• hepimizin başına geldiğini düşündüğüm bir durumdur. bir aracı satın alırsınız, aylarca hatta belki yıllarca binersiniz. sonra bir gün temizlik yaparken ya da belki yolculuk esnasında her zaman kullandığınız bir düğmeye 2 kere basınca, her zaman çektiğiniz kolu 3 sn falan çekili tutunca, cd-mp3 çaların bir tuşuna belli aralıklarla basınca gibi rütinin dışında bir hareket yapınca aracın farklı bir özelliğini keşfedersiniz. en acısı ise bu özelliği bilmediğinizi fark eden bir arkadaşınızın size mal muamelesi yapmasıdır.

2 yıldır kullandığım fiat punto evo 'mun sinyal kolunu 3 sn arayla 2 defa sola çevirdiğimde aracın turbo konumuna geçmesi beni işbu entryi girmeye sevk etmiştir. şaka lan şaka, 77 beygir araba zaten, ne turbosu. sinyal koluyla ilgili dandik bir özellik keşfettim sadece.

edit :imla
  • dort yil kullandiktan sonra arabamin sis farlarinin oldugunu ogrenmemdir
  • premium volkswagenim sagolsun hic birseyi sonradan kesfetmedim. yok ki hic bi opsiyon amk.
  • ilk arabam skoda fabia'yı "freninde bir sorun var, ani frende böyle takılıyor sanki" diye servise götürdüğümde ne olduğunu öğrendiğim abs.
    allahtan adamlar da vicdanlıymış; "sorunu hallettik" diye 300 kağıt geçirip göndermediler.
  • rolls royce'un spirit of ecstasy heykelini kaputun içine sokan düğmenin üst torpido gözünün içinde saklanmış olması. ulan kaç yıl sonra fark ettim ya.
  • ford marka araclarda telefon-arac bluetooth baglantisi bu konuda bayrak tasir.

soyle ki, aracin bluetooth'unu telefonla senkronize etmek icin arabanin calisir ve durur halde yani otomatik viteste parkta olmasi gerekiyormus. arac yururken baglamaya calisirsak bi an dikkatimiz dagilir arabayi sarampole yuvarlariz diye mi dusunmusler bilemiyorum. ogrenene kadar ford'a ana avrat duz gidilmesinde de bir sakinca gormuyorum.
  • günlerden pazar olduğu için ekranda yazan d7'nin günü gösterdiğini sanıp "ne kadar saçma onun yerine sun yazsaymış bari." dedikten sonra o d7'nin sırasıyla d6, d5, d4 olduğunu görüp "lan bu vitesi gösteriyormuş!" dediğiniz anda keşfettiğiniz fonksiyon olabilir.

evet malım.
  • 2006 model zafira b'nin camları kumandaya uzun basınca kapanıp açılıyormuş. 2,5 sene sonra öğrendim.

96 uno'nun da kül tablası ve çakmağı varmış, orta bölümün en üst kısmındaki kapağın altındalarmış. bunu da zamanını bilmiyorum ama elektrikçiye vites kolunun yanına çakmak yaptırdıktan sonra öğrenmiştim.
  • bazen görmemişliğini yüzüne vuran fonksiyonlardır.
    hayatımda ilk defa sıfır araca bindiğimde dikiz aynasının karanlık gösterdiğine kanaat getirip 2 gün boyunca olmayan bir jelatini anahtarla neresinden çekiliyor lan bu diye kazımaya çalıştım. 2 gün sonra güngörmüş bir arkadaşım abi bu karartmalı aynalar çok iyi gece gözü almıyor dediğinde gözlerimi hafifçe aynaya kaydırıp "evet abi o önemli" dedim.
    not : sıfır olan her camda jelatin olmazmış.
  • arkadasimla beraber opel vectrasi ile gezerken tavan lambasını yakmak için sürücü kapısını açtığını görünce hangi düğmeyle çalıştığını söylemek için bir paket parlament istediğim özelliklerdir. tabi sigarayı beraber içtik.
hesabın var mı? giriş yap