• kazakça konuşuyor. tekerleme okuyor. muhtemelen yayın öncesi dilini açma çabası.
  • zurna zurna da oynay
  • 5 yıl kazakistan'da okumuştum, iyi ki o sırada böyle bir tekerlemeye denk gelmedim. okulu bitiremezdim muhtemelen.
  • bir ara zurna dedi.
  • hayır, kazakça konuşmuyor. bir türk dili bilimcisi olarak söylemeliyim ki; bu ifadeye tüm türk türkoloji dünyası karşıdır ve de benim gibi oldukça hassastır. söz konusu spikerin konuştuğu dil kazak türkçesi'dir. kazakça diye ayrı bir dil yoktur. türk dillerini ayrı bir dil gibi sınıflandıranlar yabancı menşeili türkologlardır.

şimdi size bir örnek sunacağım ve eminim ki siz de bu komik saçmalığa şaşıracaksınız. işte, bilimsel çalışmalara gereken önemi vermezsek elin yabancısı bizi bize anlatmaya kalkar:

vikipedi linki

bakın bu listede ana dil olarak kullanılan dillerin konuşan sayısı gösteriliyor. türkçe'ye 66 milyon konuşan gösterilmiş. daha altlara iniyorsun azerbaijani diye bir dil daha var. 26 milyon da onlar gösterilmiş. diğer türk dilleri de yine ayrı ayrı yazılmış. ulan azerbaycan türk'üyle, türkiye türk'ünün konuştuğu dile iki ayrı dil muamelesi çekiyorsun, konuşur sayısını ayrı ayrı hesaplıyorsun ama diğer dilleri tek elde sınıflandırıyorsun. bu ne iş? sanki ingiltere'de konuşulan ingilizce ile avustralya'da konuşulan ingilizce tıpa tıp aynıymış gibi tek kalemde sayı belirtiyorsun. inanın bana türkiye türkçesi ile azerbaycan türkçesi arasındaki fark ingiliz ingilizcesiyle hint ingilizcesi arasındaki farktan çok çok daha az.
    bütün dilleri şivelerini içine alarak sayı vermişler ama türk dili şivelerini ayrı birer dilmiş gibi ayırmışlar tek tek.

dolayısıyla uyanık olmamız lazım sevgili sözlük kardeşlerim. kazak türkçesine, kazakça denildiğini gördüğünüz an yapıştıracaksınız "hayır kazakça diye bir dil yok" diye. yoksa bir zaman gelir elin adamı erzurum ağzıyla trakya ağzını da ayrı bir dilmiş gibi sınıflandırır, ortada ne türkçe kalır ne başka bir dil.

neyse, üstte bir yazar arkadaşın da değindiği gibi yayın öncesi tekerleme okuyor.
  • kazak türkçesi, kazak türkü bizim için güzel kavramlar fakat kazakistan'da pek duyamazsınız bunları. onlar kendilerini kazakh, dillerini de kazakhşa olarak adlandırırlar. kazakistan türkleri denince de almaata, çimkent bölgelerinde yaşayan ahıska türkleri anlaşılır genelde. ortak tarihimizi gençlik pek bilmiyor maalesef.

bir tek genel olarak türki cumhuriyetleri tanımlamak için kullanılan türk dili konuşulan ülkeler tanımına pek itiraz geldiğini duymadım.

evet, bir haber spikeri yayın öncesinde tekerleme okuyor. dil kazak türkçesi. bilgisayarda ve arkadaki ekranda ise rusça olarak informbüro yazıyor. kazakistan'da haber bültenleri genelde bu iki dilde sırayla sunulur.
  • gulugulugulu dediğine göre kesin hint dili.

şaka bi yana adam bence yayın öncesi tökezlememek için tekerleme gibi bişey söylüyor. illa anlamlı olması gerekmez.
  • ne bu? kazakca mi?
  • troll diline benziyor.
hesabın var mı? giriş yap