• "hadi be ordan" dedirten iddia.

her türlü şikayetini söyleyen koca adama tanı koymak kolay; şikayetlerini bile söyleyemeyen, aklı fikri doktorun masasındaki oyuncak kırmızı arabada olan el kadar yavrucağın ateşini ölçüp, aşısını yapıp, gözüne burnuna ağzına türlü türlü aletler sokup muayenesini yapıp, bir de o küçücük güzelim organlarını nakış işler gibi ameliyat etmektir asıl marifet...
  • pediatri stajına başladığım gün gördüğüm ve böylece benim için ilginç bir tesadüfe vesile olan tespit.**
  • 21 aylık bir çocuk babası olarak bu teoriye yavaştan evet diyorum. şimdi bu 21 aylık süreçte gittiğimiz onca muayene, kontrolden gördüğüm şey; steteskop, ağız-burun kontrolu...mübarrek, çocuk değil sanki motor; sesini dinleyince derdinin ne olduğu anlaşılıyor.
    haksızlık yapmayalım gittiğimiz bütün çocuk doktorları hep pozitif, sevecen,bıcı bıcı...
    çocuk bomba gibi, haydi şimdi gidin iki hafta sonra görüşürüz. tabi bu süreç bir servet yapılmasına yol açıyor.
    bana öyle geliyor ki çocuk doktorluğu özellikle anneleri hedef alan bir psikolojik rahatlatma ayini gibi. babalar pek tatmin olamazken, anneler "ay ne iyi doktor" yalanıyla kendilerini kandırmakta ve kendilerini güya sağlama alma sürecine kaptırmaktadır.
  • evet, cocuk anatomisiyle yetiskin anatomisi arasindan sadece ebat farki oldugu icin bence de cok dogru bir tespit.
  • lan siz kimsiniz de herhangi bi doktorluğu aşağılama hakkı buluyorsunuz kendinizde kalkın bi aynaya elinizdeki diplomanın ezikliğine bakın :))
  • trolle trol olmamak lazım ama gerçek zannedenler çıkabilir.

çocuk sağlığı ve hastalıkları hem eğitimi, hem de pratiği olukça zor olan saygıdeğer bir bölümdür. iç disiplini ve kıdem durumları genel cerrahinin bile üzerindedir. aman diyeyim.
  • --- spoiler ---

evet, cocuk anatomisiyle yetiskin anatomisi arasindan sadece ebat farki oldugu icin...
    --- spoiler ---

çocukların her türlü kan, enzim, protein normal değerleri farklı.
    anatomik yapıları farklı.
    gelişim aşamasındaki her canlıda olduğu gibi metabolizmaları ve ilaçlara karşı tepkileri ile ilaçların onlara etkileri farklı. (dinamik/kinetik)
    bağışıklıkları ve dirençleri tamamen farklı.
    hormonal yapıları farklı.
    çocuğu herhalde fotokopi ile küçültülmüş bir şey zannediyorlar.

hepsini geçtim hastaneye gelip derdini anlatan, adam akıllı tedaviyi bekleyen ve tedavinin gereklerini yerine getiren bir adam ile olaydan tamamen habersiz, korkan bir kişiyi muayene etmek apayrı.

he amk size kalsa her şey gereksiz. bu adamların kahvede oturup tüm gün bilmedikleri konularda uzmanmış gibi konuşan dayılardan tek farkı biraz okumuş, biraz da cümle kurmayı becerebiliyor olmaları. onun dışında tamamen aynısınız.

çok gereksiz bölüm, evet evet.
  • hacettepe pediatri sana girsin diyeceğim önerme
hesabın var mı? giriş yap