şükela:  tümü | bugün
 • sıkça color correction ile karıştırılan, filme renk katma işlemi.

  görüntü kaydı ne kadar kaliteli ve işlenmemişse o kadar iyi sonuç elde edilir.

  iyi yapanı az bulunur. onlar da çok iyi para kazanır.
 • edit: başlık başıma kalmış. bilgi verelim o vakit:

  hareketli görüntüde renk doğrulaması sonrasına, görüntüye sonradan eklenen renk saptırma işlemidir. saptırma derken yanlış anlaşılmasın. filmin, reklamın, videonun vs. içeriğine göre yönetmenin istekleri doğrultusunda atmosfer yaratma işlemidir aslında. matrix'in, matrix sahnelerindeki yeşil ağırlık gamma gibi veya yüzüklerin efendisinde duygusal sahnelerinda daha sıcak, sarımtırak tonlarda olması gibi. ciddi bir iş ve profesyonellik alanıdır. hatta meslek dalıdır. bu mesleğin erbaplarına da colorist denir.

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  dijital fotoğrafta post production'ı çözmüş her bireyin, yüksek seviyelerden başlayacağını düşündüğüm işlem. çünkü yapılanlar birebir aynı şeyler. sadece araçlar farklı. mantık ve işin analitik tarafı tamamen aynı. hatta bence sadece dijital fotoğraf değil, karanlık oda tekniklerini de biliyorsanız eğer; hareketli görüntü üzerinde renk müdahalesi işlerini, yani color grading işlerini çözmeniz fazla zamanınızı almaz. tek sıkıntı program arayüzlerine alışmak olur ve hareketli görüntünün kendine has ayrıntıları olur.

  lakin tabi işin tekniğini ve uygulamasını çözmek yetersiz. malum photoshop ile fotoğraf sıçanlar da mevcut. eğitimli bir göz ve görsel hafızaya ihtiyaç var. direkt olarak teknik bir iş değil kesinlikle. yetenek kısmı çok daha ağır basıyor.
 • nasıl yapılır merak edenler için güzel bir kaynak. çok hoşuma gitti elamanin anlatışı