• zeki olmaktan daha önemli bir yetenek ve daha büyük bir erdemdir.
  • bazı tembel ve ertelemeci insanlar için özlenen bir durumdur ve sonucundan bağımsız olarak kendi içinde bir başarı sayılır. sonunda insanlar gelip abi sen de baya kaptırıp çalışıyosun ya deyince iltifat sayılır, gülümsenir.

öte yandan (bkz: workaholic) olmak da başka travmalara işaret edebilir. neticede günümüzde çoğu kişinin işi bir ekstra aktivitedir, fiziksel manasıyla dolaysız biçimde hayatını çalıştığı işe borçlu değildir(çiftçi, avcı vb değilse). ucunda tutkuyla bağlı olunan içkin bir amaç yoksa (içkin: üzerine çalışılan konuda doğrudan merakınızı cezbeden bir problem) , gereğinden fazla çalışmak (bkz: güç süreci)ni işi üzerinden gerçekleştirdiğini gösterir kişinin, bu da klişe olacak ama aslında iş haricinde kalan zamanlarda tatsız tuzsuz bir hayat sürüldüğüne, artık çalışmak için yaşandığına delildir.
  • eger stratejik olmayi bilmiyorsan bosa da gidebilir.
  • yorgunluktan uyuyamamak. saatlerdir bir araştırma için uğraşıp yorgunluktan uyuyamak. zaten ne zaman çok yorulsam uyuyamam ki.
  • tam manasıyla göt isteyen eylemdir. şahsen bende o göt yok.
  • çalıştığın saat ile kazandığın uyuşuyorsa ne ala, ama çok çalışıp değmeyen bir ücret alıyorsan zamanla seni soğutur. bir şeylerin tatmin etmesi lazım. öte yandan kendi adıma konuşayım tek başıma bir hayat sürüyorum yepyeni bir ülkedeyim, sosyalleşecek arkadaşım henüz çok yok haliyle türkiyeden gelenlerle görüşebiliyorum arada sırada. dolayısıyla çalışmak bana iyi geliyor, çok şeyi kafama takmamamı ve zamanın akıp gitmesini izlemeyi öğretiyor. şimdilik.
  • maddi ya da manevi karşılığı varsa güzeldir.
  • tatile girdim. ama her gun calisiyorum. bunye nerede error verecek diyordum. dun gece 2ye kadar calistim. cunku sabah teslim etmem gerekiyordu. sabah uyandigimda gozlerim aciyordu. yapacagim isi teslim etmeye giderken, otobuste de baska bir is ile ilgili okuyordum.

gun icinde cok fena oldum. gozlerim araliksiz yaniyor uyandigimdan beri. basima agrilar girdi. simdi kendime zorunlu dinlenme molasi koydum. fakat calismaya o kadar alistim ki calismadigimda ne yapacagimi bilmiyorum. (bkz: iskoliklik)
hesabın var mı? giriş yap