şükela:  tümü | bugün
  • covid-19 aşısının türkiye'ye ne zaman geleceği ve nasıl uygulanacağına ilişkin detaylar çarşamba günü sağlık bakanı fahrettin koca'nın düzenlediği basın toplantısında ele alındı.

koca, çin merkezli sinovac firması tarafından üretilen covid-19 aşısından 50 milyon dozun satın alınması için anlaşıldığını açıkladı.

aşının vatandaşlara ücretsiz uygulanacağını söyleyen koca, aralık-ocak-şubat ayları gibi aşının getirilmesi için sözleşme yapıldığını aktardı:
    "aralık ayında asgari 10 milyon olmak üzere 20 milyon hedefliyoruz. ocak ayında 20 milyonda sorun yok. 50 milyon doz için sözleşme imzalandı."

link
  • geçtiğimiz günlerde de 1 milyon pfizer aşısı müjdelenmişti. onlar kime vurulacak olabilir acaba?
  • hem ücretsiz hem çin malı. kobay kobay diye bağırıyor resmen. azıcık düşünebilen bi insan alman, amerikan aşısını falan bekler.
  • 5'er tane maske dağıtamayan hükümetin yeni müjdesi.

değil 50 milyon, dedikleri tarihe kadar 500 bin aşı gelsin; ben razıyım.
  • "geçtiğimiz günlerde de 1 milyon pfizer aşısı müjdelenmişti. onlar kime vurulacak olabilir acaba?"

bakin cin asisi cok guzel ben de basiyorum diyerek pfizer asisini yaptirir kendine koca.
  • yahu arkadaşlar şu çin aşısının faz 3 denemeleri tamamlanmadı diye hatırlıyorum ben. bu hususta lehte aleyhte bilgisi olan paylaşsın. testleri tamamlanmamış aşıyı nasıl olup da on milyonlarca sipariş verip millete uyguluyoruz? bir açıklaması yok mu bu işin?

ek:
    gelen yanıtlar şöyle:
    1-iyimserler: faz 3 gerçekten tamamlanmamış ama tamamlanmadan da önsipariş mahiyetinde sipariş verilebiliyormuş. faz3 denemeleri başarısız çıkarsa sipariş iptal olurmuş. faz3 denemelerini de türk deneklerle türkiye üzerinde yapıyorlarmış.
    2-ultra iyimserler: ennn gelişmiş ve ultra süper olan aşı çin aşısıymış aslında, ötekiler kolpaymış asıl.
    3-devletçiler: devletimizin ferasetine ve alacağı önlemlere güvenmeliymişiz, büyük resim, yerli ve milli vb.
    4-kötümserler: orospu çocukları bizi denek olarak kullanacaklar, faz 3 denemelerini türk halkı üzerinde yapacaklar ama kafese oynamak için tekerlek bile koymayacaklar. ölen ölür kalanlara faydası olur. herkes de ölecek değil ya, bişey olmaz bişey olmaz...
    ek2
    5-komplocular: virüsü bunlar çıkarmisti zaten tabi ki de aşısını da üretmişler!
    böyle açıklamalar geldi.
    ek3
    6-realistler:
    bunlar 50 milyon aşıyı yaşlı garibanlara ve akpli olmayan memurlara kaktıracaklar.
    1 milyon pfizer aşısını da akp üst sınıfına dahil olan kodamanlar ve siyasiler kullanacak.
  • devlet dışında özel firmalar aşı ithal edebilecek mi acaba? birçok kişinin çin aşısı yerine parasını verip pfizer ya da moderna yaptırmak isteyeceğini düşünüyorum. mesela ben.
  • dokuz ay önce çin aşısı olacağız dense, böyle şaka mı olur der, söyleyene garip garip bakardım. şimdi bilemiyorum. güzel bir girişim ama bilemiyorum altan.