı zamanda.
  • chp'liler hdp'ye oy attı mı atmadı mı bilmem de, bu başlık vesilesi ile aklıma takılan bir soruyu sorayım tam yeri gelmişken.

şu %'yi nasıl ayarlıyor peki hdp' ye oy atan chp'liler? bu mantıkla bir gün bir seçimde %22hdp %13chp görebiliriz yani öyle mi?

gerçekten anlamadığım için soruyorum sevgili sözlük. 10 araba tatile gidelim desek hepimiz aynı saatte aynı yerde olamayız yola çıkarken. bunlar gereken %2-3 (her neyse artık) onu dolduruyorlar. "hissi kablel vuku" mübarek.
  • gerçekten kayda değer oranda degildir, bütün olay akp nin meclis aritmetiğinde istediğini alamaması ve bunun yangınını yapması, milliyetçilik falan yalan, öyle bir duruşları zaten hiç olmamıştır.
hesabın var mı? giriş yap