• wikipedia'nın makalelerinde sıklıkla görülen bi ibare. "kaynak gösterilmemiş, teyid gerek, istinad gerek." gibisinden bişi.
  • ing. "öyle osurup osurup ipe dizmek yok!"
  • amerika'ya lisansustu egitim icin, ozellikle uzakdogu asyadan ve afrikadan gelen ogrencilerin odev kagitlarini kontrol ederken bol bol kullandigimiz uyari mesaji. akademik yazi nasil yazilir, odev hazirlarken kaynak nasil gosterilir, kaynak gostermeden alinti yapilamaz gibi detaylardan(!) bihaber genclerimiz, gecmis yillardaki ogrencilerin kagitlarindan veya internetteki hazir kaynaklardan birebir aldiklari bolumleri odevlerine eklemekten cekinmezler. haliyle buna da kaynak gosteremezler, boyle bir durumda yukaridaki uyari esliginde kagitlari geri verilir. duzeltenler icin problem kalmaz ama bu konuda israr edenlerin basi akademik durustluk gibi konularda ciddi sekilde belaya girer.
  • aslında bu konuda ısrar etmek son derece anlamsız. wikipedia da kendince bir duruş sergilemeye çalışıyor ama bu denli yazılı kaynağa bağlı kalmaya ve "yazılı olmayan şey, var olmamıştır, yalandır riyadır" demeye gerek var mı? internet çağında bu kadar yazılı kültüre saplanıp kalmanın bir anlamı olmaması gerekir.

neil postman bir kitabında* bir doktora öğrencisinin tezinde "x ile y tarihte şurada yaptığımız görüşme" şeklinde bir alıntıya kaynak göstermiş. tez savunmasında hocaları ilk başta karşı çıkmışlar, fakat öğrenci ısrar etmiş. hem de baya güzel savlarla karşılarına gelmiş. en sonunda hocalar "bizim için önemli olan yazıya geçmiş olmasıdır, doktora tezinizin onaylandığını size söylememiz yeter mi" gibi bir şey söylemişler, haliyle çocuk da bu konuda basılı bir evrak talep edeceğinden alıntıyı kaldırmış.

neyse sonuç olarak wikipedia'da vandalism olmasa açıp "şu tarihte televizyonda izlemiştim" veya "şöyle anlatıldı" şeklinde bilgi girişi yapmanın ne sakıncası olabilir? ama iyi niyet tabii burada anahtar ve maalesef pek bulunmuyor. e ama wikipedia internetten bulunabilecek kaynakların bir kolajı olacaksa niye var? varlık sebebi bu mudur?
  • akademik alanlarda "şşş, alo, nerden edindin bu bilgiyi?. intihal yaptığından şüphelenecem sonra bak ona göre.." anlamına gelir.
  • bazen görünen köy kılavuz istemez dedirten not.
  • bazen ebenin amı dedirtir; şöyleki nereden estiyse, belki de yağmurdan şantiyeye gitmek zorunda kalmayışımdan, aylak bakkal taşaklarını tartar modunda geziniyorum; bir nostalji yapayım dedim, mario jardel'in wikipedia sayfasına girdim, biyografisindeki ilk cümle şu şekilde;

jardel was most noted for his positioning on the field and "being at the right place, at the right time".[citation needed]

yalan mı amına koyim, hem bunun nasıl bir kaynağı olabilir? gören gözler, izleyenler bilir jardel'in bu özelliğini. şimdi ben oraya, jardel'in gollerinden oluşan bir youtube videosunu kaynak olarak mı göstereyim yani?

wikifud falan vardı hani... bana tamamen bazı ibnelerin, wikipedia'nın işini zorlaştırmak adına manipüle ettiği bir şeymiş gibi geliyor bu zımbırtı.
hesabın var mı? giriş yap