12 entry daha
  • cok sevgili afet inan'in belirttigine gore, mustafa kemal ataturk'un anilarini ne zaman dile getirse gozlerinin doldugu beldedir. ve soyle anlatiyor buyuk onder 10 agustos 1915i kendi kaleminde; " butun geceyi pek rahatsiz ve uykusuz gecirdim. bir taraftan anafartalar mintikasindan gelen raporlar ve bahusus yanlis fakat muhim haberler, beni bizzat isgal ettigi gibi, bir taraftan da evvelki gunlerin nekbetl neticelerinde kitasini, amirini kaybetmis ve hala bulamamis bir takm kumandanlarin dogrudan dogruya bana muracaati bir dakika bile istirahate imkan birakmadi. karargahimdan bana ulaki olabilen bazi zabitleri sekizinci firkanin isgal ve tertibatini anlamak uzere gonderdim. hidayet efendi hucum istihzaratini tetkik icin fedakarane ifayi hizmet etti.
    41. alay hucum anina kadar gelemedi. yanlis yere gitmis, badehu gelebildi. 8. firka tertibatni almisti. 23. alayin iki taburu da hattin gerisinde olmak uzere conbayiri na taarruza hazirlanmisti. 28. alay da ayni hizada sahinsirt ta hucum tertibatii ikmal etmisti. fecir olmak uzere idi.
    cadirimin onune ciktim. hucum edicek askeri goruyordum. oradan hucumun icrasina intizar edecektim.
    sayani endise bir an:
    gecenin perdei zalami tamamen kalkmisti. artik hucum ani idi. saatime baktim.dortbucga geliyordu. birkac dakika sonra ortalik tamamen agaracak, dusman askerlerimizi gorebilicekti.
    dusmanin piyade, mitralyoz atesi baslarsa, kara ve deniz toplarinin mermileri bu nizamda duran askerlerimiz uzerinde bir defa patlarsa, hucumun ademi imkanina suphe etmiyordum. hemen ileri kostum. firka kumandanina tesaduf ettim. o da ve her ikimizin refakatinde bulunanlar oldugu halde hucum safinin onune gectik. gayet seri ve kisa bir teftis yaptik. onunden gecerek ve yuksek sesle askerlere selam verdim ve dedim ki;
    " askerler karsimizdaki dusmani maglub edecegimize hic suphe yoktur. fakat siz acele etmeyin. evvela ben ileri gideyim. siz, ben kirbacimla isaret verdigim zaman hipbirden atilirsiniz."
    kumandan ve zabitlere de isaretine askerin nazari dikkatini celbetmelerini emrettim.
    ondan sonra hucum safinin onunde bir yere kadar gidildi ve oradan kirbacimi havaya kaldirarak hucum isaretini verdim.
    butun askerler, zabitler, artik herseyi unutmuslar, nazarlarini, kalplerini verilicek isarete merkuz bulunduruyorlardi. sunguleri bir ve bir ayaklari ileri uzatilmis olan askerlerimiz ve onlarin onunde tabancalari, kiliclari ellerinde zabitlerimiz kirbacimin assagi inmesiyle ahenin bir kitle halinde, sirane bin savletle ileri atildilar. bir saniye sonra dusman siperleri icinde asumani bir gulguleden baska bir sey isitilmiyordu. allah, allah .....
    dusman silah istimaline vakit bulamadi. bogaz bogaza kahramanca mucadele neticesinde, ilk hatta bulunan dusman kamiler imha edildi.
    dort saat mucadeleden sonra 23 ve 24 alaylayrimiz conbayiri ni kamilen dusmandan tathir ve 28. alay dahi sahinsirt'in en yuksek sirtini istirdat eyledikten sonra saritarla, agil uzerine garba saldirdilar. onune teaduf eden dusman kitaatini, maglub ve munhezim ediyordu.
    28. alayin bir kismi sahinsirt'in boyun noktasi'nda yerlestirilmis olan dusman mitralyozlerinin mueessir atesinden daha ileri gidememisti.
    conbayiri tepesi askerlerimizin eline gectikten sonra dusman karadan ve denizden tevcih ettigi seri kesif topsu atesiyle conkbayiri'ni cehenneme cevirmisti.
    semadan sarapnel, demir parcalari yagmuru yagiyordu. buyuk capli deniz toplarinin tam isabetli daneleri yerin icine girdikten sonra patliyor, yanimizda kenarimizda buyuk lagimlar aciyordu. butun cnkbayiri kesif dumanlar ve atesler icinde kaldi. herkes mutvekkilane akibete muntazir duruyordu. etrafimiz suheda ve mecruhin ile doldu.
    muharebe meydaninda cereyan eden hali temasa ederken, bir sarapnel parcasi gogsumun sag tarafina carpti. cebimde bulunan saati parca parca etti. vucuduma nufuz edemedi. yalniz derince bir kan lekesi birakti. bu saat enkazini bilahara bugunun hatirasi olmak uzere, liman pasa ya verdim. o da aile asalet armasini havi kendi saatini bana verdi."
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap