• yaptıkları müzik her dönem farklı bir türe yaklaştığı için, kuşbakışı baktığınız zaman kategorize etmek anlamlı olamıyor ne yazık. fakat ben kuş beynimle gelmiş geçmiş en önemli grup olduklarını düşünüyorum. en karanlık, en şeytani, en dünyevi, en metafizik, en insancıl, en insansız. dinlemeye başladıktan sonra karanlık bir gölgenin yavaş yavaş yanınızda belirmeye başladığını fark edebilirsiniz. neredeyse yaptıkları tüm şarkıların iyi olması da bir muammadır. muammanın ses bulmuş, kararmış halidir ne de olsa. şeytanın hüzünlendiği zaman dinlediği müzik gibidir.
  • öfkeden boyun eğmeye, kedere doğru seyreden bir şarkı. bana kalırsa opeth'in müziğinde kadın vokale yer yok aslında; zaten metal müzikte gökten taze düşmüş melek sesi abestir, hatadır inancındayım. ama bu şarkının bütünlüğünü sağlamış, coil yapmış, neticede şukela. 3-5 yıl sonra mikael akerfeldt'in "aman coil mi? deneysel olalım derken yaptık da bence hataydı ve bokpüsür" demesi ihtimali her ne kadar yüksek görünse de iyi ki bendine sığmayıp taşıyor, iyi ki var filan.
  • şarkının başlangıcında duyulan, gitardan çıkan o birkaç notanın melodisi yıllarca diablo 1'i ibadet sayıp oynamış olan bünyelere, tristram'ı hatırlatmaktadır. diablo'daki tristram'da gezinirken de öyle bir şeyler çalardı. mikael akerfeldt "for nothing" diyene kadar o tadı alabilirsiniz, sonra şarkının ritmi falan değişiyor zira.
  • her zaman yapıyor opeth bunu bizlere.saplıyor kalbinize hançeri.inceden, çaktırmadan.sonra çeviriyor ki hançeri o yara kapanmasın diye.gözlerini kapatınca aklına tek gelen hayatının film şeridi gibi geçmesi işte.yapma opeth,yapma ulan..!
  • ay rengi kanatlarından birini yitiren, işitsel çılgınlık.
  • muhteşem bir opeth eseri.

opeth'in akustiklerini çok beğenirim genel olarak da bu gerek çift vokaliyle gerek arpejiyle başka bir seviye.
  • e sigara buharlaştırıcısı pozitif ve negatif kutba sarmal şekilde sarılan rezistans teli ve içerisinden geçirilen pamukla bütünleşik yapı
  • loop'a alınıp saatlerce dinlenebilme potansiyeline sahip güzide bir opeth eseri. denedim ordan biliyorum. an itibariyle 3.5-4 saat falandır çalmakta. daha da baymadı. tavsiye edilir.
  • karanlıkta dinlenecek müzik yapan adam topluluğu.

(bkz: music to play in the dark)
hesabın var mı? giriş yap