şükela:  tümü | bugün soru sor
 • color correction yapildiktan sonra filme temali rengini verme islemi. yönetmenin istegi dogrultusunda gerçeklesir.
 • sıkça color correction ile karıştırılan, filme renk katma işlemi.

  görüntü kaydı ne kadar kaliteli ve işlenmemişse o kadar iyi sonuç elde edilir.

  iyi yapanı az bulunur. onlar da çok iyi para kazanır.
 • edit: başlık başıma kalmış. bilgi verelim o vakit:

  hareketli görüntüde renk doğrulaması sonrasına, görüntüye sonradan eklenen renk saptırma işlemidir. saptırma derken yanlış anlaşılmasın. filmin, reklamın, videonun vs. içeriğine göre yönetmenin istekleri doğrultusunda atmosfer yaratma işlemidir aslında. matrix'in, matrix sahnelerindeki yeşil ağırlık gamma gibi veya yüzüklerin efendisinde duygusal sahnelerinda daha sıcak, sarımtırak tonlarda olması gibi. ciddi bir iş ve profesyonellik alanıdır. hatta meslek dalıdır. bu mesleğin erbaplarına da colorist denir.

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  dijital fotoğrafta post production'ı çözmüş her bireyin, yüksek seviyelerden başlayacağını düşündüğüm işlem. çünkü yapılanlar birebir aynı şeyler. sadece araçlar farklı. mantık ve işin analitik tarafı tamamen aynı. hatta bence sadece dijital fotoğraf değil, karanlık oda tekniklerini de biliyorsanız eğer; hareketli görüntü üzerinde renk müdahalesi işlerini, yani color grading işlerini çözmeniz fazla zamanınızı almaz. tek sıkıntı program arayüzlerine alışmak olur ve hareketli görüntünün kendine has ayrıntıları olur.

  lakin tabi işin tekniğini ve uygulamasını çözmek yetersiz. malum photoshop ile fotoğraf sıçanlar da mevcut. eğitimli bir göz ve görsel hafızaya ihtiyaç var. direkt olarak teknik bir iş değil kesinlikle. yetenek kısmı çok daha ağır basıyor.
 • dinamik aralığı geniş ham videolar üzerinde yapılması gereken işlem.

  nasıl ki bir fotoğraf raw formatında 14 bit veri ile işlendiğinde jpeg uzantılı olanlara göre çok daha iyi sonuçlar veriyorsa, video da aynı mantıktadır.

  benim gibi amatör olarak video ile ilgilenenler şahıslar bilmelidir ki, makinenizin* yüksek veriye sahip, kayıpsız ve dinamik aralığı geniş video kaydetme özellikleri olmasa dahi, "fake" bir ayar işlemi size görüntü kaybını minimumda tutarak %10 civarı bir renk sapmasına olanak verir.

  bu anlatacağım işlemleri ilgili pek çok youtube kanalında video olaral da bulabilirsiniz. unutmayın ki bu anlatacaklarım profesyonel kameraların özelliklerini taklit etmeye dayalıdır.

  öncelikle, işlenecek "ham" bir görüntünün düşük kontrast değerlerine sahip olması gerekir. düşük kontrastı siz işleyerek kontrast değerleri iyi olacak bir görüntü haline çevirebilirsiniz, ancak yüksek kontrasta sahip bir görüntüyü düşük kontrasta çevirmek isterseniz, aslında görüntünüzün öyle bir veriye sahip olmamasından ötürü, elde edeceğiniz görüntü sizi tatmin etmeyecektir.

  yani ne yapıyoruz; makinemiz video modunda iken, color profiles sekmesi altında kontrastı birkaç değer azaltıyoruz.

  ikinci olarak "doygunluk" meselesi var. bir videoyu çektikten sonra maksimum renk oynaması yapabilmeniz için, videonuzun renklerinin nispeten soluk olmasında fayda vardır. abartmadan bu değeri de kıstığınızda göreceksiniz ki, renklerle daha rahat oynayacaksınız. doygunluğu yüksel bir görüntü üzerinde oynama yapmayı deneyin, farkı göreceksiniz.

  diğer ayarlar başka teknik sınıflara girdiği için onlara girmiyorum. bu iki değer oynaması ile geniş dinamik aralığı taklit edebilir, kendi çapınozda color grading uygulayabilirsiniz.

  video mantığını iyi idrak etmek de çok önemli tabii. video çekiyorsanız, önce çekim işini çözmelisiniz, post-process sırasında uygulayacağınız adımlara yönelik çekilmiş bir "ham" videonuz olmazsa, istediğiniz işlemleri uygulayamazsınız.

  color grading işleminde kullanılan monitörler de çok önemlidir. profesyoneller pahalı referans modeller kullanırlar ve bir sıkıntı yaşamazlar. ancak sizin monitörünüzün renk kalibrasyonu iyi olmayabilir, fazla sıcak, fazla soğuk olabilir. ben işlediğim videoları karskterleri birbirinden farklı 4 ekranda test ediyorum* ve aldığım sonuçlara göre--- spoiler ---

  yayınlayacak kadar videom olmasa da ahahhaha
  --- spoiler --- , "demek insanlar böyle de görebilir" diyorum ve ortak bir sonuç çıkarmaya çalışıyorum.

  denemekten de sıkılmayın. iyi sonuç alması sıkıntılı bir konu evet. ne kadar detaylı işlem yaparsanız o kadar iyi sonuçlar alacağınızı göreceksiniz. dünyayı görmek farklı bir şeydir. onu yorumlamak çok başka.